prof. dr hab. n. med. Wiesław Hędzelekprof. dr hab. n. med. Wiesław Hędzelek - zdjęcie profilowe

prof. dr hab. n. med. Wiesław Hędzelek

Prof. zw. dr hab. n. med. Wiesław Hędzelek

Prof. zw. dr hab. n. med. Wiesław Hędzelek

Studia stomatologiczne odbyłem w latach 1966-1971. W tym okresie pracowałem w Komisji Kultury ZSP, byłem członkiem Rady Roku oraz uczestniczyłem (na IV roku) w pracach Koła Naukowego STN przy Zakładzie Protetyki Stomatologicznej. Będąc studentem V roku odbyłem miesięczną praktykę w Zagrzebiu (Jugosławia). Za wyniki uzyskane z egzaminów dyplomowych otrzymałem Nagrodę Rektorską. Po uzyskaniu dyplomu w roku 1971 rozpocząłem pracę w Zakładzie Protetyki Stomatologicznej IS AM w Poznaniu w ramach Przedasystenckiego Studium Przygotowawczego pod opieką profesora Rudolfa Sarazina. Po pozytywnym zakończeniu rocznego Studium, w roku 1972, uzyskałem etat asystenta. Kolejnym moim nauczycielem był profesor Stefan Włoch, jednocześnie kierownik Zakładu Protetyki do 1996 roku.

W roku 1976 zostałem przeszeregowany na stanowisko starszego asystenta, a po obronie pracy doktorskiej w 1979 roku pt." Ocena przydatności niektórych metod kontroli i sposobów korekty artykulacji protez zębowych" oraz uzyskaniu stopnia doktora nauk medycznych w 1979 roku zacząłem pracować na stanowisku adiunkta.

Kolokwium habilitacyjne odbyło się w maju 1995 roku na podstawie przedstawionej rozprawy habilitacyjnej pt. "Badanie zwarcia centrycznego metodą gnatosoniczną". We wrześniu tego samego roku otrzymałem zatwierdzenie, przez Centralną Komisję do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych, tytułu doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie stomatologii - protetyki stomatologicznej.

W 1975 roku uzyskałem specjalizację I-go stopnia ze stomatologii ogólnej, a w 1979 roku II-i stopień z protetyki stomatologicznej.

W wyniku konkursu zostałem powołany przez Rektora Akademii Medycznej w Poznaniu z dniem 1.01.1997r. na stanowisko kierownika Zakładu Propedeutyki
i Rehabilitacji Stomatologicznej IS AM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W styczniu 2002 uzyskałem przedłużenie na tym stanowisku na kolejnych pięć lat. Od października 2004 jestem kierownikiem Katedry i Kliniki Protetyki Stomatologicznej.

Blisko 2,5 roku miałem okazję pracować na Uniwersytecie Ile-Ife w Nigerii jako Senior Lecturer w Department of Restorative Dentistry, wykonując podobne obowiązki jak w Zakładzie Protetyki IS AM w Poznaniu tzn. prowadziłem ćwiczenia kliniczne ze studentami IV i V roku oraz wykłady dotyczące protez ruchomych. Praca na tym Uniwersytecie pozwoliła mi zapoznać się z funkcjonowaniem anglojęzycznych wyższych uczelni. Programy nauczania i system pracy był tam podobny jak w Anglii. W 1996 roku przebywałem na miesięcznym stypendium w Abteilung Zahnarztliche Prothetik, Propadeutik und Werkstoffkunde, Zentrum Zahn-, Mund- und Kieferheilkunde Uniwersytetu Christian-Albrechts w Kilonii.

W czerwcu 2000 roku odbyłem szkolenie w firmie ESPE i W&H, a we wrześniu 2003 w firmie Ivoclar/Vivadent., w 2011 w firmie ADEC w Portland i Sparza w Bogocie.

W czasie prywatnych wizyt w Wielkiej Brytanii (Sheffield 1973r), USA (Buffalo 1977, 1986r oraz Loma Linda 1997r) i Niemczech (Hanover 1979r) miałem okazję zapoznać się z procesem dydaktycznym związanym z kształceniem tamtejszych stomatologów. Interesowałem się również pracami naukowymi prowadzonymi przez te ośrodki. W lutym 2004 roku prowadziłem przez tydzień badania z dr. Peterem Likemanem w Department of Prosthetic Dentistry Guy Hospital w Londynie, nad masami miękkimi służącymi do podścielania protez.

Wojewoda Wielkopolski powołał mnie z dniem 2.02.2005 -2007 na konsultanta wojewódzkiego ds. protetyki stomatologicznej, oraz ponownie w 2010 r.

W wyniku konkursu w lipcu 2008 r. zostałem powołany przez Rektora na stanowisko Dyrektora Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu do 31 maja 2011.

Na mój dorobek naukowy składa się 346 pozycji.

Bardzo sympatyczny facet, znający się doskonale na swoim fachu. Od czasu jak jestem pacjentem w jego klinice miałem dwa razy okazję być u niego na fotelu i jestem zadowolony. Pozdrawiam serdecznie!

Polecam tego Pana, świetny fachowiec i człowiek o wysokiej kulturze osobistej. Przeprowadzał zabieg wstawiania mi implantów, miałem trochę obaw przed samym zabiegiem ale na konsultacji a profesorem zostały one rozwiane. Poczułem, że jestem w dobrych rękach i okazało się to prawdą :).

Polecam tego Pana, świetny fachowiec i bardzo sympatyczny. Robił mi operację w candeo, nie jest to może najprzyjemniejsze mieć operację, co każdy wie lub się domyśla, ale jak już iść do kogoś "pod nóż" to polecam tylko Jego! Pozdrawiam serdecznie!!

Dzięki temu Panu dziś nie mam żadnym problemów z moimi zębami. Jeszcze jak byłam młodsza byłam i niego na wizycie w sprawie aparatu i dopasowaliśmy to bardzo fajnie. W międzyczasie miałam jeszcze kilka drobniejszych zabiegów w Candeo np. wyrwanie ósemek czy drobne wypełnienia i dziś chodzę już tylko na kontrole :)

U tego Pana miałem wstawiane implanty ok. 8 miesięcy temu pierwszy z nich. Sam kontakt i ustalenie wszelkich szczegółów zabiegu przebiegło na tyle sympatycznie, że naturalną koleją rzeczy do samej operacji podszedłem z pełnym zaufaniem. Nie zawiodłem się, wszystko odbyło się tak jak zostało mi wcześniej przedstawione i do dziś implanty wraz z koronami trzymają się solidnie wśród innych zębów.

Przemiły starszy Pan, który zna się na zębach. Przyszedłem do niego z mega bólem, robił mi się jakiś ropień przy szczątkach zęba i coś tam się źle już działo. Ja się bałem, że będzie trzeba operację robić jak usłyszałem, że mnie wysyłają "do profesora" ale na szczęście wszystko zostało sprowadzone do prostego zabiegu. Ale zaczynam poważniej myśleć teraz o zdrowiu zębów i pewnie jeszcze tu wrócę. Pozdrawiam!

Dziękuję za cierpliwość dla mnie podczas wizyt i zabiegów panie Profesorze. Bez Pana rzeczowych wyjaśnień pewne obawy i wątpliwości pewnie wciąż by we mnie tkwiły i nigdy nie wziąłbym się za siebie. Pozdrawiam serdecznie i życzę Wesołych Świąt, Rob Kasz.

Bardzo miły pan, kompetentny i konkretny. Trafiłam do niego w sprawie operacji wstawiania implantów. Miałam trochę wątpliwości odnośnie praktycznej strony tego przedsięwzięcia gdyż była to pierwsza taka rzecz w moim życiu a chciałam wreszcie doprowadzić swoją jamę ustną do ładu. Po rozmowie z panem Hędzelkiem wyszłam z wyjaśnionymi sprawami i zaplanowanymi zabiegami i tak to powinno wyglądać :)

Bardzo kompetentna osoba, pod jego ręką wstawiono mi trzy implanty (dwa w dół i jeden górny), pomógł mi także z podjęciem decyzji odnośnie pomniejszych problemów. Generalnie ze stanu ruiny przeszedłem obecnie do zadbanych i estetycznie wyglądających zębów i co najważniejsze, zdrowych. Co do samego kontaktu z tym lekarzem, to jest to osoba przemiła, spokojna w naturalny sposób budząca zaufanie i szacunek. Potrafi uspokoić pacjenta, wszystko objaśnić. Cieszę się niezmiernie, że trafiłem w ręce p. profesora. Polecam to wszystkim!

Serdecznie polecam Pana Profesora jako specjalistę o niesamowitej wiedzy i bardzo fajnym podejściu do pacjenta. Był osobą, któr prowadziła mnie przez zabiegi opercyjne w Candeo i dzięki wizytom u niego zdecydowałem się na te zabiegi. Serdecznie pozdrawia, to była dobra decyzja i bardzo sobie ją do dziś chwalę.