Joanna Lewkowicz

Psycholog

Miałam terapię indywidualną 2x w tygodniu przez prawie rok. Pani nie kazała mi czytać o zaburzeniach psychicznych na własną rękę „bo ona jest specjalistą a ja mogę sobie wmawiać choroby”. Mówiła mi, że to moja wina, że mam depresję. Po iluś miesiącach się nawet ze mnie śmiała jak próbowałam wyjaśniać, argumentowała, że moje siostry będące bliźniaczkami co zawsze się wspierały i zmawialy na mnie, jakoś nie mają depresji! One za to piły alkohol co weekend od gimnazjum i za to miały sprawy na policji, ale ja byłam za młoda aby się wybronić argumentami z jej zarzutu. Na oddziale powiedziano mi, że w moim przypadku już żadne leki na serotoninę nie pomogą, mogę już dostać tylko silnie uzależniające leki na dopaminę (jako licealistka po ponad pół roku jej terapii 2x w tygodniu oraz terapii grupowej), które można brać tylko dwa tygodnie i tylko przy ich zażywaniu będzie dobrze. Odmówiłam. W czasie tej terapii zaczęły mnie boleć nadnercza i już widocznie wypadały mi włosy ale każdy z personelu to olewał. Pani L. argumentowała, że najlepiej łączyć psychoterapię z lekami, bo wtedy jest lepsze działanie. Jak brałam te na serotoninę, to moja świadomość była tak zmieniona, że się nie dało tak rozmawiać jak na trzeźwo ani poruszać takich samych tematów jak wcześniej, tylko jakieś płytkie! Jak wyszłam z oddziału, kupiłam sobie książkę o leczeniu depresji bardziej zdrowym odżywianiem, niż normalne, napisaną przez amerykańskiego psychiatrę i dietetyka, uwzględniającego samodzielnie wytwarzane w organizmie kilkanaście substancji mających wpływ na samopoczucie, m.in GABA, glutamina, endorfiny, adrenalina i inne. Po iluś tygodniach diety zrobiła się poprawa. Do tego czytałam sobie jakieś książki typu „Bogać się kiedy śpisz” albo o pozytywnym myśleniu, co też mi pomogły w przeciwieństwie do „terapii”. Po wielu latach zorientowałam się, że moja matka i moje siostry pasują zachowaniem świetnie do objawów narcyzmu utajonego. Materiały od psychologów podawały, że od jednego narcyza klinicznego w otoczeniu można popełnić samobójstwo, a co dopiero od trzech w najbliższej rodzinie (same się teraz leczą)! Dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak złożony zespół stresu pourazowego. Zwykły zespół stresu pourazowego podejrzewałam u siebie w wieku 15 lat, ale psycholog powiedziała, że to nie ja mam szukać tylko ona (to akurat bardzo ciężko wykryć, a rozpoznaje się tylko po koszmarach nocnych, co ma się nijak do problemu). Na terapii u Pani L. nie miałam żadnego uczenia się nowych zachowań, tylko samo puste gadanie o przykrościach z przeszłości, od którego teraz mam problemy zdrowotne na dobry start w dorosłość, bez rozpoznania tego jak uważać muszę na rodzinę. Odradzam tę Panią w leczeniu poważniejszych przypadków, tylko jakieś pospolite trywialne może tak. Podejrzewam, że terapia młodzieży to świetna nisza, szczególnie jeśli dysfunkcyjni rodzice są przeciwni terapii, wtedy jeśli nieletnim dzieje się coś złego, to nie potrafią się obronić ani zwrócić uwagi na ich problemy.

najlepsza psycholog u jakiej kiedykolwiek byłam! Bardzo inteligentna,empatyczna i kompetentna osoba