Art

Jak wybrać odpowiednią dla siebie jogę?

09.01.2015
Jak wybrać odpowiednią dla siebie jogę?

Joga jest popularną formą ćwiczeń, jednak widząc w grafiku różne odmiany można mieć problem z wybraniem czegoś dla siebie. Joga ma za zadnie poprawić elastyczność i rozciągnąć mięśnie, a także zbalansować napięcie mięśniowe. Regularna praktyka pozytywnie wpływa też na psychikę i pomaga się wyciszyć. Joga jest zdecydowanie polecana każdemu, a spośród wachlarza różnych stylów jogi można wybrać formę najlepszą dla siebie.

Vinyasa

To dynamiczna joga, w której często zmienia się pozycje. Znacznie podnosi poziom tętna, po godzinie można zmęczyć się jak przy wysiłku kardio. Jest dobra dla osób, które lubią wysiłek fizyczny i nie chcą powtarzać ciągle tych samych assan. Nauczyciele jogi Vinyasa często zmieniają zajęcia, prowadzą je bardzo różnorodnie.

Hatha

Oprócz wykonywania assan dużą uwagę przykłada się w niej do oddechu i medytacji. Połączenie tych elementów pomaga rozluźnić ciało, ale też oczyścić umysł i lepiej się zrelaksować. Wykonywanie assan w połączeniu z cyklami oddechowymi pomaga pozbyć się zanieczyszczeń z ciała. To idealny rodzaj zajęć dla osób, które szukają wyciszenia.

Ashtanga

To jeden z najbardziej wymagających rodzajów jogi, jest też nazywana power jogą. Jest najbardziej popularna na Zachodzie. Charakteryzuje się płynnymi przejściami pomiędzy pozycjami oraz energetyzującym oddechem. Stanowi efektywny i wszechstronny trening. Spodoba się osobom, które lubią bardziej intensywne zajęcia.

Power Vinyasa

Synchronizuje assany z technikami oddechowymi, dzięki czemu z głębokich warstwach ciała wytwarza się ciepło. Ograny zostają oczyszczone i wzmocnione. Na zajęciach ćwiczy się różnorodne sekwencje ruchów. Jest to idealny rodzaj ćwiczeń dla osób lubiących bardziej wymagające i urozmaicone ćwiczenia.

Iyengar

To wymyślona w latach 70-tych joga, która jest wykonywana z udziałem pomocy takich jak koce, wałki, ławki, pasy i bloki. Dzięki temu jaga może być wykonywana przez ludzi w każdym wieku i w każdej kondycji fizycznej. Praktykować mogą ją osoby, które z powodów choroby czy ograniczeń ruchomości nie mogą samodzielnie wykonywać ćwiczeń. Iyengar joga często jest polecana jako forma terapii.

Birkam

Nazywana jest także hot jogą, składa się na nią 26 assan, które nie ulegają zmianie. Ćwiczy się ją w pomieszczeniu o temperaturze 35-40 stopni Celsjusza, co pomaga zintensyfikować efekty ćwiczeń. Jest polecana osobom odchudzającym się i chcącym oczyścić organizm. W czasie ćwiczeń ważne jest nawadnianie organizmu.

Niezależnie od tego jaki rodzaj jogi wybieracie pamiętajcie, żeby czerpać z niej przyjemność. Joga odejmuje lat i jest dobrym sposobem na utrzymanie ciała w zdrowiu.

Autorka: Daria Występek

Art

Body ART- dlaczego warto spróbować?

08.01.2015
Body ART- dlaczego warto spróbować?

Body art w dokładnym tłumaczeniu oznacza sztukę ciała. To przede wszystkim kierunek w sztuce, gdzie aktorzy wykorzystują własne ciało oraz emocje do samopoznania. Sztuka ta traktuje ciało i umysł jako jedność. BodyART to nowy kierunek fitnessu zapoczątkowany przez Roberta Steinbachera, bardzo uznanego prezentera fitness na całym świecie. To precyzyjnie i wszechstronnie opracowana metoda treningu, jest odpowiednia dla większości osób. Trenuje całe ciało, nie skupia się na poszczególnych partiach mięśni. Pomaga osiągnąć pełną harmonię ciała i umysłu, relaksuje, pomaga się wyciszyć. Istotnym elementem jest nauka prawidłowego oddechu. BodyART łączy w sobie elementy yogi, fizjoterapii, a także techniki relaksacji oraz oddechu.

Wszystkie ruchy i pozycje trenują różne mięśnie ciała jednocześnie, oddziałując na przylegające i połączone z nimi organy. Koncepcja BodyART sprowadza się głównie do harmonii oraz jedności ciała i umysłu poprzez aktywność fizyczną.

Jak wygląda trening BodyART?

Na zajęciach ćwiczy się na boso lub w skarpetach, podobnie jak na jodze. Mata jest jedynym koniecznym elementem treningu, poza nią nie potrzebujemy dodatkowego sprzętu do ćwiczeń.

Ćwiczenia wykonywane są w wolnym tempie, co pozwala świadomie wykonać każdy ruch, ważne jest skupienie się na technice wykonywanych ćwiczeń. Gwałtowane szybkie ruchy często zawierają wiele ruchów, które łatwo zauważyć i wyeliminować zwalniając tempo. Taki trening jest odpowiedni dla każdej grupy wiekowej, z każdym treningiem widoczny jest progres. BodyART wpływa pozytywnie na wiele aspektów naszego ciała:

- poprawia kondycję i sprawność,

- zwiększa świadomość ciała,

- pomaga skorygować nieprawidłową postawę,

- poprawia koordynację ruchową,

- kształtuje siłę i elastyczność,

- wzmacnia mięśnie głębokie,

- odpręża,

- wyszczupla i wydłuża mięśnie,

- rozwija ciało równomiernie.
Treningi dodają energii i sprawiają że chcemy być jeszcze sprawniejsi i silniejsi. Zawsze odbywają się przy odpowiednio dobranej kojącej muzyce. Szybko można zapomnieć o codziennych problemach i skupić się na kształtowaniu własnego ciała.
Autorka: Daria Występek

Słodki smak

07.01.2015
Słodki smak

Rozmowa z psychodietetykiem Katarzyną Bury.Daria Występek: Dzień dobry, chciałam porozmawiać z Panią na temat cukru i tego jak duży ma od wpływ na nasze emocje. Czy rzeczywiście smaki mają wpływ na odczuwanie określonych emocji? Co daje nam słodki smak? Dietetyk: Według ajurwedy każdy ze smaków wzmacnia odczuwanie określonych emocji. Słodki smak daje nam od dziecka poczucie bezpieczeństwa. Mleko matki jest przecież słodkie. Zarówno osoby borykające się z niedowagą , jak i te, które mają problem z nadwagą nie powinny odmawiać sobie słodyczy. Ważne jednak, aby czerpać słodki smak ze zdrowych produktów. DW: Najlepiej całkowicie zrezygnować z białego, rafinowanego cukru? Dietetyk: Zdecydowanie tak, pożegnajmy rafinowany cukier. Działa jak gąbka. Wyjaławia organizm z mikroelementów. Wysysa z nas magnez, cynk i witaminy z grupy B, które są potrzebne do jego strawienia. DW: Jakie zamienniki cukru są dla nas najzdrowsze? Jakie wybierać? Dietetyk: najbardziej polecam miód, stewię, syrop z agawy, słody: jęczmienny, buraczany, ryżowy, a także suszone, niesiarkowane owoce. Oprócz słodyczy dostarczają nam cennych składników odżywczych. DW: Czy cukier w takiej formie trudniej „przedawkować”? Niektórzy zalecają całkowite odstawienie cukru czy mają rację? Dietetyk: Jest bardzo wiele osób uzależnionych od cukru. Nie wyobrażają sobie dnia bez napojów słodzonych, czekolady, batonów. U takich osób kilkutygodniowe odstawienie cukru może być konieczne, taki „dekots” ustabilizuje poziom cukru i pozwoli odpocząć organizmowi od ciągłych skoków insuliny. Jednak u osób odżywiających się racjonalnie nie jest to konieczne, warto jednak sięgać po zamienniki białego cukru. Nie powodują poczucia braku słodyczy i zaspokajają potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Domowe ciasto z owocami czy bakaliami jest świetnym zamiennikiem ciast z cukierni. Sięgnijmy po suszone daktyle, figi, rodzynki, śliwki czy morele. Poświęćmy 20–30 minut i przygotujmy pyszne domowe ciasteczka lub ciasto ze zdrowych składników. DW: Wydaje się to bardzo proste. Czy takie produkty są trudno dostępne? Jakie bakalie wybierać, nie wszystkie są zdrowe? Dietetyk: Zamienniki cukru są łatwo dostępne, stawia i ksylitol są w większości sklepów. W okresie jesienno – zimowym szczególnie polecam miód, wzmacnia odporność i jest bardzo zdrowy. Bakalie należy wybierać uważnie, nie muszą być to ekologiczne owoce, ale nie mogę zawierać siarki, takie nie są dla nas korzystane. Dwutlenek siarki to popularny konserwant, ale wielu producentów z niego rezygnuje. DW: Dziękuję za rozmowę.   Autorka: Daria Występek