Que

Reoperacja po zabiegu artrodezy stawu skokowego

Ortopedia

2017-02-05, 17:50

Witam,
zwracam się z pytaniem związanym z przebytą już operacją i jej skutkami. Mam 28 lat, w październiku 2015 r. przeszedłem zabieg - korekcyjną artrodezę (usztywnienie) prawego stawu skokowo-goleniowego sposobem Ilizarowa, z powodu rozpoznanej niestabilności i nadmiernej koślawości stawu skokowego. Przed tą operacją chodziłem samodzielnie, chociaż z trudem, ponieważ prawa stopa ustawiała się koślawo do "wewnątrz". Po przebytej artrodezie i usunięciu aparatu Ilizarowa po 4 miesiącach od operacji (w lutym 2016), starałem się zgodnie z zaleceniami chodzić przy pomocy kul łokciowych, obciążać tą stopę ale cały czas pojawiał się ból i trudności z utrzymaniem równowagi ciała podczas opierania się na tej stopie. Stopa boli nadal, skarżyłem się lekarzowi operującemu, który zaproponował chodzenie w butach z wysoką cholewką i zakończył na tym leczenie poszpitalne w maju 2016r. Niestety, nic to nie pomogło. Skonsultowałem się z innym ortopedą-traumatologiem z innego miasta, który ocenił, że zoperowana kończyna nie ma osi, jest nadal koślawość koślawość stępu i jego zdaniem trzeba wykonać zabieg przywracający osiowanie kończyny. Zauważyłem, że faktycznie patrząc od tyłu stopa jest skoślawiona (szkoda, że nie mogę przesłać Panu Doktorowi fotografii i zdjęć RTG). Natomiast patrząc z góry, widać, że stopa prawa jest odchylona o jakieś 40-45 stopni w bok (staram się w miarę możliwości zobrazować "na odległość" wygląd tej stopy po usztywnieniu).

Panie Doktorze, czy w takiej sytuacji (brak osi kończyny, koślawość stępu po artrodezie stawu skokowo-goleniowego), istnieją przesłanki do uznania, iż potrzebna jest kolejna operacja korekcyjna / reoperacja?

Czy zabieg artrodezy można wykonać z równoczesnym zachowaniem osi kończyny?

W obecnej chwili stopa chyba nie nadaje się do wydolnego i bezbolesnego obciążania, tak jak stwierdził ortopeda z innej miejscowości, ale chciałbym też poznać zdanie Pana Doktora.
Bardzo proszę o jakąś radę i pomoc w tej skomplikowanej sytuacji. Z góry dziękuję.

Odpowiedź lekarza:

Poznań

Link do strony lekarza
+2 inne

Szanowny Pacjencie,
Jest mi niezwykle trudno wypowiedzieć się bez możliwości wykonania badania ortopedycznego oraz zapoznania sie z wynikami badań. Moge natomiast stwierdzić, ze duże zaburzenie osi kończyny oraz przewlekła niewydolność stawu są wskazaniami do zabiegu.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak

Komentarzy: 1

Janusz 2017-02-13, 12:54

Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź, Panie Doktorze, w tej skomplikowanej sprawie. Czyli jednak zaburzenie osi w mojej nodze (koślawość stępu) i przewlekła niewydolność stawu są wskazaniami do operacji, tak jak ocenił to inny lekarz ortopeda w innym mieście (a tym miastem był właśnie Poznań), z którym się skontaktowałem po zakończeniu leczenia w poradni przyszpitalnej w swojej miejscowości. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj post