Que

przepuklina kręgosłupa

Ortopedia

2016-08-04, 22:24

Mam 32 lata. 3 lata temu miałem operację kręgosłupa: dyskopatia na odcinku l4 l5, przepuklina lewo wypukła. Teraz boli mnie lewe biodro i lewa łydka, ból promieniuje do kostki. Badanie MR wykazało: na odcinku l4 l5 rozpoznanie wypukłości tarczy lewo, w sensie rozległej przepukliny dysku po częściową sekwestracji. To pokazuje względną kręgosłupa blisko z przemieszczeniem worka oponowego. Pozostałe segmenty pojawiają się niepozorne. Chciałem się dowiedzieć czy to coś poważnego, czy grozi mi następna operacja. Czy w ogóle można operować dwa razy w tym samym miejscu? Ortopeda skierował mnie na fizjoterapię na masaże ręczne. Czy takie masaże mi pomogą czy mogą zaszkodzić? Wizyta u ortopedy trwała chwilę, nawet dokładnie nie przyjrzał się mojemu badaniu MR. Proszę o odpowiedź na moje pytania, bo od mojego ortopedy niczego się nie dowiedziałem. Zapomniałem dodać, że gdy śpię na lewym boku boli mnie lewe biodro, mam prądy w lewej kostce. Będę wdzięczny za odpowiedź jak mam się z tego wyleczyć.

Odpowiedź lekarza:

Poznań

Link do strony lekarza
+2 inne

Szanowny Pacjencie,
Wynik badania NMR sugeruję dyskopatię, a objawy które Pan opisuje potwierdzają ten wynik. Sugeruję intensywną rehabilitację w postaci kinezyterapii czyli ćwiczeń wzmacniających stabilizatory odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W przeciwnym razie może Panu grozić ponowny zabieg operacyjny. Oczywiście w celu ostatecznej diagnozy sugeruję pilną konsultację u specjalisty ortopedy.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak