Que

Rak pęcherza moczowego

Urologia

2017-06-26, 11:50

Mam 28 lat, w zeszłym roku wykryto u mnie raka pęcherza moczowego, jestem już 4 miesiące po zabiegu TURT. W wyniku hist-pat. jest napisane: Carcinoma urotheliale papillare G1 (atypia bardzo niewielka). W wąskim rąbku podścieliska błony śluzowej właściwych komórek nowotworowych nie znaleziono. Materiał skąpy. Jakie są rokowania co do długości życia, jeśli chodzi o ten nowotwór? Czy ten typ raka da się całkowicie wyleczyć?

Odpowiedź lekarza:

lekarz Tomasz Leksowski

Urolog

Jagiellońska 13
Kielce

Link do strony lekarza

Wymaga Pan stałej kontroli urologicznej.
U większości Pacjentów stosujemy kontrole cystoskopowe co 3 miesiące połączone z pobraniem materiału tkankowego do badania histopatologicznego lub wykonanie ponownego zabiegu elektroresekcji (TUR-BT) w przypadku wznowy guza.
Dodatkowo , jako leczenie immunostymulujące możemy zastosować instylacaje dopęcherzowe szczepionki BCG.
W przypadku nawrotów guza, zwiększeniem się jego złośliwości lub jego stadium zawansowania miejscowego (głębokość naciekania na ścinę pęcherza moczowego) może okazać się konieczne radykalne leczenie chirurgiczne (cystectomia).
Jako można domniemywać z Pana opisu guz był niewielki, bez głębokiego naciekania na ścianę pęcherza moczowego o niskim stopniu złośliwości.
W takim przypadku szansa na wyleczenie jest znaczna pod warunkiem stałej kontroli z urologiem, który zaplanuje Panu kolejne kontrole, leczenie uzupełniające lub zaproponuje radykalne leczenie chirurgiczne.
W CHOROBIE TEJ OBOWIĄZUJE PANA BEZWZGLĘDNY ZAKAZ PALENIA TYTONIU !

Komentarzy: 0

Brak postów