Art

Zadbaj o siebie zimą

21.12.2016
Zadbaj o siebie zimą

Wschodnia kultura podchodzi do zdrowia i dbania o siebie zupełnie inaczej. Bardzo ważne jest dostosowanie się do pór roku i szeroko rozumiana profilaktyka zdrowia. Liczy się to co jemy, ale też to co myślimy i jak postrzegamy siebie. W czasie całego roku, w otoczeniu zachodzi wiele zmian, które mają bardzo duży wpływ nasz umysł i ciało.

Są też uniwersalne zasady, które mają duże znaczenie w utrzymaniu stałego poziomu energii przez cały rok.

 

Nie licz kalorii

To naturalne, że na zimę nabieramy trochę więcej masy. Według Chińskich wierzeń zimą spada ilość energii yang, która zapewnia nam aktywność. Wzrasta natomiast poziom energii yin qi, która odpowiada za lepsze odżywienie ludzkiego ciała. Tak właśnie tłumaczy się naturalne przybieranie na wadze.

 

Zimą pozostajemy aktywni, a dodatkowa tkanka tłuszczowa jest dla nas barierą ochronną. Oczywiście chodzi to o dodatkowe 2-3 kilogramy nie więcej. Warto zadbać, aby nie był to wynik nadmiernego spożywania tłuszczu. Bardzo często dodatkowe kilogramy pojawiają się kiedy mamy mniej ruchu. Osoby aktywne najczęściej trzymają stałą masę ciała przez cały rok. Warto pamiętać, że niewielkie wahania wagi są fizjologiczną normą, zazwyczaj z rosnącą temperaturą i zwiększoną aktywnością kilogramy szybko uciekają.

 

Energia chowa się do wnętrza

To kolejna ciekawa teoria, Tradycyjna Medycyna Chińska mówi, że zimą energia przechodzi do najgłębszych warstw ciała, do szpiku, kości i nerek. Nerki to narządy silnie oczyszczający, który ma kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu organizmu. Sprawne nerki wpływają korzystnie na stan całego organizmu, także mózgu. W zimie szczególnie powinniśmy dbać o nerki, dbać o ich ogrzanie i prawidłowe funkcjonowanie. Są ściśle powiązane z pęcherzem moczowym, który w zimie jest podatny na przeziębienia.

 

W Medycynie Chińskiej nerki uznawane są za „korzeń życia”, od wieków wierzy się, że to właśnie tam znajdują się główne pokłady życiowej energii. Tłumaczą to tym, że tak jak w przypadku roślin na zimę soki spływają do korzeni, tak w człowieka energie spływa do nerek, które są naszymi „korzeniami”.

 

Można się z tym zgadzać bądź nie, jednak bez wątpienia medycyna chińska do wieków ma wielu propagatorów i przynosi dobre efekty. W dbaniu i siebie warto korzystać z wielu nurtów i wybierać to co służy nam najlepiej.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Żywność funkcjonalna

20.12.2016
Żywność funkcjonalna

Nowy trend? A może rzeczywiście żywność powinno się kwalifikować według wielu kategorii? Czym jest żywność funkcjonalna? Według definicji nazywa się tak żywność, która ma udowodnione działanie zdrowotne na co najmniej jedną funkcję organizmu. Jej spożywanie wpływa nie tylko odżywczo, ale też leczniczo na ciało i umysł. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia wielu chorób.

 

To pojęcie jest bardzo szerokie i może być interpretowane w różny sposób. Funkcjonalną może być nazywana żywność konwencjonalna, która jest bogata w składniki odżywcze- może być to błonnik, duże stężenie witamin, składniki mineralne, przeciwutleniacze, fitoestrogeny, zdrowe kwasy tłuszczowe.

 

Za zdrowe są także uznawane produkty fortyfikowane, czyli wzbogacone o substancje korzystne dla zdrowia. Przykładem mogą być produkty dla wegan wzbogacone o witaminę B12, której nie ma w diecie roślinnej. Takie pożywienie spełnia funkcje suplementów i wspomaga zbilansowaną dietę. Wielu producentów wzbogaca np. margaryny o witaminy i sterole roślinne.

 

Odżywianie funkcjonalne

Produkty z dużą zawartością składników odżywczych powinny znajdować się w codziennej diecie. Dzięki temu zapewnimy sobie najbardziej wartościowe składniki pokarmowe. Zbilansowana dieta pełna warzyw i owoców i produktów pełnoziarnistych może znacznie poprawić stan zdrowia i zapobiec wielu chorobom.

