Grudniewicz Henryk, lek. med. Spec. Ortopeda. Gabinet Ortopedyczny

Dostępność informacji
Wyposażenie pomieszczeń
Kompleksowość leczenia

O nas

Wyspecjalizowana działalność Kliniki praktycznie jest ograniczona do diagnostyki i leczenia schorzeń stawów kolanowych u dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych po przebytych urazach, bólach przeciążeniowych stawów oraz w zmianach zwyrodnieniowych i reumatycznych.

Chondromalacja rzepki

Znaczną grupę chorych stanowią dzieci i młodzież, u których w wywiadzie brak jednoznaczynych urazów stawów kolanowych. Bóle trwają niejednokrotnie przez wiele lat, z czasem nasilają się uniemożliwiając ćwiczenia sportowe a nawet dłuższe obciążenie, chodzenie. Jest zadziwiające, że przy tak wielkiej liczbie analogicznych przypadków jest tak rzadko rozpoznawana prawdziwa przyczyna w/w dolegliwości – chondromalacja rzepki (rozmiękanie chrząstki stawowej rzepki)

Chrząstka stawowa rzepki jak każda tkanka chrzęstna w każdym stawie powinna posiadać określone parametry dla ochrony warstw głębiej leżących - tkanki podchrzęstnej, kostnej. Chrząstka stawowa nie posiadając unerwienia obwodowego w sposób mechaniczny chroni kość przed uciskiem, tarciem. W przypadku chondromalacji, czyli rozmiękania chrząstki, nie spełnia ona wymaganych warunków - sprężystości, twardości. Zbyt miękka, popękana lub z ubytkami jest przyczyną przenoszenia obciążeń głębiej - w warstwy unerwione, co powoduje ból i często objawy stanu zapalnego kolana.

Brak prawidłowego leczenia prowadzi do bardzo wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego.
Skuteczną metodą leczenia chondromalacji rzepki jest: artroskopia operacyjna stawu kolanowego.

Leczenie rozmiękania chrząstki stawowej rzepki stawu kolanowego w naszej Klinice wykonywane jest wyłącznie w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa 20-30 minut (punktowe wejście do stawu kolanowego pod kontrolą artroskopu) i polega na usunięciu powierzchniowej warstwy niewartościowej chrząstki rzepki. W bardzo częstych przypadkach tzw. bocznego podwichnięcia rzepki stosuje się przecięcie troczków bocznych rzepki pozwalając na bardziej prawidłowe centralne ustawienie rzepki oraz mniejsze jej przyparcie do kości udowej. Zaraz po zabiegu pacjent wraca do domu. Często stosuje się stabilizator rzepki.

Kontrole i usunięcie 2 szwów po około 2 tygodniach.

W/w zabieg nie powoduje istotnej przerwy w życiu szkolnym (krótkotrwałe zwolnienie ze szkoły, ok. 6 tyg. zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego).

Zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych - dotyczą większości ludzi w starszym wieku. Są związane ze zużyciem się tkanek ochronnych w stawie kolanowym - głównie chrząstki stanowiącej powierzchnię stawową. Uszkodzenie - popękanie, wytarcie chrząstki zależy w dużej mierze od genetycznych predyspozycji, nadwagi, wykonywanej pracy, przebytych mikro urazów lub urazów stawu kolanowego, przebytych chorób - w tym RZS i wielu innych czynników. Uszkodzenia i ubytki ochraniające staw chrząstki są przyczyną nasilających się stopniowo zmian funkcjonalno-strukturalnych stawów. Pojawiają się bóle - początkowo przy obciążeniu, chodzeniu, w bardziej zaawansowanych stanach nawet w czasie spoczynku.

Wszystkie sposoby leczenia zachowawczego - przeciwbólowe, przeciwzapalne leki niesterydowe i sterydowe podawane doustnie, domięśniowo lub w postaci iniekcji dostawowych, wszystkie rodzaje fizjoterapii (rozgrzewanie, oziębianie, pole magnetyczne, laseroterapia itd.) działają wyłącznie na objawy choroby, chwilowo zmniejszając stan zapalny i ból. Wszelkie preparaty, na przykład zawierające siarczan glukozaminy (Arthryl, Artresan, Arthrostop i wiele innych) okazują się również bezskuteczne z prostej przyczyny - chrząstka stawowa jako tkanka nieunerwiona z definicji nie podlega procesowi regeneracji.

Skuteczną metodą leczenia jest artroskopia diagnostyczno-terapeutyczna stawu kolanowego polegająca na usunięciu zwyrodniałych tkanek stawu kolanowego będących powodem przewlekłego stanu zapalnego kolana i bólu.Artroskopia operacyjna: znieczulenie stawu kolanowego miejscowe - w przypadku wskazań również krótkotrwałe dożylne. Punktowe wejście do stawu kolanowego pod kontrolą kamery artroskopu. Usunięcie tkanek zwyrodniałych, powodujących stan zapalny i ból. Forage i rekonstrukcja zniszczonej powierzchni stawu kolanowego.

Zabieg przeciętnie trwa 30 minut. Zaraz po zabiegu pacjent wraca do domu. Raz dziennie zmienia opatrunek. Kontrola i usunięcie 2-3 szwów po około 2 tygodniach. Bardzo często stosowane są po zabiegu wkładki ortopedyczne mające na celu zmianę bądź wyrównanie obciążeń w stawie kolanowym.

W naszej Klinice leczymy corocznie tym sposobem bardzo wielu pacjentów od lat. Stosowane miejscowo znieczulenie kolana całkowicie wyłącza ból, równocześnie pozwalając na wykonywanie w/w zabiegu u pacjentów znacznie obciążonych innymi chorobami.

Osiągane wyniki zdecydowanie potwierdzają zasadność opisywanej metody leczenia.

Urazy stawów kolanowych

Są jednymi z najczęściej spotykanych uszkodzeń narządu ruchu związanymi ze sportem i nieszczęśliwymi wypadkami

Zdecydowana większość zabiegów naprawczych (poza rekonstrukcją więzadeł krzyżowych i endoprotezoplastyką) wykonuje się w naszej Klinice wyłącznie w znieczuleniu miejscowym, umożliwiając choremu powrót do normalnego funkcjonowania praktycznie bezpośrednio po zabiegu. W zależności od rodzaju urazu po zabiegu zalecane jest krótkotrwałe chodzenie z asekuracją kuli łokciowej lub stabilizatorem stawu kolanowego.

Kontrola i usunięcie 2-3 szwów po około dwóch tygodniach.

W postępowaniu pooperacyjnym nie stosuje się unieruchomienia operowanej kończyny.

Szybki (4-6 tygodni) powrót do czynnego uprawiania sportu.

W ostatnim okresie zwiększa się liczba pacjentów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy, zwłaszcza z Wielkiej Brytani. Są to głownie młodzi Polacy pracujący tam sezonowo lub na stałe i przyjeżdżający do kraju na urlop - nieraz dla poratowania zdrowia.

Z każdym dniem przybywa zadowolonych pacjentów, którzy polecają naszą klinikę swoim najbliższym i znajomym.

Nasi lekarze

Ortopeda   (+3 więcej)

Uprzejmość personelu
Sprawność obsługi personelu
Opieka medyczna
Dostępność informacji
Wyposażenie pomieszczeń
Kompleksowość leczenia

Bardzo polecam miałem uraz stawu kolanowego i jestem młodym człowiekiem więc się trochę bałem zabiegu ale niepotrzebnie :) Cieszę się, że właśnie tutaj trafiłem, lekarze zajęli się mną profesjonalnie, do tego po operacji rewelacyjna opieka, teraz wracam do normalnego życia. Dziękuje wam!!!

Oceń 6 elementów wizyty i wyraź swoją opinię na temat placówki
Przeczytaj poradnik dodawania opinii