Art

Zdrowe napoje dodające energii

05.07.2015
Zdrowe napoje dodające energii

Napoje energetyczne stały się codziennością dla wielu osób zarówno uczących się i pracujących. Niestety ich długoterminowe działanie nie jest korzystne dla organizmu. Na naturze można znaleźć wiele energetyzujących napojów, które nie dają skutków ubocznych, nawet jeśli są wypijane codziennie.

Dla zniwelowania uczucia zmęczenia, podniesienia wydolności i sprawności umysłowej popularne energetyki zawierają wiele pobudzających związków. Mogą one przeciążać układ krążenia, dlatego należy uważać  z ich ilością. W wielu krajach wprowadzono ograniczenia ich sprzedaży, szczególnie dzieciom. Warto spróbować naturalnych sposobów na pobudzenie organizmu. Są skuteczne, zdrowe i smaczne.


  • Zielona herbata


Dzięki  zawartości teiny napar z zielonej herbaty na działanie pobudzające. Zwiększa się poziom koncentracji i sprawności umysłowej. Co ważne zielona herbata nie podrażnia żołądka jak inne napoje energetyczne. Aby w pełni wykorzystać działanie pobudzające herbaty, istotne jest właściwe parzenie liści. Odpowiedni napar uzyskamy jeśli zanurzymy herbatę w wodzie o temperaturze około 70-80 stopni na około 3 minuty. Dłużej parzona herbata na działanie uspakajające.

  • Cytryna z imbirem


Rozpoczęcie dnia szklaną wody z sokiem z cytryny i kilkoma plastrami imbiru to dobry sposób na pobudzenie organizmu. Taki napój można pić też a ciągu dnia. Świetnie nadawania i pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową. Imbir to świetny sposób na przewlekłe zmęczenie, zwiększa koncentrację i wydajność umysłową, poprawia ukrwienie mózgu.  Najskuteczniej działa świeży korzeń imburu. Warto przekonać się do tego naparu.

  • Yerba mate


To napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego, odpowiednik naszej kawy czy herbaty. Yerba mate stymuluje umysł. Często jest stosowana dla poprawy pamięci i koncentracji. Używana jest jako napój pobudzający, znoszący zmęczenie psychiczne i fizyczne.Efekt pobudzający zawdzięcza obecności kofeiny, teobrominy i teofiliny.  Yerba mate jest szczególnie bogata w magnez, mangan, potas, które pomagają utrzymać balans elektrolitów w organizmie. Na specyficzny smak, do którego można się przyzwyczaić.

Warto wypróbować naturalne sposoby, są łagodne dla żołądka i bezpieczne dla organizmu. Do tego są o wiele tańsze niż napoje energetyczne dostępne w sklepach.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Tempeh

04.07.2015
Tempeh

Tempeh to bogate źródło białka, witamin i minerałów z fermentowanej soi, a także jeden z najlepszych zamienników mięsa i nabiału. Jest o wiele mniej przetworzony i zdrowszy niż szerzej znane tofu. Warto się z nim zapoznać i urozmaicić dietę, jest polecany nie tylko dla wegan i wegetarian.

Tempeh zalicza się do grupy żywności pełno wartościowej i naturalnej. Jest w 100 % wegański i bezglutenowy.
Jest przygotowywany z gotowanej, łuskanej soi. Gotuje się ją z dodatkiem substancji zakwaszającej, np. z octem, co stwarza dobre warunki do wzrostu odpowiednich grzybów. Po ugotowaniu i ostudzeniu dodaje się starter, który zawiera  zarodniki grzyba z rzędu pleśniakowców i inkubuje przez około 30 godzin w temperaturze 30-42°C. Można przygotować go w piekarniku.

Dzięki działaniu enzymów zmieniona w tempeh soja staje się lekkostrawna, nie obciąża układu pokarmowego, a zawarte w niej składniki odżywcze (białko, aminokwasy, nisko nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały – żelazo, wapń, magnez, fitosterole i izoflawony) mogą być łatwo przyswajane.

