Art

Zostań krwiodawcą!

14.06.2015
Zostań krwiodawcą!

Co roku, 14 czerwca, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Wydarzenie to jest okazją do podziękowania honorowym krwiodawcom za ratujący życie dar krwi i podniesienia świadomości na temat potrzeby regularnego oddawania krwi w celu zapewnienia dostępnej, wysokiej jakości i bezpiecznej krwi oraz produktów krwiopochodnych dla potrzebujących pacjentów.

Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Dzięki temu można pomóc pacjentom cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając im życie i zapewniając jego lepszą jakość. Krew i produkty krwiopochodne niezbędne są do wsparcia złożonych procedur medycznych i chirurgicznych. Krew odgrywa również niezmiernie istotną rolę, ratując życie pacjentów objętych opieką nad matką i dzieckiem oraz w czasie katastrof, zarówno naturalnych, jak i spowodowanych przez człowieka.

Tegoroczna kampania ma następujące cele:

  • Podziękowanie krwiodawcom za oddawanie krwi, która ratuje życie;
  • Promocja regularnego honorowego oddawania krwi;
  • Podniesienie świadomości potrzeby regularnego oddawania krwi ze względu na krótki okres przydatności do użycia komponentów krwi i zachęcenie obecnych i potencjalnych krwiodawców do oddawania krwi w regularnych odstępach czasu;
  • Zwrócenie uwagi na stan zdrowia krwiodawców i jakość opieki nad krwiodawcami – czynniki o krytycznym znaczeniu dla zapewnienia zaangażowania krwiodawców i podtrzymania ich gotowości do regularnego oddawania krwi;
  • Przekonanie resortów zdrowia, aby pokazały, że wysoko cenią regularnie oddających krew honorowych krwiodawców i aby asygnowały odpowiednie środki dla zapewnienia wysokiej jakości opieki nad krwiodawcami.

źródło: Światowa Organizacja Zdrowia

KrwiodawstwoUE  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak dbać o skórę w czasie odchudzania?

13.06.2015
Jak dbać o skórę w czasie odchudzania?

Redukcja wagi to ciężka praca dla całego organizmu, organów wewnętrznych, ale też skóry. Niewielka utrata wagi nie jest problemem, jednak kiedy pozbywamy się kilkunastu czy kilkudziesięciu kilogramów dochodzi do zwiotczenia skóry, często pojawiają się zmarszczki i zwłaszcza kobiety nie są z tego zadowolone. Zdarza się, że duża utrata wagi uwydatnia rozstępy i inne niedoskonałości skóry, szczególnie na udach i pośladkach. Dlatego w czasie diety bardzo ważna jest pielęgnacja. Dotyczy to także mężczyzn, mimo że mają grubszą skórę która lepiej znosi utratę wagi.

Najważniejszą formą pielęgnacji jest aktywność fizyczna. Dla uzyskania optymalnych efektów najlepiej połączyć ją z regularnymi masażami i odpowiednią pielęgnacją.

U osób otyłych tusza deformuje różne partie ciała i prowadzi do powstawania rozstępów. Dla skóry nie ma nic gorszego niż szybka utrata wagi, prowadzi to do raptownej utraty jędrności. Stopniowe gubienie kilogramów nie więcej niż 4 kg na miesiąc to bezpieczna utrata wagi. Skóra dzięki odpowiedniej pielęgnacji może się regenerować pozostaje w dobrej kondycji. Nie koniecznie musisz sięgać po kosmetyki wyszczuplające, warto wybierać te z bogatym składem i zawartością witamin- A,E, F oraz biotyny, które poprawiają elastyczność skóry. Cenne są też wyciągi roślinne- głównie z alg, bluszczu i zielonej herbaty. Masaż znacznie poprawia wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków i działa dobrze na skórę. Najlepiej każdego dnia przeznaczyć na niego kilka minut. Do masażu można użyć oleju migdałowego lub kokosowego, które świetnie nawilżają i poprawiają elastyczność.

Na szczególną uwagę zasługują uda i ramiona, szczególnie ich wewnętrzna część, która wiotczeje nawet u szczupłych kobiet. Jędrność tych partii poprawić może tylko regularna aktywność fizyczna wspomagana zabiegami pielęgnacyjnymi. Preparaty najlepiej stosować dwa razy dziennie. U kobiet na szczególną uwagę zasługują także piersi i dekolt gdzie również mogą pojawić się rozstępy. Ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków i  codzienny masaż, żeby ujędrnić tą okolicę.

Skórze służą także chłodne natryski, należy unikać długich i ciepłych kąpieli, które pogarszają stan skóry. Warto poświęcić dodatkowy czas na pielęgnację, żeby po zakończeniu kuracji odchudzającej cieszyć się nową sylwetką i zadbaną skórą.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ćwiczenia dla dzieci z nadwagą

12.06.2015
Ćwiczenia dla dzieci z nadwagą

Dzieci z nadwagę często unikają ćwiczeń, głównie dlatego że większość prowadzonych w szkołach zajęć oparta jest na współzawodnictwie. W rywalizacji ze szczupłymi i zwinnymi dziećmi wypadają przeważnie słabo, co skutecznie zniechęca ich to wysiłku. Nie jest to jednak powód do zwolnienia z zajęć ruchowych. Istnienie wiele aktywności, w których większa waga nie jest przeszkodą. Dobrze też wyeliminować elementy współzawodnictwa, żeby nie dawać dziecku dodatkowych powodów do stresu.

Dobrym treningiem mogą okazać się ćwiczenia siłowe. To bardzo szerokie pojęcie, przez wiele lat taki trening był pomijany w zajęciach szkolnych. Teraz jest wykorzystywany coraz częściej, naukowcy ciągle podają kolejne jego walory. Trening siłowy można przeprowadzić na wiele sposobów, można wykorzystać do tego ciężar własnego ciała, albo dodatkowo zastosować niewielkie ciężary w postaci hantli, piłek lekarskich czy elastycznych taśm. Mimo, że trening z obciążeniem kojarzy się głównie z siłownią, można przeprowadzić go bez użycia wielkich ciężarów. Poza tym siłownia dla dzieci nie jest ciekawym miejscem, potrzebują różnorodnego planu treningowego, który będzie ciągle ich zaskakiwał. Najlepiej wykonywać go w niewielkich grupach. W takiej formie aktywności dzieci z większą wagą radzą sobie lepiej niż ich szczuplejsi koledzy. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie obciążone większą ilością tkanki tłuszczowej adaptują się do noszenia większego ciężaru, co sprawia że dzieci są silniejsze.

Dla dziecka, które do tej pory było ostatnie w każdych zawodach to duża zmiana, a także zachęta do regularnych treningów. Takie ćwiczenia w połączeniu ze spacerami czy jazdą na rowerze pomagają spalić tkankę tłuszczową i pozbyć się nadwyżki kilogramów. Dodatkowo trening siłowy pozytywnie wpływa na zdrowie, a także na pamięć. Naukowcy tłumaczą to tym, że  w czasie treningu siłowego uwalniane są hormony wspomagające zapamiętywanie.

Ne jest to jeszcze powszechnie stosowane forma zajęć ruchowych dla dzieci, ale z pomocą specjalisty można ułożyć prosty program treningowy. Ważna jest systematyczność, trening wykonywany minimum 3razy w tygodniu w połączeniu z odpowiednim odżywianiem pomoże pozbyć się nadwagi i zwiększy sprawność dziecka.

 

Autorka: Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się