 

Można znaleźć też żywność ukierunkowaną na konkretne dolegliwości np. wspomagające układ pokarmowy, krążenia, odpornościowy lub nerwowy. Produkty bogate w antyoksydanty korzystnie wpływają na skórę i opóźniają procesy starzenia.

Coraz większe zainteresowanie zdrowym odżywianiem sprawia, że producenci coraz więcej uwagi poświęcają zdrowym produktom. Dzięki temu mamy duży wybór i możliwość dobrania odpowiedniej dla siebie żywności.

 

Dzięki żywności funkcjonalnej i fortyfikowanej można poradzić sobie z wieloma dolegliwościami, między innymi- obniżyć poziom cholesterolu, obniżyć ryzyko choroby niedokrwiennej, polepszyć jakość życia w przypadku cukrzycy czy osteoporozy. Bardzo często tego typu żywność polecana jest osobom aktywnym fizycznie i sportowcom.

 

Daria Występek

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Czy joga może wyleczyć skoliozę?

16.12.2016
Czy joga może wyleczyć skoliozę?

Skolioza to wielopłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, które może przybierać różne formy. W zależności od kąta skrzywienia i odcinka kręgosłupa może być odwracalna lub nie.

Najwięcej uwagi na obserwację postawy poświęca się w wielu dziecięcym. Im szybciej wada zostanie zauważona tym lepiej. Niewykryta lub nieleczona skolioza prowadzi do postępowania, a z czasem do całkowitej deformacji kręgosłupa.

 

Przyczyny nie są znane

Zdecydowana większość około 80% przypadków jest nieznanego pochodzenia, tzw. idiopatycznego. Jednak coraz większa ilość badań podaje coraz to nowe przyczyny skolioz. Jedną z nich są przykurcze zgięciowe w biodrach, szczególnie po prawej stronie. Może dojść do niego między innymi w wyniku ciągłego obciążania kończyny, np. przez stanie na prawej nodze. Warto zwrócić na to uwagę i pozbyć się w porę szkodliwego nawyku.

 

Joga jako profilaktyka

Assany w wielu wypadkach mają działanie terapeutyczne, dzięki regularnej praktyce jogi można uniknąć poważnych komplikacji, a nawet uchronić się przed operacją. Jeśli nie dojdzie do krytycznej granicy skrzywienia jest to możliwe.

 

Terapia jogą

Niektóre assany, czyli pozycje jogi wywołują fizjologiczną skoliozę w czasie praktyki. Przykładem jest między innymi pozycje trójkąta. Dzięki symetrycznemu wykonywaniu ćwiczeń, kręgosłup pozostaje stabilny i mocny. Gdyby zdrowa osoba wykonywała tą pozycje codziennie przez kilka miesięcy na jedną stronę wypracowałaby sobie skoliozę. Tą samą zasadę można zastosować w leczeniu wady postawy. Asymetryczne ćwiczenia i skręty tułowia, które działają rozciągająco i wydłużająco na kręgosłup są bardzo polecane w terapii skolioz.

 

W systemie jogi dostępne są różne narzędzia, którymi można uzyskać znaczną poprawę w korekcji skoliozy.  Nie można jednak ćwiczyć na własną rękę, wyprowadzanie skoliozy nie jest proste. Cały czas trzeba konsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem rehabilitacji.

Joga jest dobrym sposobem, jeśli wykonujemy ją według określonych schematów. Zaczynając od wydłużenia mięśni kręgosłupa, następnie odpowiedniej rotacji kręgów, a na końcu nauka prawidłowej postawy.

 

Nawyk prawidłowej postawy jest bardzo ważny, mogą pomóc w tym ćwiczenia oddechowe i regularne praktykowanie jogi po zakończeniu leczenia. Joga pomaga odzyskać równowagę mięśniową poprawić funkcjonowanie uciskanych wcześniej narządów wewnętrznych.

 

Każda skolioza przebiega inaczej, dlatego ważne jest indywidualne podejście i bardzo uważnej praktyki, zwłaszcza na początku. Praktyka może być nieprzyjemna, a nawet bolesna, Wszystkie niedogodności trzeba zgłaszać i modyfikować praktykę w tygodnia na tydzień. Warto podjąć próby, bo joga pomogła już wielu osobom.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się