Art

Zadbaj o figurę, nie tylko na wakacje

08.10.2016
Zadbaj o figurę, nie tylko na wakacje

Wiosna to zazwyczaj czas dużych zmian i zrywu do aktywności fizycznej. Jeśli właśnie planujesz co zrobić, żeby pozbyć się zbędnych kilogramów, pomyśl o trwałej zmianie. Dzięki temu za rok o tej porze unikniesz tego problemu. Warto wypracować w sobie stałe nawyki, które z czasem przyniosą efekty, o których nawet nie marzysz.

Nie warto odchudzać się co sezon, wprowadź powoli małe zmiany, znajdź aktywność fizyczną, którą polubisz, a lato już nigdy nie będzie cię stresować.

 

Zacznij od małych kroków, wprowadzaj je po kolei:

 

Aktywność fizyczna

To podstawa, do wyboru masz mnóstwo możliwości. Jeśli startujesz od zerowej formy postaw na spacery, jazdę na rowerze, marszo biegi czy pilates. Z czasem kiedy mięśnie będą silniejsze będziesz gotowa spróbować innych, bardziej wymagających sportów. Zacznij spokojnie, żeby nie zrazić się do wysiłku, znajdź dyscyplinę, którą polubisz.

 

Zdrowe odżywianie

Żeby schudnąć wcale nie musisz ograniczać jedzenia, musisz jednak postawić na zdrowe i nie przetworzone produkty. Eliminacja napojów gazowanych, słodyczy, tłustych i smażonych potraw czy białej mąki szybko przyniesie efekty. Jest wiele zdrowszych zmienników, które warto poznać. Już po kilku tygodniach od wprowadzenia zmian zobaczysz efekty, które pomogą wytrwać w postanowieniu.

 

Nawodnienie

Odpowiednia ilość wody wypijana każdego dnia ma ogromne znaczenie. Woda nie tylko gasi pragnienie, ale tez napędza metabolizm, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, a także zmniejsza głód wypełniając żołądek.  Warto mieć butelkę z wodą zawsze ze sobą, Dorosła osoba powinna wypijać przynajmniej 1,5-2 litrów płynów każdego dnia.

 

Nie podjadaj

To nie takie trudne, kiedy będziesz jeść o stałych porach, a posiłki będą sycące, przekąski nie będą tak kuszące. Nie trzymaj w domu produktów, których nie chcesz jeść, to znacznie ułatwi sprawę. Jeśli inni domownicy nie są na diecie poproś, żeby ułatwili ci zdrowe odżywianie. Staraj się zachęcić bliskich ciekawymi i kolorowymi posiłkami.

 

Zadbaj o spokój

Nie stresuj się jeśli efekty nie przychodzą tak szybko, lepiej osiągnąć cel małymi krokami, ale na stałe. Pamiętaj, że sen także ma duże znaczenie, odpowiednia ilość snu wspomaga odchudzanie, a wypoczęty organizm nie ma napadów głodu.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Jak zdrowo przybrać na wadze?

07.10.2016
Jak zdrowo przybrać na wadze?

Problem wagi bardzo często pojawia się u kobiet. Większość chce stracić zbędne kilogramy, ale są też odwrotne przypadki. Jest też spora grupa osób, także mężczyzn, którzy nie mogą przybrać na wadze, choć tego chcą. Jak sobie z tym porodzić w zdrowy sposób?

 

Postaw na trening

Najważniejsze są mięśnie, które zapewnią mocne ciało i sprawią, że poczujesz się pewniej w swoim ciele. Polecane treningi to ćwiczenie siłowe, lub trening interwałowy. One powinna stanowić podstawę, dodaj do tego także trening kardio czyli bieganie lub jazdę na rowerze 1-2 razy w tygodniu. Ćwicz minimum 3-4 razy w tygodniu przez 60 minut. To optymalny czas, dzięki temu szybciej zauważysz rezultaty.

 

Postaw na białko roślinne

Aby zbudować masę mięśniową potrzebujesz białka, najlepiej postaw na biało roślinne, które jest najzdrowsze. Dla uzyskania lepszych efektów łącz białko w dobrej jakości węglowodanami. Powinny być to pełnoziarniste produkty jak brązowy ryż, kasza gryczana niepalona, kasza jaglana, itp.

