Art

Żywność funkcjonalna

20.12.2016
Żywność funkcjonalna

Nowy trend? A może rzeczywiście żywność powinno się kwalifikować według wielu kategorii? Czym jest żywność funkcjonalna? Według definicji nazywa się tak żywność, która ma udowodnione działanie zdrowotne na co najmniej jedną funkcję organizmu. Jej spożywanie wpływa nie tylko odżywczo, ale też leczniczo na ciało i umysł. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia wielu chorób.

 

To pojęcie jest bardzo szerokie i może być interpretowane w różny sposób. Funkcjonalną może być nazywana żywność konwencjonalna, która jest bogata w składniki odżywcze- może być to błonnik, duże stężenie witamin, składniki mineralne, przeciwutleniacze, fitoestrogeny, zdrowe kwasy tłuszczowe.

 

Za zdrowe są także uznawane produkty fortyfikowane, czyli wzbogacone o substancje korzystne dla zdrowia. Przykładem mogą być produkty dla wegan wzbogacone o witaminę B12, której nie ma w diecie roślinnej. Takie pożywienie spełnia funkcje suplementów i wspomaga zbilansowaną dietę. Wielu producentów wzbogaca np. margaryny o witaminy i sterole roślinne.

 

Odżywianie funkcjonalne

Produkty z dużą zawartością składników odżywczych powinny znajdować się w codziennej diecie. Dzięki temu zapewnimy sobie najbardziej wartościowe składniki pokarmowe. Zbilansowana dieta pełna warzyw i owoców i produktów pełnoziarnistych może znacznie poprawić stan zdrowia i zapobiec wielu chorobom.

 

Można znaleźć też żywność ukierunkowaną na konkretne dolegliwości np. wspomagające układ pokarmowy, krążenia, odpornościowy lub nerwowy. Produkty bogate w antyoksydanty korzystnie wpływają na skórę i opóźniają procesy starzenia.

Coraz większe zainteresowanie zdrowym odżywianiem sprawia, że producenci coraz więcej uwagi poświęcają zdrowym produktom. Dzięki temu mamy duży wybór i możliwość dobrania odpowiedniej dla siebie żywności.

 

Dzięki żywności funkcjonalnej i fortyfikowanej można poradzić sobie z wieloma dolegliwościami, między innymi- obniżyć poziom cholesterolu, obniżyć ryzyko choroby niedokrwiennej, polepszyć jakość życia w przypadku cukrzycy czy osteoporozy. Bardzo często tego typu żywność polecana jest osobom aktywnym fizycznie i sportowcom.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Czy joga może wyleczyć skoliozę?

16.12.2016
Czy joga może wyleczyć skoliozę?

Skolioza to wielopłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, które może przybierać różne formy. W zależności od kąta skrzywienia i odcinka kręgosłupa może być odwracalna lub nie.

Najwięcej uwagi na obserwację postawy poświęca się w wielu dziecięcym. Im szybciej wada zostanie zauważona tym lepiej. Niewykryta lub nieleczona skolioza prowadzi do postępowania, a z czasem do całkowitej deformacji kręgosłupa.

 

Przyczyny nie są znane

Zdecydowana większość około 80% przypadków jest nieznanego pochodzenia, tzw. idiopatycznego. Jednak coraz większa ilość badań podaje coraz to nowe przyczyny skolioz. Jedną z nich są przykurcze zgięciowe w biodrach, szczególnie po prawej stronie. Może dojść do niego między innymi w wyniku ciągłego obciążania kończyny, np. przez stanie na prawej nodze. Warto zwrócić na to uwagę i pozbyć się w porę szkodliwego nawyku.

 

Joga jako profilaktyka

Assany w wielu wypadkach mają działanie terapeutyczne, dzięki regularnej praktyce jogi można uniknąć poważnych komplikacji, a nawet uchronić się przed operacją. Jeśli nie dojdzie do krytycznej granicy skrzywienia jest to możliwe.

 

Terapia jogą

Niektóre assany, czyli pozycje jogi wywołują fizjologiczną skoliozę w czasie praktyki. Przykładem jest między innymi pozycje trójkąta. Dzięki symetrycznemu wykonywaniu ćwiczeń, kręgosłup pozostaje stabilny i mocny. Gdyby zdrowa osoba wykonywała tą pozycje codziennie przez kilka miesięcy na jedną stronę wypracowałaby sobie skoliozę. Tą samą zasadę można zastosować w leczeniu wady postawy. Asymetryczne ćwiczenia i skręty tułowia, które działają rozciągająco i wydłużająco na kręgosłup są bardzo polecane w terapii skolioz.

