Que

DDA

Psychologia

2016-04-26, 13:31

Jestem DDA. Chcę się poddać terapii. Czy właściwsza będzie terapia grupowa, czy też indywidualna?

Odpowiedź lekarza:

Wiktor Buczek

Psychiatra

Link do strony lekarza

DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików to osoby, które wychowały się w rodzinach z problemem alkoholowym i które tak ukształtowały swoje zachowania w tamtym okresie, że obecnie nie funkcjonują prawidłowo. Problematyczne jest dla takich osób nawiązanie kontaktu ze swoimi autentycznymi emocjami. Bywa, że mają problem z uświadomieniem sobie i obroną własnych granic oraz miewają trudności w budowaniu relacji z innymi osobami. Zazwyczaj wątpią w siebie, mają niskie poczucie własnej wartości, doświadczają podwyższonego poziomu lęku i zwiększonej samokontroli. Terapię DDA można prowadzić zarówno w sposób indywidualny, jak i grupowy. Ostateczna decyzja zależy od tego, z jakimi problemami zmaga się pacjent i jak terapeuta oceni szanse terapii.

Komentarzy: 2

Roman 2017-02-12, 21:34

też jestem DDA, odkryłem to w późnym wieku, ale teraz już jestem pewny. zacząłem terapie grupową i chyba mi pomaga

biku 2017-02-14, 19:04

a w Poznaniu jest taka grupa? a w ogóle najlepiej by było na NFZ - ktoś się orientuje??

Dodaj post