Art

Zwichnięcie stawu kolanowego

06.11.2016
Zwichnięcie stawu kolanowego

Staw kolanowy to jeden z największych i najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie człowieka. Do jego urazu może dochodzić w przypadku wypadków, ale też na skutek nadwagi, lub uprawiania sportu i eksploatację stawu. Najczęściej urazowi ulegają więzadła, które mają za zadanie utrzymywać staw stabilnie. W stawie kolanowym jest sporo więzadeł, są także chrząstki i łąkotki.

 

Najczęściej dochodzi do zerwania więzadeł i uszkodzenia łąkotki, takie kontuzje często dotyczą sportowców, szczególnie piłkarzy, narciarzy i biegaczy. Staw kolanowy jest mocny i nie tak łatwo go uszkodzić. Kości stawu są idealnie dopasowane do siebie, maja też dobrą amortyzację. Z czasem struktury zużywają się i tracą swoje możliwości amortyzujące. U każdego proces ma inne tempo, zależy od wielu czynników. Nie zawsze sport sprawia, że stawy są bardziej podatne na kontuzje. Równie niebezpieczny jest bezruch, który z czasem powoduje osteoporozę. Nie da się jednak ukryć, że niektóre sporty, zwłaszcza te które mocno obciążają kolana mogą predysponować do kontuzji i bolesności.

 

Zwichnięcie stawu kolanowego

Nie dochodzi do niego zbyt często, jego przyczyną jest uszkodzenie obu więzadeł krzyżowych. W takim wypadku konieczne jest natychmiastowe unieruchomienie kończyny. Leczenie operacyjne daje najlepsze rezultaty i szybki powrót do formy. Jeśli dodatkowo dojdzie do złamania kości rzepki, lekarze zazwyczaj decydują się na zespolenie tzw, pręgiem Wabera. 

W przypadku leczenia zachowawczego opatrunek gipsowy założony zostaje na prawie cła nogę. Od połowy uda do kostki.

 

Czy da się przed tym uchronić?

Ważne jest wzmacnianie mięśni. Jeśli trenujesz bieganie czy narciarstwo nie zapominaj o regularnym wzmacnianiu mięśni. Ważna jest też rozgrzewka przed treningiem i porządne rozciąganie po zakończonych ćwiczeniach. Przy uprawianiu sportu na zewnątrz warto zmieniać podłoże i nie trenować tylko na twardym asfalcie. Dbanie o prawidłowy zakres ruchomości w stawach i pamiętanie o regeneracji jest bardzo istotne. Jeden dzień w tygodniu warto przeznaczyć na odpoczynek od ćwiczeń.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Cienie pod oczami- o jakich chorobach świadczą?

04.11.2016
Cienie pod oczami- o jakich chorobach świadczą?

Ciemne, często sine zabarwienie pod oczami sprawiają, że twarz wygląda na przemęczoną, a nawet chorą. Mogą być efektem przewlekłego zmęczenia, albo niewyspania, jednak przyczyny mogą być też poważniejsze.

 

Skąd ten problem?

Kiedy nie zapewniamy sobie odpowiedniej ilości snu, źle się odżywiamy i śpimy za mało organizm może reagować między innymi cieniami pod oczami. W ten sposób manifestuje zmęczenie. Skóra pod oczami jest bardzo delikatna i podatna na szybkie starzenie się. Problem z sińcami może pogłębiać się wraz z wiekiem. Problem ten może być szczególnie dokuczliwy u osób z cerą naczynkową, przy której naczynia są bardziej widoczne.

Na taki problem są też narażone osoby z alergią.

 

Zmień styl życia

Cienie są zdecydowanie bardziej widoczne u osób które palą papierosy, piją alkohol i są narażone na stres. Sprzyja temu też nieodpowiednia dieta bogata w produkty przetworzone, smażone. Predysponują do tego także niektóre leki, szczególnie kuracje hormonalne.

