Que

Ślady w mózgu pilne

Neurologia

2017-12-04, 17:47

Witam,
mam niezbyt przyjemne pytanie, ale chciałbym poznać prawdę od lekarza specjalisty. Najpierw muszę pokrótce przedstawić sytuację - mój brat (lat 38) na początku października 2017 r. został znaleziony martwy. Jego ciało zostało wyłowione z wody (ze stawu), w którym przebywało najwyraźniej ok. 4 dni. Trwają ustalenia Prokuratury, po wyłowieniu zwłok brata 4 dni później wykonano sekcję zwłok, która jako przyczynę zgonu wskazała utonięcie i wprawdzie wykluczyła, ażeby bezpośrednio przed śmiercią ktoś stosował przemoc wobec brata, ale dość niejasne są dla mnie fragmenty dot. mózgu - cytuję: "w zatoce strzałkowej opony twardej średnia ilość płynnej krwi", "opona miękka cienka, gładka, mocno obrzęknięta". Dalej jest napisane, że zostały stwierdzone zmiany chorobowe w postaci (cytat): "mocno nasilonego obrzęku mózgu".

Bardzo proszę o fachową odpowiedź, czy:
1. ta płynna krew w zatoce strzałkowej opony twardej może świadczyć o jakimś urazie/ uderzeniu w głowę? Czy to jest normalne po śmierci bez względu na przyczynę? Z czego ta płynna krew się wzięła i czy miała prawo tam być? (przepraszam za niefachowe pytania, ale nie wiem, o czym to świadczy).
2. ten mocno nasilony obrzęk mózgu był powodem utonięcia i przebywania pod wodą jakieś ok. 4 dni? Czy do tego obrzęku mogło dojść po urazie głowy jeszcze kilka godzin przed śmiercią? (chociaż lekarz wykonujący sekcję nie znalazł żadnej rany na głowie). Czy po śmierci zawsze dochodzi do obrzęku mózgu - zwłaszcza po utonięciu / uduszeniu (chodzi mi o brak tlenu)?
Bardzo proszę o jakąś odpowiedź, czy to są normalne objawy pośmiertne, czy jednak wskazują na możliwość użycia przemocy np. kilka godzin przed śmiercią (sekcja uwzględnia tylko okres tuż przed).
Proszę o wyrozumiałość w rozwianiu moich obaw i podejrzeń. Z góry serdecznie dziękuję.

Komentarzy: 0

Brak postów