Art

Zaparcia u dzieci - jak radzić sobie z problemem?

10.06.2016
Zaparcia u dzieci - jak radzić sobie z problemem?

Zaparcia to dolegliwość dotycząca także dzieci, pozornie niegroźne dolegliwości mogą być bardzo kłopotliwe. Mogą dawać różne objawy, w zależności od wieku i czasu trwania. Mogą powodować dolegliwości bólowe brzucha, rozdrażnienie dziecka i płaczliwość. Dziecko nie czuje się komfortowo i niechętnie je koleje posiłki.

Problem u dzieci może pojawić się z wielu powodów. Często świadomie dziecko wstrzymuje stolec, po odstawieniu pieluch, co może doprowadzić do zaparć. Innym powodem może być też zbyt duża ilość cukru i produktów wysoko przetworzonych w diecie. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie zmian w menu dziecka.

Co jeszcze warto zrobić?

- Dieta bogato resztkowa- z dużą ilością warzyw i owoców, a także kasz, zmieników, ciemnego pieczywa. Taka dieta z wysoka zawartością błonnika najczęściej przynosi najlepsze rezultaty i sprawia, że dziecko ma więcej energii.

- Duża ilość płynów, najlepsza będzie woda niegazowana, oraz herbatki ziołowe. Dla dziecka zaleca się wypijanie minimum 3-4 szklanek takich płynów dziennie.

- Zwiększona aktywność fizyczna, która sprzyja perystaltyce. Warto poświęcić więcej czasu na wspólne spacery, albo zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia ruchowe. Kiedy dziecko polubi aktywność, stanie się ona ważną częścią dnia i nie trzeba będzie o niej przypominać.

- Obserwacja dziecka. Jeśli wprowadzone zmiany nie przyniosą efektu, możliwe że konieczne będzie wspomaganie lekami.

Lekarz powinien wykonać kilka badań diagnostycznych no. Test Hintona czy wlew kontrastowy jelita grubego. Są to badanie bezpieczne dla dziecko, a co najważniejsze bezbolesne. Ważna jest szybka reakcja rodziców. Zaparcia można całkowicie wyleczyć. Najczęściej proste zmiany w diecie i zapewnianie aktywności fizycznej są wystarczające. W razie nawrotu dolegliwości konieczna jest wizyta u lekarza. Obserwacja dziecka to najważniejszy krok, nie można doprowadzać do poważniejszych dolegliwości, które mogą prowadzić do przewlekłego bólu brzucha u dziecka.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Bataty - słodkie ziemniaki

10.06.2016
Bataty - słodkie ziemniaki

Bataty można już dostać w większości sklepów i od czasu do czasu można urozmaicić nimi dietę. Maja wyjątkowy, słodkawy smak i są zdrowe. To dobre źródło węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Są lekkostrawne i zawierają wiele cennych składników mineralnych. Są uznawane za jedne z najzdrowszych warzyw.

Pochodzą w Ameryki Środkowej, jednak obecnie są uprawiany w Europie, a także w Polsce. Nie są kaloryczne w 100 gramach zawierają około 75 kalorii. Mogą być podstawą obiadów, a ze względu na swój słodkawy smak świetnie sprawdzą się też w deserach. Na ich bazie można przygotować wiele zdrowych ciast.

Swoją pomarańczową barwę zawdzięczają beta-karotenowi, który jest silnym antyutleniaczem. Zawiera także witaminy z grupy B, witaminę C i E, a także żelazo, magnez, mangan, miedź, selen,chlor, siarkę, jod,sód, wapń oraz fosfor. Dzięki temu wzmacniają układ odpornościowy i działają przeciwzapalnie.

Spożywanie większych dawek beta karotenu zwłaszcza u kobiet zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi. Badania pokazują także korzystne działanie batatów w procesie leczenia nowotworów nerek, jelita grubego, prostaty i innych organów wewnętrznych. Wysokie stężenie beta-karotenu dobrze wpływa również na wzrok, a także na układ krwionośny.

Słodkie ziemniaki zawierają głównie skrobię i są lekko strawne. Mają więcej błonnika niż tradycyjne ziemniaki, dzięki czemu pozytywnie wpływają na przemianę materii. Działają kojąco na żołądek, zwłaszcza przy wrzodach żołądka.

Bataty są zalecana jako dodatek do zbilansowanej diety. To bardzo popularne warzywo wśród sportowców. Pomaga uzupełnić braki minerałów po treningu, równocześnie odbudowuje zapasy glikogenu mięśniowego. Jest też dobrą przekąskę przed treningiem.

