prof. dr hab. n. med. Zofia Dudkiewiczprof. dr hab. n. med. Zofia Dudkiewicz - zdjęcie profilowe

prof. dr hab. n. med. Zofia Dudkiewicz

Chirurg szczękowo twarzowy, Chirurg dziecięcy

Wieloletni pracownik Kliniki Chirurgii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka. A w latach 1999–2011 jej kierownik. Od 2011 roku kierownik medyczny Centrum Leczenia Wad i Zaburzeń Rozwojowych Formmed.
Od 1973 roku członek Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, gdzie w latach 1992–2000 pełniła funkcję Przewodniczącej Sekcji Chirurgii Plastycznej. W 1987 roku została członkiem Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. Od 1988 roku bierze udział w pracach Eurocleft - europejskiej organizacji zajmującej się leczeniem dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia. Bierze udział w komitecie redakcyjnym „Medycyna Wieku Rozwojowego” oraz w Komisji Wrodzonych Wad Rozwojowych Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.
Odbyła liczne staże i wizyty w klinikach chirurgii szczękowej, chirurgii dziecięcej chirurgii plastycznej w USA, Niemczech, Meksyku i Szwajcarii u profesorów: Scharliego, Rhebaina, Monasterio i Kriensa.
Jest autorką ponad 250 artykułów i prac naukowych które zostały opublikowane w recenzowanych czasopismach naukowych, krajowych i zagranicznych.
Stworzyła metodę usuwania wad rozszczepów wargi i podniebienia metodą jednoetapową, opracowując proces leczenia w którym ważne miejsce w leczeniu tej wady zajmuje leczenie foniatryczno-logopedyczne i ortodontyczne. Metoda ta daje możliwość wyleczenia dziecka już w wieku przedszkolnym i ogranicza możliwość powikłań chirurgicznych do 1%.
Wprowadziła nowe metody leczenia sekwencji Pierre’a Robina oraz nowe metody operacyjne umożliwiające jednoetapowe leczenie spodziectwa kroczowego, mosznowego i prąciowego.
Prowadzi również badania i zabiegi operacyjne w zakresie olbrzymich znamion barwnikowych, guzów naczyniowych twarzy, deformacji czaszki (głowa wieżowata łódkowata, hyperterolyzm, skośnogłowie,). Stosowane przez nią techniki operacyjne udowadniają, że w wieku 2-3 lat może być ukończone leczenie chirurgiczne wad wrodzonych, tak aby dziecko nie było świadome swej odmienności.

Znajomość języków obcych:
- angielski

Publikacje (autor i współautor) :

1/CRANIOFACIAL MORPHOLOGICAL OUTCOME FOLLOWING TREATMENT WITH THREE DIFFERENT SURGICAL PROTOCOLS FOR COMPLETE UNILATERAL CLEFT LIP AND PALATE: A PREMILINARY STUDY.
Int. J. Oral & Maxillofacial Surgery 2010;

2/ POSTĘPY W LECZENIU JEDNOETAPOWYM SPODZIECTWA PRĄCIOWEGO, MOSZNOWEGO I KROCZOWEGO.
Przegląd Chirurgii Dziecięcej 2009

3/ COMPARISON OF DENTAL ARCH RELATIONSHIP IN CHILDREN WITH UNILATERAL CLEFT LIP AND PALATE FOLLOWING WARSAW (ONE-STAGE SIMULTANEOUS REPAIR) AND OSLO PROTOCOLS.
Cleft Palate-Craniofac. J. 2009;

4/ NASOLABIAL ESTHETICS IN CHILDREN WITH COMPLETE UNILATERAL CLEFT LIP AND PALATE AFTER 1- VERSUS 3-STAGE TREATMENT PROTOCOLS.
J. Oral Max Surg. 2009;

5/ TREATMENT OUTCOME AFTER ONE-STAGE REPAIR IN CHILDREN WITH COMPLETE UNILATERAL CLEFT LIP AND PALATE ASSESSED WITH THE GOSLON YARDSTICK.
Cleft Palate-Craniofac. J. 2009;

6/ RELATION BETWEEN THE CONCENTRATION OF ZINC IN MATERNAL WHOLE BLOOD AND THE RISK OF AN INFANT BEING BORN WITH AN OROFACIAL CLEFT.
British Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, Volume 47, Issue 6, September 2009,

7/ TECHNIKA OPERACJI JEDNOETAPOWEJ ROZSZCZEPU WARGI I PODNIEBIENIA – W ATLAS CHIRURGII DZIECIĘCEJ – POD RED.CZESŁAWA STOBY I GUNTERA H. WILLITALA.
Bernardinum, Pelplin 2008,

8/ ROZSZCZEP WARGI I PODNIEBIENIA – W POWIKŁANIA W CHIRURGII DZIECIĘCEJ - POD RED. JERZEGO CZERNIKA.
PZWL, Warszawa 2008,

9/ MIDFACIAL GROWTH IN A CONSECUTIVE SERIES OF PREADOLESCENT CHILDREN WITH COMPLETE UNILATERAL CLEFT LIP AND PALATE FOLLOWING A ONE-STAGE SIMULTANEOUS REPAIR.
Cleft Palate-Craniofacial Journal, November 2008,