Białko roślinne znajdziesz w orzechach, kaszach, mieszkankach białka konopnego, sojowego i wielu innych. Warto sięgać tez po kiełki, oraz zielone liście jak jarmuż, szpinak, mlecz czy pokrzywa.

 

Jedz więcej

Przy problemie niedowagi trzeba jeść więcej niż organizm spala w ciągu dnia. Na początku trzeba kontrolować te wartości, z czasem będziesz wiedzieć jaka ilość kalorii jest dla ciebie odpowiednia.

 

Postaw na zdrowe tłuszcze

Dodaj do codzienne diety sporo zdrowych tłuszczy pochodzących z awokado, orzechów, nasion, oliwy z oliwek i innych olejów tłoczonych na zimno. To źródło zdrowych kalorii, które zapewnią nadwyżkę energetyczną.

 

Jedz probiotyki

Probiotyki odpowiadają za odporność, zdrowe trawienie, ale także kontrolują prawidłową masę ciała. Osoby z nadwaga dzięki nim skutecznie tracą wagę, a osoby z niedowaga mogą dzięki nim zdrowo przytyć. Probiotyki znajdziesz w kiszonkach, produktach fermentowanych, kefirach roślinnych, a także w surowym kakao.

 

Stosując się do tych zasad będzie o wiele łatwiej przybrać na wadze, a przy okazji zachować dobre zdrowie. Jedzenie dużej ilości niezdrowego i przetworzonego jedzenie może dać podobny efekt, ale na pewno nie będzie to korzystne dla zdrowia.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Integracja sensoryczna

06.10.2016
Integracja sensoryczna

Informacji o działaniu układu nerwowego jest coraz więcej i ciągle dowiadujemy się coraz więcej. Problemy z integracją sensoryczną u dzieci można wykryć już bardzo wcześnie, np. w przypadku problemów ze snem.

 

W postawieniu prawidłowej diagnozy największą rolę odgrywa obserwacja dziecka. Rodzice są najlepszymi obserwatorami, ponieważ spędzają najwięcej czasu z dzieckiem. Mogą łatwo wyłapać jego zachowania, skłonności, reakcje, zachowanie w grupie, apetyt i wiele innych codziennych czynności.

 

Dzieci, które maja problemy z integracją sensoryczną często mają problemy z organizacją ruchów, przez co mogą być odbierana jako niezdarne. Jest to jednak bardziej złożony problem wynikający z funkcjonowaniem układu nerwowego. Dziecko, które często coś rozlewa czy przewraca, trzeba szczególnie obserwować. Może to być problemem w wielu sytuacjach, np. na placu zabaw gdzie nie będzie mogło sobie poradzić z bardziej skomplikowanymi przeszkodami. Wczesne spostrzeżenie może uchronić dziecko przed odrzuceniem z grupy.

 

Brak odpowiedniej siły mięśniowej

Może to być problem ze zbyt niskim bądź nadmiernym napięciem mięśniowym. W tym wypadku wymagana jest terapia, które ma na celu normalizację napięcie mięśniowego. Dziecko wymaga rehabilitacji i odpowiedniego podejścia, które będzie wspierać jego rozwój. Istotna jest też współpraca rodziców z terapeutą i stosowanie się do jego zaleceń.

 

Wycofanie dziecka

Często może świadczyć o zaburzonej integracji sensorycznej. Zamiast brać udział w zabawach grupowych, dziecko woli przyglądać się z boku.

 

Przyczyny nie są do końca poznane, może być to nieprawidłowy przebieg ciąży, siedzący tryb życia kobiety w ciąży, który może prowadzić do niedotlenienia płodu czy stres  z czasie ciąży. Zdarza się, ze takie zaburzenia są uwarunkowane genetycznie.

 

Niektóre dzieci mogą same poradzić sobie z zaburzeniami, jednak lepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą. Zaburzenia sensoryczne mogą przejść z nerwice, natręctwa, a nawet depresję w dorosłym życiu. Nie należy lekceważyć problemu. Podjęcie odpowiednich działań pomoże dziecku w funkcjonowaniu i ułatwi odnalezienie się w grupie rówieśników.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się