Art

Złap równowagę z Bosu

17.07.2017
Złap równowagę z Bosu

Złap równowagę z Bosu

Jeśli chcemy być w dobrej formie, to do ćwiczeń fitnessowych, siłowych, czy różnego rodzaju cardio powinniśmy dołączyć jeszcze takie, które poprawią naszą stabilizację. Ten element ma bardzo duże znaczenie podczas biegania, jazdy na rowerze, wrotkach, nartach, a także przydaje się w codziennym życiu. Przy poprawie koordynacji ruchowej i równowagi doskonale sprawdzi się Bosu.

Jest to przyrząd gimnastyczny w kształcie połowy piłki o średnicy od 63 do 68 cm. Kopuła wykonana jest z elastycznej i mocnej gumy i osadzona na płaskiej platformie z tworzywa sztucznego. Ćwiczenia można wykonywać wykorzystując obydwie części tego przyrządu.

Trening na Bosu pozwoli wzmocnić praktycznie wszystkie mięśnie ciała. Dodatkowe utrudnienie, co jednocześnie jest wielką zaletą polega na tym, że podczas ćwiczeń trzeba utrzymywać równowagę. Dlatego Bosu przede wszystkim poprawia koordynację ruchową oraz stabilizację. Próbując utrzymać pozycję napinamy mięśnie i przez cały czas jesteśmy skoncentrowani. Taki trening jest doskonałym sposobem na poprawę stabilizacji dla osób, które specjalizują się w dyscyplinach sportowych wymagających nabycia umiejętności balansowania ciałem.

Trening z Bosu nie polega jednak tylko na tym, aby próbować jak najdłużej utrzymać się na tym przyrządzie. Można go przecież potraktować jak zwykły step stosowany podczas zajęć Fitness. Wchodząc i schodząc z Bosu ćwiczymy mięsnie ud. Jeśli dodatkowo weźmiemy w dłonie ciężarki, to będziemy także pracować nad wzmocnieniem bicepsów.

Na Bosu można również wykonywać pompki oraz różne warianty deski, czyli planka. Utrzymanie równowagi będzie dodatkowo stymulować mięśnie, które są niewykorzystywane podczas tradycyjnego ćwiczenia tych elementów siłowych. Robiąc przysiady na urządzeniu  będziemy pracować nad balansem i utrzymaniem równowagi, aby nie spaść na podłoże, a jednocześnie ćwiczymy tkankę mięśniową brzucha i nóg.

Na Bosu można ćwiczyć stawiając urządzenie kopułą na podłożu. Sami wchodzimy na platformę. Możemy teraz trenować z hantlami lub bez, wykonując unoszenia nóg, przysiady, a nawet  skrętoskłony. Ten sposób ułożenia Bosu wymaga od nas koncentracji i uwagi, aby utrzymać równowagę.  

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jakie są przyczyny zaburzeń seksualnych u mężczyzn?

16.07.2017
Jakie są przyczyny zaburzeń seksualnych u mężczyzn?

Zaburzenia seksualne dotyczą nie tylko starszych mężczyzn, ale również tych młodszych. Dysfunkcje związane ze stosunkiem płciowym zakłócają zbliżenie. Nie dają pełnej satysfakcji seksualnej, co może doprowadzić do złego stanu emocjonalnego. Jednak nie należy się tym zamartwiać, bo w większości przypadków zaburzenia są w pełni wyleczalne.

Zaburzenia seksualne u mężczyzn mają podłoże zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Często wynikają ze zbyt niskiego popędu płciowego. Może też dojść do problemów z osiągnięciem erekcji, ale także później z jej utrzymaniem. W tym wypadku możemy mówić o impotencji. Czasami zdarza się też, że gdy dochodzi do wytrysku, to następuje on przedwcześnie lub zbyt późno. Takie przypadłości zdarzają się u wielu mężczyzn, jednak nie zgłaszają się oni w tej sprawie po poradę do specjalisty. To błąd, gdyż wczesna diagnoza rokuje wyleczenie, a zaniedbania w tym względzie tylko pogłębiają dysfunkcje.

