Que

Leczenie operacyjne dysfunkcji kolan.

Ortopedia

2016-06-01, 17:21

Witam, proszę o opinię i pomoc w mojej sprawie. Rozpoznano u mnie koślawość stawów kolanowych, podwichnięcie w kierunku bocznym rzepek kolanowych i niestabilność stawów kolanowych. Rzepka jest niestabilna, czasami przesuwa się podczas chodzenia i samoczynnie powraca do osi, co - niestety - grozi upadkiem, nie ma bólu (jedynie sporadycznie niewielki ból) ani obrzęku kolan. Muszę jeszcze dodać, że lekarz ortopeda-traumatolog zdiagnozował u mnie uogólnioną wiotkość stawową. Proszę o informację, czy podwichnięcie rzepek się operuje? Jakie są powikłania po operacji, czy prawdą jest to, że staw kolanowy po operacji może być na zawsze "sztywny"? Czy można po operacji zachować normalną ruchomość tego kolana? Kilku lekarzy ortopedów stwierdziło, że oczywiście jest to możliwe. Czy istniejąca koślawość kolana będzie miała negatywny wpływ na wynik leczenia operacyjnego podwichnięcia rzepek? Ponadto pragnę poinformować, iż w październiku 2015 przebyłem zabieg artrodezy (usztywnienia) stawu skokowego prawego metodą Ilizarowa, obecnie aparat jest już zdjęty ale koślawość kolana utrudnia rehabilitację i naukę samodzielnego chodzenia, zwłaszcza, iż stopa po zabiegu usztywnienia stawu skokowego ustawiona jest ok. 40 stopni w prawo, a kolano koślawi się do wewnątrz na kształt "X".

Bardzo proszę o odpowiedź i jakąś poradę w ww. sprawach, mój wiek to 27 lat. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedź lekarza:

Poznań

Link do strony lekarza
+2 inne

Szanowny pacjencie,
Niestabilność rzepki prowadząca do podwichania bądź zwichania się rzepki wymaga zabiegu operacyjnego. Niestabilności rzepki towarzyszy rownież prawie zawsze ból ze stawu rzepkowo-udowego. Ze względu na bardzo złożoną sytuacje oraz długą historie chorobową sugeruje konsultację u specjalisty ortopedy.

Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Komentarzy: 1

Janusz 2016-06-08, 21:29

Panie Doktorze, bardzo dziękuję za odpowiedź dot. mojego pytania - link tutaj: http://www.rankinglekarzy.pl/pytania/161/

Chciałbym tylko spytać o jeszcze jedną rzecz - czy po zabiegu podwichniętej rzepki kolano będzie się w normalnym zakresie zginać? Czy prawdą jest, że staw kolanowy po takiej operacji będzie “sztywny”? Słyszałem różne opinie na ten temat, ale prawdopodobnie jest możliwość zachowania naturalnej ruchomości kolana poi takiej operacji. Bardzo proszę o jeszcze jedną odpowiedź i z góry dziękuję oraz pozdrawiam.

Dodaj post