10/ CEPHALOMETRIC STANDARDS FOR POLISH 10-YEAR-OLDS WITH NORMAL OCCLUSION.
Angle Orthodontist, Vol. 78, No 2, 2008,

11/ WYBRANE PATOLOGIE GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH U NOWORODKÓW – WYSTĘPOWANIE I POSTĘPOWANIE CHIRURGICZNE.
Standardy Medyczne 2005,

12/ WADY ROZWOJOWE W CHIRURGII TWARZY I CZASZKI.
CHIRURGIA DZIECIĘCA.
Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005,

13/ WADY ROZWOJOWE TWARZOCZASZKI.
CHIRURGIA NOWORODKA.
INVEST-DRUK, Warszawa 2004,

14/ ROZSZCZEP WARGI I PODNIEBIENIA. WSPÓŁCZESNE POGLĄDY I LECZENIE CHIRURGICZNE.
Stomatologia Wieku Rozwojowego pod red. Marii Szpringer-Nodzak i Magdaleny Wochny-Sobańskiej.
PZWL, 2003,

15/ 15 LAT DOŚWIADCZENIA KLINICZNEGO W JEDNOETAPOWYM LECZENIU SPODZIECTWA PRĄCIOWEGO I PRĄCIOWO – MOSZNOWEGO.
Chirurgia Plastyczna w Polsce u Progu XXI Wieku, Łódź 2002,

16/ SEKWENCJA ROBINA – NOWY SPOSÓB POSTĘPOWANIA LECZNICZEGO.
Standardy Medyczne, Wrzesień 2001,

17/ UNIQUE METHOD OF TREATMENT OF THE ROBIN SEQUENCE.
New Medicine, 1/2001.

Profesjonalista godny naśladowania. Dobre podejście do dziecka jak i dorosłego - wszystko dokładnie omówione i wytłumaczone. Jako rodzic jestem bardzo zadowolona. Polecam

Klasa sama w sobie. Lekarz jak najbardziej z powołania. Fachowość i cała reszta zdecydowanie na TAK:)

Nie wiedzieliśmy co zrobić z wadą naszej córki, różni lekarze rozkładali ręce. Znajoma pediatra powiedziała nam, że jeżeli zabiegu nie podejmie się profesor Dudkiewicz, to w Polsce nie mamy już gdzie szukać. Pojechaliśmy do Babic do Formmedu. Pani Profesor dokładnie wszystko obejrzała i powiedziała, że się musi zastanowić jak to zrobić. Umówiliśmy się na kontakt telefoniczny. Po 2 tygodniach pojawiliśmy się na kolejnej konsultacji, w trakcie której Pani Profesor opowiedziała nam jak zamierza zrobić operację. Ostrzegła, że istnieje możliwość, że nie w pełni uda się zlikwidować wadę, ale zdecydowaliśmy się. Dzisiaj mijają 3 lata od operacji, a my jesteśmy szczęśliwi że się odbyła. Wszystko jest w porządku, a i blizn na buzi córki po dodatkowej dermabrazji praktycznie nie widać. Super lekarz, super szpital. Pięć gwiazdek to za mało.
Szczęśliwi rodzice

Świetny człowiek i lekarz. Naprawde godny zaufania specjalista!!!!!! Dokładnie wyjaśnia wszystkie wątpliwości i ma super podejście. POLECAM

Pani prof,Dutkiewicz pracując jeszcze w IMiDZ w Warszawie wraz z lek.Surowcem operowali naszego syna 2 razy.Jej fachowość,spokój,opanowanie oraz wspaniałe podejście do dzieci i rodziców powinny być wzorem dla wszystkich lekarzy,DZIĘKUJEMY

Naprawdę lekarz z powolaniem. Anioł nie człowiek. Napewno godna do polecenia. Dzieki pani doktor moja córka dzisiaj normalnie może funkcjonować.

Pni prof.prowadzi mojego 6 letniego synka od urodzenia.Jest po 3 operacjach.Bardzo jej dziękuje i polecam wszystkim ktorzy się wahają przed wyborem.

Wspaniała Kobieta!! Polecam! Dzięki niej moja córeczka może w pełni normalnie funkcjonować. Dziękujemy Pani Profesor.

Witam, a mnie pani profesor Dudkiewicz powiększała piersi, operacja była w 1998 roku na ul. Koziej, krótko mówiąc profesjonalizm pod każdym względem :)

Witam,

A ja już jestem stałym pacjentem Formmedu - właściwie moje dziecko. Zaczęło się jeszcze na Koziej, gdzie przyjmowała profesor Dudkiewicz - najlepszy lekarz na świecie. Żałuję że operacja była jeszcze przeprowadzana tam anie w Babicach, gdzie są naprawdę świetne warunki. Teraz korzystamy z porad Pani Radkowskiej i Pani Światek, które naprawdę poświęcają nam dużo czasu. I do nikogo więcej nie pójdziemy - lepszej opieki być nie może. A i Pani profesor co pewien czas spojrzy na nasze już nieco wyrośnięte maleństwo.