Art

Zgaga

24.10.2016
Zgaga

Zgaga to nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku, spowodowane gromadzeniem nadmiaru kwasów żołądkowych i przedostawania się ich do przełyku. Zgagi można doświadczyć szczególnie po bardzo obfitym posiłku. Jednak jeśli powtarza się to zbyt często może być to objaw choroby refleksowej żołądka. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.

 

Przyczyny zgagi:

  • Jedzenie w pośpiechu i niedokładne gryzienie. Warto pamiętać, że proces trawienia zaczyna się w jamie ustanej i dokładne gryzienie jedzenia pomaga w jego szybszym strawieniu przez żołądek. Połykanie dużych kawałków jedzenia może skończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami.
  • Jedzenie w stresie, dzieje się tak ponieważ hormony stresu blokują uwalnianie kwasu solnego.
  • Łączenie węglowodanów z białkiem. Nie jest to reguła u każdego, ale często dieta rozłączna pomaga zmniejszyć problem ze zgagą.
  • Popijanie posiłków. To bardzo zły nawyk, powinno się pić około 30 minut przed posiłkiem i około 1 godzinę po nim. W czasie jedzenie nie należy dodatkowo rozcieńczać kwasów żołądkowych.
  • Nieodpowiednia dieta obfitująca w dużą ilość przetworzonych produktów. Są także pewne grupy produktów, które mogą nasilać problem zgagi. Są to między innymi- czekolada, słodycze, ostre przeprawy, cebula, czosnek, a także spożywanie dużej ilości mięsa.
  • Alkohol, to także prowokator zgagi.
  • Aktywność fizyczna tuż po posiłku. Zwłaszcza intensywna aktywność wymaga przerwy około 2 godzin po posiłku. W innym wypadku uczucie zgagi jest nieuniknione.

 

Co zrobić, żeby uniknąć zgagi. Należy przestrzegać wyżej wymienionych zasad, a także poprawić jakość jedzonych posiłków. Postaw na nieprzetworzone i lekko strawne jedzenie. Jedząc owoce, warzywa, kasze, ziemniaki, ryż i naturalne oleje np. w orzechach czy awokado nie będziesz obciążał żołądka. Pomoże też eliminacja cukrów i nabiału a u niektórych osób także glutenu.

 

Stosując się do zasad zdrowego odżywiania możesz poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Nawet w przypadku zdiagnozowanej chrobry refleksowej żołądka przyniesie to dobre efekty. Rożnicę będzie można zauważyć już po kilku tygodniach.

Wspomaganie się lekami na zgagę to bardzo krótkowzroczne działanie. Jedynie złagodzi objawy, ale nie pomoże całkowicie wyeliminować problemu.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Rak piersi

23.10.2016
Rak piersi

15 października jest Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Od wielu lat, cały miesiąc poświęcony jest tematowi profilaktyki i zachęcaniu do badania piersi. Ciągle wiele kobiet bagatelizuje problem i nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna jest profilaktyka.

 

Zachorowalność na raka piersi rośnie z roku na rok. Najważniejsza jest edukacja, która jest najsilniejszą bronią. Różowa wstążka, liczne produkty i kosmetyki wspierające walkę z rakiem piersi nie sprawiają, że badamy się częściej.

 

Mimo, że zachorowalność zależy także od genów, nie należy bagatelizować problemu kiedy nie znajdujemy się z grupie ryzyka. Jest bardzo dużo czynników zewnętrznych, które mogą zadecydować o tym czy zachorujemy. To między innymi zła dieta, palenie papierosów, toksyny, otyłość to główne czynniki ryzyka. Zmiana trybu życia i zachowywanie zdrowych nawyków na co dzień to ogromna inwestycja we własne zdrowie.

 

Samokontrola piersi

Dodatkowo zaleca się samokontrolę piersi raz w miesiącu. Badanie polega na sprawdzeniu czy w strukturze piersi nie wyczuwany guzków czy zgrubień. Wcześnie wykryty rak może być całkowicie uleczalny i można uniknąć usunięcia piersi.

