Art

Jedzenie, które pomaga się rozgrzać zimą

19.02.2017
Jedzenie, które pomaga się rozgrzać zimą

Zimą nie trzeba jeść więcej, ani bardziej tłusto, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Podstawą jest zbilansowana dieta i regularne dostarczanie pokarmu. Wiele pokarmów, przypraw i ziół ma działanie rozgrzewające. Warto uwzględnić to komponując zimowe posiłki.

Co dodaje najwięcej energii?

Mniejsza aktywność fizyczna zimą sprawia, że zapotrzebowanie kaloryczne jest często mniejsze niż wiosną czy latem. Zima nie jest też dobrym okresem na przeprowadzenie ścisłych diet odchudzających.

Ciepłe posiłki powinny być podstawą w menu, dzięki nim zwiększa się termogeneza i metabolizm przyspiesza. Nieocenione są też ciepłe napoje, szczególnie ziołowe herbaty z dodatkiem imbiru, cynamonu czy soku z malin.

Zimą nie zaleca się jeść dużej ilości surowego pożywienia. Wychładza ono organizm i są gorzej trawione. Postaw na jednogarnkowe dania, a jeśli planujesz warzywa na obiad, koniecznie przygotuj je na parze, albo w szybkowarze, tak żeby nie stracić właściwości odżywczych i witamin. To zdecydowanie najlepsza forma obróbki termicznej, unikaj smażenia i częstego grillowania. Nie korzystne jest też gotowanie warzyw i jedzenia w dużej ilości wody, którą później wylewamy. Razem z wodą pozbywamy się większości składników odżywczych.

Rozgrzewająca moc pożywienia

Jedzenie może działać rozgrzewająco jeszcze długo po zjedzeniu posiłku. Trzeba je odpowiednio skomponować, tak żeby energia pożywienia korzystnie wpływała na organizm. Przyda się wiedza na temat kuchni Pięciu Przemian, zgodnie z którą każdy produkt spożywczy ma swoje indywidualne właściwości energetyczne. Jedne ochładzają, inne rozgrzewają, jeszcze inne są neutralne. Warto kierować się tymi wskazówkami planując jadłospis.

Ogrzewająco działa sporo produktów między innymi- fasola, cebula, pietruszka, jarmuż, winogrona, wiśnie, mandarynki, maliny, ananas, czosnek. Do potraw warto dodawać jest rozgrzewające przyprawy jak imbir, pieprz, cynamon, kardamon, chilli, kurkuma i gózdzki. Ta przyprawy generują termogenezę i sprawiają, że można podnieść temperaturę ciała na dłużej.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Marcin

20.02.2017

Mnie najbardziej rozgrzewa tlusty domowy rosol z kury.

Art

Uchroń się przed odmrożeniem

18.02.2017
Uchroń się przed odmrożeniem

Odmrożenia to bardzo poważny problem, zimą trzeba dbać żeby do nich nie dopuścić. Szczególnie jeśli planujesz dłuższe przebywanie na zewnątrz, pamiętaj o kilku zasadach. Zima jest nieprzewidywalna i trudno przewidzieć warunki atmosferyczne. Lepiej przygotować się na zimniejszą temperaturę. Zawsze skupiaj się na szczególnej ochronie dystalnych części ciała- dłoniach, stopach, uszach i nosie.

Niska temperatura sprawia, że krew zaczyna krążyć wolniej i może pojawić się uczucie mrowienia w placach. Naczynia obkurczają się i dopływa do nich znacznie mniej krwi. Pierwszym objawem odmrożeń jest zblednięcie skóry. Palce, lub kończyny zaczynają sztywnieć i pojawia się uczucie mrowienia. To znaki ostrzegawcze organizmu, które sygnalizują głębokie wyziębienie organizmu. Może tak zareagować także na nagłe zmiany temperatur, które nie są dla nas korzystne, chociaż zimą ciężko ich uniknąć.

Duże wyziębienie objawia się drżeniem mięśni, taki odruch ma zapobiec utracie ciepła. Taki objaw powinien zaniepokoić, można się przed tym uchronić. O co warto zadbać?

Zimowe ubranie

Ubieranie na cebulkę jest jak najbardziej wskazane. Kiedy temperatura spada poniżej zera, albo poniżej -10 stopni warto założyć bieliznę termiczną. Nie jest droga i można kupić ją w wielu marketach. To świetna ochrona przed mrozem, może być noszona na co dzień, albo w czasie dłuższych spacerów czy uprawiania sportów zimowych.

Kluczowe są też ciepła skarpety i rękawice, które ochronią najbardziej wrażliwe części ciała. Czapka uchroni przed utratą ciepła, ochroni zatoki, ale też zabezpieczy włosy.

Dłuższe wycieczki w zimowej aurze trzeba dobrze przemyśleć. Wcześniej koniecznie sprawdź prognozy pogody i przygotuj się dobrze. Szukaj na trasie schronisk i punktów gdzie będzie można się ogrzać.

Profilaktyka

Kiedy poczujesz nieprzyjemne objawy mrowienia w kończynach, nigdy nie wkładaj ich pod gorącą wodę. Zanurz je w letniej, bardziej chłodnej wodzie. To pomoże wyregulować ciśnienie. Nawilżaj skórę i dbaj o jej kondycję, dzięki temu będzie lepiej chroniona. Wybieraj tłuste kremy, a najlepiej naturalne masła do ciała np. masło shea, masło kakaowe czy masło z awokado. Naturalne olejki najlepiej pielęgnują skórę.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Odpoczynek, a skuteczność treningu

17.02.2017
Odpoczynek, a skuteczność treningu

Stare powiedzenie doświadczonych trenerów oraz zawodników uprawiających różne dyscypliny sportowe mówi, że odpoczynek to też trening. Po prostu bez regeneracji organizm nie jest w stanie stale być w doskonałej dyspozycji. Musi mieć czas na dojście do siebie po ciężkim i intensywnym wysiłku, aby po raz kolejny być gotowy na pełne obciążenie.

Psychika

Trening nie polega tylko na tym, że działamy fizycznie. Wysiłek związany jest także z taktyką, odpowiednim nastawieniem i emocjami. Gdy cały czas obciążamy organizm, to w pewnym momencie dochodzi on do punktu krytycznego. Po prostu kolejna myśl o tym, że trzeba znów dać z siebie wszystko może spowodować zniechęcenie. Ważne jest, by nieco zluzować. Po prostu potrzebny jest odpoczynek. Relaks i czasami błogie lenistwo pozwolą na odetchnięcie. Trzeba dać odpocząć nie tylko organizmowi, ale również umysłowi. Psychiczny odpoczynek jest ważny, po to aby znów zatęsknić za treningiem. Wielu sportowców, zarówno profesjonalnych jak i amatorów, po sezonie startowym zaczyna okres tzw. roztrenowania. Sport traktuje wtedy rekreacyjnie i dużo odpoczywa.

Regeneracja

Zmęczone mięśnie potrzebują odpoczynku. Po intensywnym treningu są napięte, a często obolałe ze względu na mikrourazy. Często po wysiłku zawodnicy mówią, że mają tzw. zakwasy. W takim wypadku następnego dnia po treningu należy dać im czas na regenerację. Można całkowicie odpoczywać, ale też zastosować masaże u specjalisty lub wykonane samemu. Doskonale na rozciągnięcie mięśni wpływa stymulowanie ich specjalnymi rollerami. To będzie taki aktywny odpoczynek pozwalający na przywrócenie mięśniom pełnej sprawności. Podczas kolejnego treningu będą one gotowe na wysiłek.

Odnowa biologiczna   

Bardzo skutecznym odpoczynkiem od treningu są masaże wodne oraz po prostu pływanie rekreacyjne. Mięśnie wtedy odpoczywają, stawy i kręgosłup są całkowicie odciążane, a przede wszystkim czas spędzony nad wodą relaksuje. Bardzo dobrze można wypocząć korzystając z kąpieli solankowych. Ma to zbawienny wpływ na skórę i jej regenerację, a także w ten sposób do organizmu zostają dostarczone składniki mineralne znajdujące się w soli, a niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Po odpoczynku ciało jest gotowe na następne obciążenia fizyczne i trening. Odpoczywa także umysł i znów chce nam się dawać z siebie wszystko. Bez odpoczynku nie będzie sukcesów.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 2

TEK

17.02.2017

a ja cwicze prawie codziennie na siłowni, tylko rozne partie. po przeczytaniu chyba trochę odpusze nie bralem psychiki pod uwagę pozdroo

anek

17.02.2017

Ja też zawsze robie przerwy w treningach. Nie rozumiem znajomych, którzy ćwiczą codziennie. Przeważnie, krótka trwa taka kariera:D

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się