 

Kiedy cienie pod oczami świadczą o poważniejszych schorzeniach?

Sygnałem mogą być cienie, które nie znikają przez dłuższy czas i są przewlekła dolegliwością. Jeśli dodatkowo obserwujesz u siebie inne objawy takie jak ból głowy, bóle brzucha czy osłabienie, warto udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. Na początek wystarczy badanie krwi i moczu. Zasinienia w okolicy pod oczami mogą być sygnałem problemów z tarczycą. Zazwyczaj dotyczy to niedoczynności, której dodatkowo towarzyszy przemęczenia, znaczny spadek nastroju i częste uczucie senności.

 

Nie tylko chora tarczyca może dawać takie objawy, mogą być podobne w przypadku cukrzycy, anemii czy nadciśnieniu tętniczym, a także chorobami nerek, śledziony i wątroby.

 

Często zmiana odżywiania, zwiększenie ilości snu i odstawienie używek pomaga zminimalizować problem. Jeśli nie zaobserwujesz poprawy, nie bagatelizuj objawów i sprawdź swój stan zdrowia. Podjęcia odpowiednich kroków może przynieść dobre efekty. Nie tylko poprawisz samopoczucie, ale też poprawisz wygląd. Często problem sinych cieni w okolicy oczu jest powodem kompleksów i gorszego nastroju. 

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zespół PCOS

02.11.2016
Zespół PCOS

PCOS czyli zespół policystycznych jajników bardzo często odpowiada za niepłodność u kobiet. Może dawać też szereg innych objawów jak trądzik, nadmierne owłosienie czy przybieranie na wadze. Kobiety u których występuje PCOS mają zaburzoną równowagę hormonalną dlatego dochodzi do takich zmian w organizmie.

 

Zaburzenia hormonalne

Dotyczą głównie zbyt dużego poziomu LH, oraz zaburzonych proporcji między FSH i LH. Oba hormony są produkowane przez przysadkę mózgową, zaburzenia w ich wydzielaniu sprawiają, że nie dochodzi do owulacji. Prowadzi to także do nieregularnych miesiączek, która może pojawiać się nawet co 3-4 miesiące.

Jak pokazują statystyki PCOS może dotyczyć około 12% młodych kobiet. U 40 % z nich jest to powód niepłodności, ze względu na zaburzenia owulacji.

Przyczyna schorzenia nie jest określona, zakłada się że może mieć to podłoże genetyczne.

 

Jak zdiagnozować problem?

Na początek należy sprawdzić poziom hormonów we krwi, a także wykonać badanie USG przedpochwowe. W drugim badaniu w przypadku choroby, na monitorze będą widoczne pęcherzyki w okolicach jajników.  

 

Leczenie PCOS

W przypadku dużej nadwagi zaczyna się leczenie od zrzucenia zbędnych kilogramów. Tkanka tłuszczowa  produkuje hormony, także androgeny, które mogą wywoływać problem nadmiernego owłosienia. Zaleca się także zaprzestanie palenia i przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania.

 

Hormonoterapia

Często jest niezbędnym etapem leczenia. Przepisane leki mają za zadanie przywrócić regularność cyklu i wyregulować miesiączkę. Zazwyczaj są to tabletki antykoncepcyjne, które są dobierane indywidualnie.

Leczenie trwa długo, zazwyczaj potrzeba na to kilku lat. Całkowite wyleczenie nie jest jedna koniecznie jeśli kobieta chce zajść z ciążę. Zazwyczaj udaje się to po kilku miesiącach terapii, wtedy dochodzi do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej i zapłodnienia. W innym wypadku podaje się inne leki, które mają na celu przyspieszenia procesu jajeczkowania. 

 

Jeśli obserwujesz nieregularną miesiączkę, albo inne objawy koniecznie zrób badania. Im młodsza kobieta tym leczenie przebiega sprawniej. Kobietom z PCOS zaleca się zajście w ciążę przed 25 rokiem życia.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się