Art

Crossfit

03.12.2014
Crossfit

To ostatnio jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych nurtów treningu. Ma wielu zwolenników i przeciwników. Te bardzo intensywne treningów pomagają poprawić sprawność i kondycję, a także wyrzeźbić sylwetkę. Warto spróbować takiej formy treningu i przekonać się na własnej skórze jak to jest dawać z siebie wszystko.

Co to jest crossfit?

Są to ciągłe zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Podstawą jest dobranie odpowiedniej intensywności do poziomu ćwiczącego. Początkująca osoba może odnaleźć się w grupie zaawansowanej jeśli na początek dostanie mniejszy ciężar czy mniejszą liczbę powtórzeń. Są to ćwiczenia dla każdego. Przed treningiem trzeba dobrze poznać technikę wykonywanych ćwiczeń, to konieczny element treningu, który pomaga unikać kontuzji przy szybkich powtórzeniach ćwiczeń. Wiele klubów oferujących zajęcia tego typu ma w grafiku zajęcia dla początkujących i warto od nich zacząć. Pozwoli to szlifować prawidłową technikę i nie obciąży za bardzo organizmu nieprzyzwyczajonego do mocnego treningu.

Przysiad jest jednym z podstawowych ćwiczeń crossfitu, jest to ćwiczenie funkcjonalne wykonywane przez nas wiele razy w ciągu dnia. Ruch ten zapewnia nam sprawność i funkcjonalność w obrębie stawów biodrowych, kolanowych, a także mięśni grzbietu. Po opanowaniu prawidłowej techniki wykonywania tego ćwiczenia można zacząć dokładać coraz większe obciążenia i wprowadzać modyfikacje ćwiczenia. Podobnie jest z innymi ruchami.

Jest około 10 ćwiczeń, które są fundamentem treningu crossfit oprócz przysiadu jest to np. wyciskanie sztangi, martwy ciąg czy zarzut do siadu piłki lekarskiej.

Wiele osób demonizuje ten trening, jednak jest on bardzo dobrą odmianą od klasycznego fitnessu. Warto szukać nowych wyzwań tak, żeby treningi sprawiały przyjemność i zaskakiwały, a nie były dobrze znaną rutyną. Kto spróbuje często nie może uwierzyć jak wiele może osiągnąć siłą własnych mięśni. To mit, że od ciężarów rosną wielkie mięśnie i kobiety nie powinny z nimi ćwiczyć. Małe hantle są niewystarczającym obciążeniem do którego ciało szybko się przystosowuje. W budowaniu siły ważne jest stopniowe zwiększanie obciążeń i zwiększanie swoich możliwości. Silniejsze mięśnie gwarantują smuklejszą sylwetkę i zdrowsze serce. Warto spróbować i przekonać się, czy crossfit jest dla nas.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dieta na zdrowe oczy

01.12.2014
Dieta na zdrowe oczy

Ochrona oczu przed słońcem, unikanie przesiadywania przed ekranem czy właściwy dobór oświetlenia to ważne elementy dbania o wzrok. Wszystkie te zewnętrzne czynniki są dość oczywiste i większość osób ma je na uwadze. Można jednak dbać o wzrok także od wewnątrz, dzięki konkretnym grupom pokarmów. Niektóre substancje odżywcze działają ochronnie na narząd wzroku i pomagają zabezpieczyć go przed codziennymi zagrożeniami szkodzącymi naszym oczom.

 

Substancje, które najlepiej oddziałują na nasze oczy powstrzymują rozwój wolnych rodników, jest to np. luteina czy zeaksantyna i substancje roślinne zwane antocyjanami, które chronią wzrok przed uszkodzeniami oraz wykazują działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne. Najwięcej tych substancji znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego.

Luteina w największej ilości występuje w zielonych warzywach takich jak sałata, natka pietruszki, brokuły czy szpinak i jarmuż. Źródłem pochodzenia zeaksantyny jest zielony groszek, kukurydza i kabaczki. Najwięcej antocyjanów znajdziemy w borówkach i jagodach.

Bardzo ważne dla oczu są także witaminy będące naturalnymi przeciwutleniaczami również hamującymi powstawanie wolnych rodników. Najważniejsze dla oczu witaminy A, C i E znajdziemy w marchwi, pomidorach, papryce i porzeczkach oraz pestkach dyni i słonecznika.