Mammografia to badanie zalecane kobietom od 35 roku życia. Dzięki niemu można wykryć bardzo małe guzy nawet mające 1 mm. Zalecane jest szczególnie kobietom, które mają więcej tkanki tłuszczowej i nie mogą dokładnie zbadać się manualnie. Jednak profilaktycznie co rok powinna wykonać je każda kobieta po 35 roku życia. Szybka reakcja to najlepsza forma leczenia, może znacznie przyspieszyć proces leczenia.

 

Zadbaj o biust

Nie tylko kupując ładną bieliznę i ćwicząc, ale przede wszystkim badając piersi. Raz w miesiącu, najlepiej między szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Najlepiej wybrać jeden dzień np. ósmy dzień cyklu i badać się regularnie.

 

Jak się badać?

Stań przed lustrem i unieś obie ręce, sprawdź czy piersi nie różnią się od siebie kształtem i skóra nie marszczy się w żadnym miejscu. Następnie przejdź do badania. Lewą dłoń połóż za głową, a prawą połóż na lewej piersi. Lekko dociskając lewą pierś, zataczaj trzema środkowymi palcami niewielkie kółeczka wokół piersi. Kiedy skończysz zmień stronę i zbadaj drugą pierś.

Zaniepokoić powinny cię zgrubienia, ale nie panikuj kiedy je wykryjesz. Konieczna jest szybka wizyta u lekarza, który innymi badaniami będzie mógł potwierdzić pochodzenie zmiany. Nie musi być to nowotwór, jednak zawsze trzeba to skontrolować

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Trawa pszeniczna

22.10.2016
Trawa pszeniczna

Pszenica mocno demonizowana przez zawartość glutenu, na też dobre strony. Cenne składniki ukryte są z jej liściach. Zielone pędy pszenicy były doceniane już przez starożytnych Egipcjan. Na początku xx wieku ponownie zostały uznane za wartościowe pożywienie.

Kuracja młoda trawą pszeniczną przynosi wiele korzyści zdrowotnych. W swoich badaniach potwierdził to Charles Schnabel. Początkowo zaczął eksperymenty na chorych kurach, którym podawał świeżą zielona trawą pszeniczną. W czasie kuracji wracały do zdrowia i dawały więcej jajek. Po tych odkryciach wprowadził ja tez do diety swojej rodziny. Z czasem zaczął produkować całkowicie naturalny suplement, na bazie wysuszonej i sproszkowanej trawie pszenicznej.

Bomba witaminowa

Najwięcej wartości zachowują młode kiełki pszenicy, mają 20 aminokwasów, składników mineralnych i witamin. Między innymi witaminę A, wit. z grupy B, C i E. Dzięki temu poprawia kondycję włosów i paznokci, korzystnie wpływa na skórę i wzrok. Obecność antyoksydantów sprawia, że zapobiega występowaniu nowotworów. Jest także źródłem wapnia, żelaza, magnezu, manganu, selenu, jodu, cynku, miedzi, kobaltu i śladowych ilości ponad 50 innych pierwiastków.

Wspomaga pracę układu pokarmowego i poprawia wiele funkcji życiowych. Jest niezwykle ważnym źródłem enzymów, które są składnikiem surowych warzyw i owoców. Trawa zawiera duże ilości cennego chlorofilu, który dostarczany do organizmu człowieka znacznie poprawia ważne parametry. Zwiększa ilość czerwonych krwinek, pobudza krążenie krwi, chroni przed wolnymi rodnikami, pomaga usunąć toksyny z organizmu, działa antybakteryjnie. Trawa pszeniczna nie zawiera glutenu, jest on obecny jedynie w ziarnach.

Bardzo łatwo można hodować kiełki trawy pszenicznej w domu, zwłaszcza wiosnę i latem kiedy jest dużo słonecznych dni, jest to łatwiejsze. Co kilka dni możesz zbierać nowe plony i zadbać o swoje zdrowie.

Trawę pszeniczną najlepiej dodawać do koktajli, soków, sałatek, albo na kanapkę. Dla zachowania wszystkich składników odżywczych nie należy poddawać jej obróbce termicznej. Spożywając ją regularnie szybko zobaczymy efekty zdrowotne. Można stosować ją także w formie sproszkowanej, jednak działanie w tej formie nie jest tak szybkie. Warto poświęcić trochę czasu na wyhodowanie własnych kiełków.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się