Kupując słodkie ziemniaki wybieraj twarde warzywa, pozbawione plam i uszkodzeń. Najlepiej gotować je na parze, albo upiec, żeby zachować jak najwięcej wartości odżywczych. Po kupieniu przechowuj je w chłodnym pomieszczeniu, dzięki temu zachowają świeżość na dłużej.


Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Pacjent u Lekarza w serwisie

07.06.2016
Pacjent u Lekarza w serwisie

W jaki sposób pacjenci poszukują odpowiedniego lekarza? Głównie przez internet, jak wskazuje raport platformy RankingLekarzy.pl.

Polacy przestali być biernymi klientami służby zdrowia. Stali się aktywnymi konsumentami, świadomie wybierającymi lekarza, do którego się zapiszą. Jeszcze jakiś czas temu większość lekarzy pozostawała dla pacjenta anonimowa do momentu wizyty. Jednak wraz z rozwojem internetu wszystko zaczęło się zmieniać. W sieci dostępnych jest dużo informacjai o lekarzach, dodatkowo opinie dodawane przez pacjentów pojawiają się w lawinowym tempie. Dziś aż 80% pacjentów poszukuje informacji o lekarzu w internecie, a trzech na czterech pacjentów uważa opinie innych za kluczowy czynnik wyboru.

pacjent w internecie

Nieustanny rozwój technologii powoduje, że każdy jest wręcz bombardowany informacjami. Jednak jak przebić się w ich gąszczu przy wyborze odpowiedniego specjalisty? Odpowiedzią mogą być personalizowane „rankingi“, uruchomione dzięki różnorodnym kryteriom wyszukiwania i sortowaniu, w ramach platformy Rankinglekarzy.pl. Potrzebny jest ginekolog na dziś, który dodatkowo jest uprzejmy? Dzięki filtrom ocen cząstkowych i dostępności - nie będzie z tym problemu. Istnieje możliwość filtrowania aż 6 opinii cząstkowych, takich jak np.uprzejmość, poświęcony czas czy tłumaczenie choroby.

ranking lekarzy liczba opinii o lekarzach i specjalistach

Polacy są coraz bardziej świadomi i ostrożnie podejmują decyzję o oddawaniu swojego zdrowia w ręce anonimowych specjalistów. Pacjenci są też skorzy do podziękowań. Stereotypem jest, że większość dodawanych opinii o lekarzach to negatywy. Okazuje się, że po przebadaniu 300 tys.opinii, aż 75% jest pozytywnych, a jedynie 20% to wypowiedzi negatywne.

najczęściej oceniani lekarze

Statystyki platformy Rankinglekarzy.pl pokazują, że ponad 1 milion użytkowników miesięcznie poszukuje informacji o lekarzach i zdrowiu. Użytkownicy najczęsciej oceniają lekarzy stomatologów (23%), następnie ginekologów (19%) i dermatologów (11%).

ranking najlepsi lekarze

Spośród wszystkich ocenionych lekarzy, najlepszą ocenę jeśli chodzi o uprzejmość zdobyło aż 40% z nich, najlepiej tłumaczących chorobę jest 34%, a najbardziej godnych polecenia 40%.

ranking lekarzy najlepsi w Polsce

Co ciekawe, lekarze rekordziści posiadają po kilkadziesiąt opinii. Pewien ortopeda z Poznania ma ich aż 126. Dostępne nowoczesne narzędzia do wyboru specjalisty pozwalają dowiedzieć się, że np.najbardziej uprzejmych pediatrów jest 1268, najlepiej tłumaczący lekarze to stomatolodzy (2422 specjalistów), a najwięcej godnych polecenia lekarzy jest w Warszawie (1643), co może wprost wynikać z wielkości tej aglomeracji. Każdy może spróbować stworzyć własny ranking, posortować i pofiltrować go według własnych potrzeb.

ankieta ranking lekarzy

Na podstawie ankiety przeprowadzonej w serwisie RankingLekarzy.pl

Ponieważ pacjenci w internecie poszukują przede wszystkim lekarzy, ważne jest aby kontakt na linii pacjent-lekarz w serwisie był rzetelny. Co przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi nie jest skomplikowane.

Raport „Pacjent u Lekarza“ został opracowany na podstawie ankiety i analizy 300 tys. opinii narzędziami ogólnodostępnymi w nowej odsłonie serwisu RankingLekarzy.pl

Najważniejsze funkcjonalności przedstawiono poniżej:

oraz wiele innych.

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się