Que

Tarczyca

Interna

2017-03-13, 15:12

Witam, od kilku lat leczę się na niedoczynność tarczycy. Generalnie wszystko w porządku, biorę codziennie rano euthyrox ale od pewnego czasu zauważyłam dziwną tendencję. Mianowicie na wiosnę odczuwam "stany" lękowe, np, w sklepie na uczelni mam nagłe poczucie że muszę szybko puścić sklep, salę wykładową, ćwiczenia spotkania ze znajomymi.. itp. Mam wrażenie lęku i tego, że za chwilkę zemdleje (ale nie zdarzyło mi się zemdleć, zazwyczaj po opuszczeniu miejsca mój stan się poprawia). Wszystko dzieje się na przełomie luty/ marzec/ kwiecień a później wraca do normy. Szukam endokrynologa, który mi pomoże, być może jest to związane z tarczycą. Byłam na kilku spotkaniach z psychologiem ale nie ma podstaw do terapii a moje samopoczucie nadal jest złe, zdarza mi się opuszczać zajęcia, rezygnować z zaplanowanych spotkań czy zostać "w łóżku" z powodu braku komfortu. Trudno mi powiedzieć czego się boję, ale towarzyszy temu uczucie gorąca, dziwnego lęku. Proszę o poradę czy może mieć to związek z tarczycą.

Odpowiedź lekarza:

dr n. med. Marcin Marcinkowski

Internista, Kardiolog

KARDIO GRUPA
OS. TYSIĄCLECIA 1
Myślenice

Link do strony lekarza

Na pierwszy rzut oka objawy te nie mają związku z funkcją tarczycy ale oczywiście należy sprawdzić dokładniej wolne hormony i TSH. Często takie objawy są jednak formą łagodnych zaburzeń nerwicowych, stresu, być może przepracowania, nie bez znaczenia jest również periodyka wiosenna.

Komentarzy: 2

Żabka 2017-05-05, 08:38

U mnie to była anemia: proponuję przyjmować żelazo Np. syrop Multivitamol 1+ lub buraczki gotowane, wątróbkę. U znajomej pomogła witamina D (polecam tę w tranie), pozdrawiam serdecznie

Krystian 2017-05-31, 12:50

Czy z niedoczynności tarczycy bierze swój początek Hashimoto?

Dodaj post