Art

Jedzenie, które służy wątrobie

26.09.2016
Jedzenie, które służy wątrobie

Najczęściej słyszymy co szkodzi wątrobie i jakich produktów trzeba unikać by ją chronić Jest też bardzo dużo produktów, które jej służą.

Wątroba to duży i ważny organ, odpowiada na metabolizm, usuwanie szkodliwych substancji, kontroluje poziom cukru i reguluje magazynowanie tłuszczu.

 

Jak traktować wątrobę dobrze? 

Najważniejszym czynnikiem jest odpowiednia dieta, unikanie produktów smażonych, przetworzonych, alkoholu i innych używek. Ważne jest też utrzymywanie prawidłowej wagi, co zdecydowanie ułatwia proste i zdrowe jedzenie.

Nie czekaj na problemy z wątrobą, tylko zacznij w porę traktować ją dobrze. Co jej służy? Głównie produkty nieprzetworzone, pochodzenia roślinnego. Dobra jakościowo żywność, która pozwoli zachować zdrową wątrobę jak i cały organizm.

 

Kiszonki

Najpopularniejsza jest kiszona kapusta czy ogórki, ale można włączać do posiłków także inne fermentowane warzywa, np. buraki czy marchewkę. Zwierają dużą dawkę witamin i antyoksydantów. Dzięki temu wzmacniają odporność i usprawniają pracę wątroby.

 

Algi morskie

Nori znane dobrze z sushi, ale też inne jak np. wakame i dulse absorbują toksyny i pomagają wydalić je z organizmu. Warto dodawać je do swoich posiłków- zup, sałatek, przekąsek.

 

Ciemno zielone warzywa

To jeden z najzdrowszych pokarmów świata. Szpinak, jarmuż, natka pietruszki, szczaw, czosnek niedźwiedzi i wiele innych. Zawierają bardzo cenny chlorofil, który pomaga usunąć z organizmu chemikalia, metale ciężkie i pestycydy. Warto wybierać zielone liście pochodzące  pewnych źródeł.

 

Owoce i warzywa

Niektóre z nich szczególnie wspierają pracę wątroby- jabłka, szparagi, awokado, buraki, jagody, maliny, jeżyny, kapusta, marchewka, czosnek, kolendra, grzyby, cebula i pietruszka.

 

Zdrowe oleje

Wybieraj oleje nierafinowane np. olej kokosowy, oliwę z oliwek i inne oleje tłoczone na zimno.

 

Ziarna

Ziarna konopi, chia, dynia, słonecznik to dobry dodatek do śniadania czy sałatki. Dostarczają wielu składników odżywczych i antyoksydantów bardzo korzystnych dla nas.

 

Przyprawy

Niektóre z nich mają leczniczą moc, należą do nich imbir, pieprz cayenne, cynamon i kurkuma. Warto mieć je w kuchni i często stosować w czasie gotowania.

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

mrogowski

29.09.2016

warto dbać o wątrobę

Art

Tulsi

25.09.2016
Tulsi

Tulsi jest odmianą bazylii, która rośnie dziko w tropikalnym klimacie. Ma purpurową barwę i liczne zdrowotne właściwości. W tradycji ajurwedyjskiej jest bardzo często podawana w formie herbaty. Ma działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne, dzięki temu jest naturalnym lekarstwem na wiele dolegliwości. To remedium na kaszel, katar, przeziębienie, gorączkę, problemy żołądkowe, choroby płuc, artretyzm, trądzik i wiele innych schorzeń.

Tulsi może być ziołową herbatką, która jest często nazywana „eliksirem życia”, ale można stosować ją też w domowych wypiekach, deserach czy w lemoniadach. Popularne są także lecznicze ziołowe nalewki, do których nadaje się też to zioło.

Właściwości tulsi:

  • Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, może pomóc przy bolesnych miesiączkach, skurczach astmatycznych czy skurczom przewodu pokarmowego.
  • Hamuje rozwój bakterii i grzybów w przypadku chorób skórnych, a także układu pokarmowego i oddechowego.
  • Obniża poziom cukru we krwi.
  • Zmniejsza wrażliwość ból, jest składaniem wielu maści o działanie znieczulającym.
  • Obniża poziom cholesterolu we krwi
  • Jest zalecana także przy wspomaganiu leczenia nowotworów i chorób reumatycznych.
  • Wspomaga proces trawienia.
  • Przeciwdziała próchnicy i nieprzyjemnego zapachowi z ust.

Nie należy przyjmować więcej niż 10 g ziół tulsi na dobę. Warto stosować ją w większej dwace doraźnie, a na co dzień przyjmować mniejsze dawki.

Jak przygotować napar?

1 łyżkę ziół zalewamy szklanką wrzątku i zostawiamy pod przykryciem na około 15 minut. Po tum czasie napar jest gotowy. Profilaktycznie warto pić napar raz dziennie, a w razie infekcji, przeziębienia czy innych schorzeń 2-3 raz dziennie.

Przeciwwskazania

Zioła mają liczne zdrowotne właściwości, jednak zawsze należy zapoznać się także w przeciwwskazaniami. Niektóre zioła nie mogą być łączona z konkretnymi lekami, więc zawsze trzeba skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem, jeśli mamy leki które bierzemy regularne.

Tulsi nie zaleca się przy niewydolności wątroby, niedoczynności tarczycy i przy zaburzeniach spermatogenezy u mężczyzn.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Tych produktów nie trzymaj w lodówce

24.09.2016
Tych produktów nie trzymaj w lodówce

Niektóre produkty spożywcze zupełnie nie nadają się do trzymanie w lodówce. Warto zapamiętać tą listę i mieć to na uwadze przy planowaniu przechowywania tych produktów. Dla niektórych może to być oczywiste, jednak wiele osób ciągle źle przechowuje niektóre składniki. Odpowiednia temperatura i miejsce przechowywania jest kluczowe dla zachowania świeżości i dobrego smaku na dłużej.

 

Chleb i wypieki

W lodówce takie produkty znacznie szybciej wysychają. Znacznie lepiej przechowywać je w chlebaku. Podobnie jak bułki, drożdżówki czy domowe ciasta. O wiele dłużej będą świeże kiedy zostaną poza lodówką.

 

Ziemniaki

Te warzywa nie lubię niskich temperatur. Przechowywane w lodówce tracą smak, ponieważ skrobia zamienia się w cukier pod wpływem niskich temperatur.

 

Pomidory

Przechowywane w lodówce przez dłuższy czas tracą smak i jędrność. Skórka staje się pofałdowana i nie zbyt atrakcyjna.

 

Cebula i czosnek

Cebula traci swój aromat w niskich temperaturach, a czosnek w lodówce sprawia, że wszystkie produkty przechodzą jego zapachem.

 

Świeże zioła

Potrzebują wody i ciepłej temperatury. Niska temperatura sprawia, że więdną i tracą smak. Znacznie lepiej trzymać je przy oknie w kuchni.

 

Miód/ syrop klonowy/ syrop daktylowy

Miód i wszystkie jego roślinne zamienniki nie wymagają przechowywania w lodówce. Mają bardzo długa datę ważności i zachowują świeżość w temperaturze pokojowej. Miód trzymany w lodówce szybciej się krystalizuje.

 

Kawa

Powinna być przechowywana w suchym miejscu i szczelnie zamkniętym pojemniku. Kawa trzymana w lodówce, podobnie jak soda oczyszczona działa jak pochłaniacz i neutralizator zapachu. Może się przydać kiedy będziesz chciał się pozbyć nieprzyjemnych zapachów z lodówki.

 

Arbuzy i melony

Co ciekawe nie powinno się przechowywać ich w lodówce przed rozkrojeniem. Tracą wtedy większość przeciwutleniaczy. 

 

Jabłka i cytrusy

Tracą soczystość i zapach. Podobnie jak cytrusy, które w lodówce tracą wodę i część swoich witamin.

 

Przyprawy

Podobnie jak kawa wietrzeją i tracą aromat w lodówce.

 

Oliwa i oleje

Pod wpływem zimna staję się gęstsze i bardziej mętne. Traci na tym ich wygląd i walory smakowe.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się