 

W systemie jogi dostępne są różne narzędzia, którymi można uzyskać znaczną poprawę w korekcji skoliozy.  Nie można jednak ćwiczyć na własną rękę, wyprowadzanie skoliozy nie jest proste. Cały czas trzeba konsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem rehabilitacji.

Joga jest dobrym sposobem, jeśli wykonujemy ją według określonych schematów. Zaczynając od wydłużenia mięśni kręgosłupa, następnie odpowiedniej rotacji kręgów, a na końcu nauka prawidłowej postawy.

 

Nawyk prawidłowej postawy jest bardzo ważny, mogą pomóc w tym ćwiczenia oddechowe i regularne praktykowanie jogi po zakończeniu leczenia. Joga pomaga odzyskać równowagę mięśniową poprawić funkcjonowanie uciskanych wcześniej narządów wewnętrznych.

 

Każda skolioza przebiega inaczej, dlatego ważne jest indywidualne podejście i bardzo uważnej praktyki, zwłaszcza na początku. Praktyka może być nieprzyjemna, a nawet bolesna, Wszystkie niedogodności trzeba zgłaszać i modyfikować praktykę w tygodnia na tydzień. Warto podjąć próby, bo joga pomogła już wielu osobom.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zez u dzieci

15.12.2016
Zez u dzieci

Zez to stan, w którym oczy ustawiają się równolegle. Im wcześniej rozpocznie się leczenie tym lepiej. Z czasem za nieprawidłowym ustawieniem oczu mogę iść problemy zaburzeniami widzenia. Między innymi widzenie podwójne, albo niedowidzenie.

 

Zez może być wadą wrodzoną, albo powstać na skutek infekcji, a także urazu i uszkodzenia nerwu. Zdarza się, że przyczyną są choroby ośrodkowego układu nerwowego.

 

Rożne formy wady wzroku

Oczy mogą być skierowane z stronę nosa- zez zbieżny, w stronę skroni- zez rozbieżny, albo w dwóch przeciwstawnych kierunkach- zez naprzemienny. Wada dotyka około 4-5 % dzieci, o wiele częściej diagnozuje się ją u wcześniaków.

 

Zez może być ukryty, wtedy objawia się pod wpływem stresu, choroby, albo dużego wysiłku fizycznego. Niektórzy zaczynają zezować, kiedy przyglądają się czemuś z bliska. To objaw zeza akomodacyjnego.

 

Każda forma zeza wymaga konsultacji z okulistą. Nieleczona wada może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku, a nawet jego utraty. Im szybciej zostaną podjęte kroki tym lepiej. W dorosłym wieku zez uniemożliwia wykonywanie niektórych zawodów, to także duży problem estetyczny, który może być powodem kompleksów i obniżonej samooceny.

 

Jak reagować na wadę u dzieci?

U noworodków mięśnie nie są do końca rozwinięte, dlatego rodzice mogą mieć wrażenie, że oczy uciekają w jedną ze stron. Może być to mylne wrażenie, jednak konsultacja jest wskazana. Zawłaszcza jeśli taka sytuacja powtarza się częściej.

Po szóstym miesiącu życia pozorny zez mija, jeśli dziecko ciągle nie jest w stanie utrzymać wzroku w danym kierunku, lub podążać wzrokiem za przedmiotem konieczna jest szybka interwencja.

 

Jak leczyć zeza?

Terapia i jej długość zależy od stopnia zaburzenia. Polega zazwyczaj an zasłonięciu jednego oka, tak aby zmusić mięśnie słabszego oka do bardziej wytężonej pracy. Zalecane są także odpowiednie ćwiczenia mięśni oka, które wspomagają prowidłowy rozwój widzenia.

Nieleczony zez poza pogłębiającą się wadą wzroku wiąże się z częstymi bólami głowy, co w przypadku dzieci jest niepokojące.

Niektóre typy tej wady wymagają leczenia chirurgicznego. Taka korekcja jest bardzo skuteczna i pozwala szybko osiągnąć lepsze efekty.

 

Daria Występek

 


 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 2

tatianaemilia

24.06.2017

Taksię akurat składa ,ze również byłam z synem w tym samym miejscu co Alicja , dokładniej w Dzięgielewska Instytut Oka . dzięki pani Monice moje dziecko uniknęło rozwoju zaćmy ;)

alicjanorwid

25.05.2017

. Co do zeza , to trzeba go leczyc . Moja córka również miała zeza z tym ,że jak miała 8 miesięcy . Najpierw było ,ze oczko jej ucieka , ja jednak postanowiłam wziać sprawy w swoje ręce i pójśc do dobrego okulisty a konkretniej do dzięgielewska Instytut oka . Została przebadana i wyleczona z zeza ;) zakryto jej jedno oczko ;)

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się