Zabawki edukacyjne dla dziecka

06.03.2017
Zabawki edukacyjne dla dziecka

Od tego czym bawi się i zajmuje nasze dziecko już od najmłodszych lat, zależy jego rozwój. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę wiek pociechy. Zależy nam przecież na tym, aby nie rozpraszać jego uwagi, ani też za wszelką cenę zajmować czymkolwiek, abyśmy mieli wreszcie spokój. Przede wszystkim powinno nam zależeć na pobudzaniu wyobraźni dziecka i kreatywności.

Dzieci, które zaczynają siedzieć, ale nie chcą raczkować można pobudzać do aktywności poprzez zaciekawianie. Możemy obok malucha położyć jakąś kolorową np. gumową zabawkę. Nasza pociecha chcąc dosięgnąć ją będzie musiała próbować się przesunąć w jej kierunku. Dobrym pomysłem są też pojazdy z napędem mechanicznym, do których trzeba będzie podejść na czworaka, kiedy odjadą. Im więcej ruchu dla malucha, tym lepiej.

Dziecko w już pierwszym roku życia bardzo szybko przyswaja wiedzę i jest ciekawe świata. Interaktywne zabawki edukacyjne aktywizują naszą pociechę do ruchu, uczą nowych słów i nazw, rozwijają zdolności plastyczne oraz muzyczne. To mogą być pojazdy, krzesełka, zabawki przypominające komputery, telefony, misie, gitary itp.

Edukacyjna zabawka dla kilkuletniego dziecka powinna pobudzać wyobraźnię i kreatywność oraz pozwalać dziecku na tworzenie nowych rozwiązań. Takie możliwości zawsze dają klocki. Są różne ich rodzaje. Niektóre mają już gotowe formy, które po złożeniu układają się w z góry zaplanowaną całość. Jednak najwięcej możliwości dają klocki, z których można zbudować dowolną budowlę.

Świetnym rozwiązaniem są zabawki, które łączą rozrywkę z nauką. Dzięki temu dziecko nie będzie się nudziło, a jednocześnie zdobędzie wiedzę. W tym względzie bardzo dobre będą układanki z rysunkami lub kolorami oraz takie które trzeba włożyć w odpowiednie przegródki i otwory. Dziecko będzie uczyło się rozpoznawania kształtów oraz barw.

Ważną kwestią jest też forma rywalizacji oraz integracji z bliskimi lub rówieśnikami. Niezawodnymi zabawkami edukacyjnymi są więc wszelkiego rodzaju strategiczne gry planszowe. Rozwijają kreatywność, uczą logicznego myślenia i wybierania najlepszego rozwiązania. Mogą to być gry językowe, matematyczne, historyczne, a także quizy.

Pamiętajmy o tym, aby nasze dziecko mogło rozwijać się na wielu płaszczyznach. Odpowiednia zabawka edukacyjna pomoże mu lepiej zrozumieć świat, a co najważniejsze wpłynie na prawidłowy rozwój jego osobowości.

Komentarzy: 899

Greetings! This is my 1st comment here so
I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your blog posts.
Appreciate it!

18.04.2024

Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say
I genuinely enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
Appreciate it!

18.04.2024

Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read
this article i thought i could also make comment due to this sensible article.

Art

Przetrenowanie - zmora amatorów

05.03.2017
Przetrenowanie - zmora amatorów

Kiedy postanawiamy coś zmienić w naszym życiu i rzucamy się w wir aktywności ruchowej, wtedy czujemy jakbyśmy narodzili się na nowo. Tak nam się to podoba, że trenujemy coraz mocniej i więcej. Kiedy po pierwszych postępach i euforii przychodzą niepowodzenia, to zaczynamy ćwiczyć jeszcze bardziej intensywnie. Nie mamy umiaru i w końcu doprowadzamy organizm do skrajnego wyczerpania. Postanawiamy odpocząć i nieco zluzować treningi. Kiedy wydaje się nam, że już jest wszystko dobrze, nagle okazuje się, że zbyt szybko się męczymy nie mogąc wejść na poprzedni poziom. Co się stało? Prawdopodobnie doprowadziliśmy nasz organizm do przetrenowania.

Osoby zawodowo zajmujące się sportem wiedzą jak uniknąć takich sytuacji. Problem jest z amatorami, zwłaszcza takimi, którzy nigdy wcześniej nie trenowali zbyt intensywnie. Jeśli za mocno i za długo będą ćwiczyć, wtedy może dojść do przetrenowania. Jest to stan, w którym występuje po prostu brak formy. Fizyczne zmęczenie odbija się również na psychice. Człowiek w pewnym momencie czuje się zdołowany zbyt szybkim męczeniem i ma kiepski nastrój z tego powodu. Zawodnik po prostu traci motywację do dalszego uprawiania ulubionej dyscypliny.