Beta-karoten, antyoksydanty C i E to elementy, które większość zdrowo odżywiających się dostarcza swojemu organizmowi na co dzień. Trudniejsze do włączenia w codzienną dietę są luteina i zeaksantyna, czyli elementy naturalnie występujące w siatkówce i soczewce oka. Uzupełniać je możemy stosując suplementy diety. Są one zalecane przede wszystkim  dla osób, które dużo czasu spędzają przed ekranem komputera lub na czytaniu przy sztucznym świetle, kierowców i amatorów kąpieli słonecznych narażonych na bezpośrednie działanie słońca na soczewkę i siatkówkę.

Dieta bogata w składniki chroniące wzrok jest zalecana zarówno u osób zdrowych  i tych którzy mają problemy ze wzrokiem. Jest to szczególnie ważne u osób po 50 roku życia, osób z nadciśnieniem, miażdżycą i wysokim poziomem cholesterolu, palących papierosy.  W ich menu powinny znaleźć się co najmniej dwie porcje warzyw i owoców bogatych w luteinę i antyoksydanty. Warto sięgać po te produkty, minerały i witaminy są o wiele łatwiej przyswajane niż te zawarte w syntetycznych suplementach.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zapalenie pęcherza – palący problem

30.11.2014
Zapalenie pęcherza – palący problem

Stan zapalny pęcherza jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości w okresie wzmożonej aktywności seksualnej w trakcie starania się o potomka oraz w okresie ciąży. Sprawa przykra i często wymagająca zastosowania leków, które nie są obojętne dla malucha. Z tego powodu najlepiej zapobiegać, by uniknąć konieczności leczenia. Oto kilka porad sprawdzonych w praktyce, które mogą pomóc wyeliminować lub zmniejszyć częstotliwość występowania omawianej dolegliwości.

Wspaniałym i jak najbardziej naturalnym lekiem na wszelkie problemy z pęcherzem jest żurawina. Można spożywać ją garściami i dodawać do większości przygotowywanych potraw – od słodkich po wytrawne. Najlepsza jest żurawina surowa lub suszona. Niezwykle ważną sprawą jest dostarczanie do organizmu dużej ilości niesłodzonych płynów, najlepiej wody ( ok. 1,5-2,0 l dziennie). Wspomaga to szybsze wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych. Wskazane jest również ograniczenie ilości spożywanego cukru, który sprzyja namnażaniu się bakterii.

Nie bez znaczenia są pozycje, w jakich partnerzy uprawiają sex. Chcąc uchronić się od sytuacji nawracających stanów zapalnych dróg moczowych, należy wybierać pozycje, pozwalające uniknąć mechanicznych obtarć cewki moczowej u kobiety. Istotną kwestią jest higiena okolic intymnych przed oraz po stosunku. Należy pamiętać, aby podmywać się od przodu do tyłu, by przypadkiem nie przenosić bakterii z okolic sromu w okolice cewki moczowej. Do higieny intymnej najlepiej używać szarego mydła w kostce. Jeśli jednak po jego użyciu wystąpi uczucie dyskomfortu lub pieczenia należy zmienić mydło na najbardziej naturalne, które nie będzie powodować podrażnień. Pomóc może również pranie ręczników w temperaturze 90 st C oraz prasowanie bielizny. Kobietom zaleca się stosowanie żelu nawilżającego na bazie wody do smarowania okolic intymnych przed stosunkiem. Niweluje on tarcie i zmniejsza ryzyko nawracających infekcji. Można również stosować żele łagodzące o delikatnych właściwościach odkażających, które aplikuje się tuż przed snem. Kobiety w ciąży oraz kobiety w połogu powinny zaciągnąć porady lekarza prowadzącego na temat medykamentów, jakie mogą stosować, by nie zaszkodzić maluszkowi.

Przedstawione porady mogą pomóc w unikaniu powstawania omawianej przypadłości lub stanowić doraźną pomoc do momentu konsultacji medycznej. W przypadku, gdy dolegliwości nie ustąpią po upływie 1-2 dni, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Nieleczony stan zapalny pęcherza może spowodować uszkodzenia nerek i wiele bardzo poważnych chorób. Wniosek jest prosty, starajmy się zapobiegać, a jeśli zachodzi taka konieczność, pozwólmy sobie pomóc.
Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się