Proces fermentacji jest w 100% naturalny, tempeh powstaje bez technologicznych procesów i żadnych dodatków, ale wyłącznie siłami natury. Enzymy tempeh rozkładają wszystkie substancje niepożądane i anty-odżywcze zawarte w nasionach strączkowych. Soja ze względu na zawartość fitoestrogenów polecana jest kobietom przechodzącym menopauzę, może łagodzić nieprzyjemne objawy.

Dlaczego warto jeść tempach?

- ilość białka w 100 g jest porównywalna z nabiałem i mięsem, przy czym nie zawiera cholesterolu,

- jest dobrym źródłem wapnia, magnezu, żelaza i kwasów omega-3,

- wyróżnia się przewagą tłuszczów nienasycanych nad nasyconymi,

- ma optymalny balans kalorii z węglowodanów do kalorii białkowych i tłuszczowych.

Tempeh nadaje się do wielu potraw, można wymieszać go z warzywami, dodać do sałatek, sajgonek, sushi, zup, albo położyć na kanapce. Naturalny tempeh ma łagodny orzechowy smak i łatwo chłonie przyprawy czy sosy. Są także wersje wędzone i smażone. Można przygotować go samodzielnie w domu w większej ilości i zamrozić, lub kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Dzięki coraz większej ilości zwolenników diety roślinnej jest coraz łatwiej dostępny.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Łubin

03.07.2015
Łubin

Łubin to mało znana roślina strączkowa, której nasiona są szczególnie bogate w białko. Jako pokarm znany od dawna w Afryce także w Hiszpanii i Portugalii, a ostatnio uprawiany jest także w Niemczech. Łubin zawiera ponad 15% białka, które ma kompletny profil aminokwasów oraz olej roślinny którego aż 90% to źródło niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, 6, oraz 9.

Uprawy łubinu są wolne od GMO. Z natury dają wysokie plony i są odporne na szkodniki i susze. Łubin jest korzystny dla rolnictwa ekologicznego i środowiska. Daje duże zbiory pożywnego ziarna przy niewielkim nakładzie kosztów. Nie potrzebuje wielu nawozów, a także dużej ilości wody. Udaje się uprawiać go na mniej urodzajnych glebach. Jako roślina motylkowa w naturalny sposób poprawia żyzność gleby, na której jest uprawiany.

Porcja łubinu spożyta przez człowieka daje mu 10 razy więcej białka niż ta sama porcja użyta w hodowli zwierząt na mięso. Łubin często stosowany jest jako pasza na świń i bydła.

Naturalnym sposobem na poprawę strawności łubinu i poprawę przyswajalności zawartych w nim  substancji odżywczych jest fermentacja za pomocą kultur bakterii tzw. tempehowych. Tempeh łubinowy powstaje podobnie jak tradycyjny, przygotowywany z ziaren soi. Przyjazne kultury grzyba ryzopus przetwarzają obłuszczone i obgotowane ziarna łubinu w smaczny i wygodny do zastosowań kulinarnych blok tempeh, a naturalne enzymy uwalniają z ziaren białko, witaminy i minerały. Jest to bardzo zdrowa alternatywa dla mięsa nie tylko dla wegan i wegetarian. Tempeh jest zalecany wszystkim w celu urozmaicenia odżywiania.

Zarówno łubin jak i sam tempeh można przyrządzać na wiele sposobów. Nadaje się do smażenia, duszenia w sosach, jako dodatek do zup, gulaszy warzywnych, sałatek, kanapek, lub jako przekąska. Często znaleźć można przepisy inspirowane kuchnię indyjską, w których łączony jest z przyprawami orientalnymi, a także sokiem z cytrusów, głównie z pomarańczy i cytryny.

Mało znany łubin jest bardzo zdrowy i coraz łatwiej dostępny w wielu sklepach ze zdrową żywnością. Warto mieć go w swojej kuchni, w przeciwieństwie do często modyfikowanej soi, łubin nie jest podatny na takie zabiegi. Można też spróbować wyhodować go samodzielnie w przydomowym ogródku.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się