O tym, że jesteśmy przetrenowani możemy się przekonać, gdy zdiagnozujemy, że to chroniczne zmęczenie nie jest przyczyną chorób, dolegliwości, alergii, czy też niewłaściwą dietą.

Przetrenowanie jest wynikiem stosowania zbyt dużych obciążeń treningowych, bez możliwości dania organizmowi odpowiedniego czasu na regenerację. Ważny jest więc odpoczynek, ale także zbilansowana dieta oraz odnowa biologiczna. Bez tych elementów nie tylko nie będzie można wejść na wyższy poziom wytrenowania, ale może nastąpić regres. Jeśli zaczynamy zauważać u siebie spadek wydolności, szybsze męczenie, ból mięśni, a także podatność na infekcje, czyli po prostu spadek odporności, to znaczy, że nasze ciało ,,mówi": dość! Do tego może dochodzić jeszcze brak motywacji do treningów oraz ciągłe rozdrażnienie. W takim wypadku należy zmniejszyć obciążenia treningowe i postawić na regenerację.

Dojście do formy po przetrenowaniu może być długie. U niektórych osób trwa kilka miesięcy, ale może też sięgać ponad rok czasu. Dlatego ważne jest, aby na początku swojej amatorskiej przygody ze sportem zachować umiar i rozsądek w dawkowaniu sobie obciążeń treningowych.

Komentarzy: 0

Art

Jak wycinka drzew wpływa na przyrodę?

04.03.2017
Jak wycinka drzew wpływa na przyrodę?

Wycinka drzew jest ingerowaniem w naturalny ekosystem. Taka drastyczna zmiana powoduje, że dany teren zostaje zupełnie przekształcony. Ma to wpływ zarówno na faunę, jak  i florę. Żyjące tam do tej pory owady i zwierzęta nagle zmuszone są do porzucenia dotychczasowych siedzib oraz żerowisk i przeniesienie się gdzie indziej. Wiele z nich ginie podczas samej wycinki.

W grudniu 2016 roku sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o ochronie przyrody, która weszła w życie 1 stycznia 2017. Dopuszcza ona wycięcie drzew lub krzewów na prywatnej posesji bez zezwolenia. Takie działanie można podjąć, ale pod warunkiem, że nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W innym przypadku należy zwrócić się o pozwolenie do odpowiednich urzędów.

Na pewno z punktu widzenia właściciela posesji ustawa pozwalająca na ścięcie drzewa na własnym podwórzu jest korzystna, bo nie trzeba martwić się o pozwolenie. Łatwiej jest wtedy zarządzać swoimi dobrami i człowiek nie czuje się ograniczony przez prawo. Co więcej, można wyciąć wszystkie drzewa i nie trzeba na to miejsce zasadzić nowych. Ekolodzy twierdzą, że jest to niekorzystne np. dla ptaków, które na tych drzewach co roku miały swoje gniazda.

Warto zdać sobie sprawę, że drzewa zalesiające 1 hektar gruntu dają ok. 700 kg tlenu. Pochłaniają też spaliny i zanieczyszczenia. Ekolodzy obawiają się, że ustawa da furtkę do nowych pomysłów dotyczących wycinki drzewostanu. Mogą zostać usuwane drzewa przydrożne. Chodzi o to aby takie wycinki były uzgadniane z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Problem pojawi się wtedy, gdy zarządca dróg bez pozwolenia z RDOŚ może usunąć drzewa, na których znajdują się np. gatunki chronione.

Dużym zagrożeniem dla środowiska może być wycinanie całych obszarów leśnych, które należą do prywatnych właścicieli. Oprócz zmniejszonej ilości tlenu, czyli świeżego leśnego powietrza, bez lasów nie będzie ochrony przed wiatrem, co może spowodować tworzenie się trąb powietrznych. Zwierzęta stracą swoje naturalne domostwo i będą musiały emigrować.

Niedawno na działce należącej do dewelopera w Warszawie pod Urzędem Dzielnicy Śródmieście miała miejsce wycinka drzew. Ekolodzy twierdzą, że ten teren jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w stolicy kraju. Jakie będą konsekwencje tego czynu na razie nie wiadomo. Być może zostało złamane prawo, ale jedno jest pewne: ustawa o ochronie środowiska umożliwiła takie działania.

Komentarzy: 1

trees

25.04.2017

na Woli też wycinają:( szkoda pamiętam te drzewa jeszcze z dzieciństwa....