Zaburzenia seksualne mogą być wynikiem różnych chorób. Do dysfunkcji prowadzą np. niedobory testosteronu. Wynika to z zaburzonej równowagi hormonalnej. Niskie libido, czy problemy z erekcją są też następstwem dolegliwości sercowych, nadciśnienia tętniczego oraz chorób neurologicznych, a także metabolicznych. Mężczyźni, którzy nadużywają alkoholu i przyjmują narkotyki również mogą uskarżać się na zaburzenia seksualne.  

Bardzo ważną kwestią w aktywności seksualnej odgrywa też dobry stan psychiczny. Dysfunkcje mogą objawiać się u osób ze stanami lekowymi, depresją, a także w wyniku przyjmowania antydepresantów. Także sytuacje stresowe mogą odbijać się na spadku libido, czy też problemami z erekcją. Często wynikają one z kłopotów i konfliktów w środowisku domowym, rodzinnym i zawodowym.
Mężczyźni są też szczególnie wrażliwi na punkcie swojej seksualności. Każde niepowodzenie na tym gruncie może powodować u nich coraz większe załamanie psychiczne i brak wiary w siebie.     

Wielu mężczyzn obawia się przyznać do swoich problemów uważając je za wstydliwe. Jednak pomoc specjalisty w wielu przypadkach może być konieczna. W leczeniu zaburzeń seksualnych stosuje się zarówno terapię farmakologiczną jak i psychoterapię.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

5 negatywnych skutków nadmiernego picia alkoholu

14.07.2017
5 negatywnych skutków nadmiernego picia alkoholu

Zbyt częste sięganie po napoje alkoholowe może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. Mają one charakter fizycznych dolegliwości, ale także dotyczą sfery psychicznej. Dlatego warto zapoznać się ze skutkami nadmiernego spożywania alkoholu, aby mieć świadomość konsekwencji.  

1. Negatywne działanie na mózg

Wypijanie nadmiernych ilości alkoholu często prowadzi do niebezpiecznych zmian w mózgu. Przede wszystkim człowiek traci kontrolę nad własnym zachowaniem. Popularnie mówi się o ,,puszczeniu hamulców". To oznacza, że osoba upojona alkoholem staje się zbyt agresywna oraz skłonna do zachowań, na które nie pozwoliłaby sobie na trzeźwo. Systematyczne picie może doprowadzić do zmniejszenia się komórek znajdujących się w mózgu, co skutkuje gorszą pamięcią, problemami z zapamiętywaniem oraz zaburzeniami koncentracji, a nawet urojeniami.

2.  Schorzenia ośrodkowego układu nerwowego

Systematyczne picie alkoholu powoduje, że mogą pojawić się upośledzenia ruchowe. Uszkodzony nerw promieniowy skutkuje niesprawnością dłoni, a czasami niedowładem ręki. Upośledzone funkcjonowanie może również dotyczyć kończyn dolnych. Nadużywający alkoholu człowiek często uskarża się na bóle mięsni. W skrajnych przypadkach może również dojść do ślepoty.      

3. Ryzyko raka

Nadmierne picie alkoholu prowadzi do osłabiania układu opornościowego organizmu. Narządy nie spełniają swoich funkcji obronnych. W wyniku ich uszkodzenia może dojść do powikłań, które skutkują wystąpieniem nowotworów. Najbardziej narażone na pojawienie się raka są okolice wątroby, jelita grubego, przewodu pokarmowego, piersi oraz jamy ustnej.

4. Upośledzenia pracy układu krążenia

Alkohol może być przyczyną powiększenia mięśnia sercowego oraz osłabienia jego skurczów. To prowadzi do dalszych schorzeń oraz niewydolności związanej z krążeniem. Nadciśnienie wywołane nadużywaniem alkoholu jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca oraz udarów.   

5. Uzależnienie

Człowiek często  sięga po alkohol, aby uciec od problemów i codzienności. W pewnym momencie nie potrafi się bez niego obyć. Po wypiciu staje się odważniejszy i o nic się nie martwi. Na takim etapie trudno jest racjonalnie myśleć i uwolnić się od uzależnienia. Pijąc coraz więcej pogłębia się ten stan chorobowy, a jednocześnie dochodzi do destrukcji organizmu. Wyrwanie się z nałogu jest trudne i nie każdemu się udaje.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się