Art

Kilka zasad zdrowej kuchni

04.04.2015
Kilka zasad zdrowej kuchni

Wiosna to dobry czas na wprowadzenie prostych zmian w kuchni, które wpłyną dobrze na naszą sylwetkę, zdrowie i samopoczucie. Nie muszą wiązać się one z większymi wydatkami, ale na pewno wymagają trochę zaangażowania. Warto wypróbować i wprowadzić kilka z nich do swojego życia.

 


  1. Gotuj w domu, nie używaj gotowych dańi unikaj puszek. Nie kupuj słonych przekąsek, batonów i produktów z bardzo odległą datą przydatności. Czytaj etykiety i wybieraj produkty z najkrótszym i najprostszym składem.

  2. Stawiaj na sezonowe owoce i warzywa, najlepiej kupuj je na małym osiedlowym bazarku. Ich wygląd nie jest doskonały, ale zazwyczaj są lepsze od tych w marketu.

  3. Stosuj zdrowe zmienniki cukru, zastąp go ksylitolem, daktylami i miodem.

  4. Zrezygnuj z białego pieczywa, wybieraj dobrej jakości chleb na zakwasie.Taki chleb wytrzyma nawet tydzień i nie pleśnieje. Do tego jest pyszny.

  5. Świeżezioła w kuchni sprawią, że będziesz częściej ich używać. Bazylia, szczypiorek czy kolendra nadadzą potrawą świeży smak. Jeśli wybierasz suszone przyprawy zwracaj uwagę na skład, nie powinny mieć zbędnych dodatków i glutaminianu sodu.

  6. Hoduj kiełki są bogactwem witamin i warto dodawać je codziennie do zup, kanapek czy sałatek. Kiełkować można prawie wszystkie nasiona i pestki, to bardzo prosty i niedrogi sposób na poprawę zdrowia.

  7. Używaj tłuszczów roślinnych, najlepiej oleju kokosowego i dobrej oliwy z oliwek. Dobra oliwa powinna być mętna, najlepiej stosować ją na zimno, bez obróbki termicznej. Warto wypróbować też inne oleje roślinne tłoczone na zimno, im. lniany, z orzechów włoskich, rzepakowy, z pestek winogron.

  8. Jedz kasze, wybój jest ogromny. Najzdrowsza jest kasza jaglana i gryczana, które dodatkowo pomagają przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Watro sięgać też po kaszę owsianą, jęczmienną i amarantus. Na ich bazie można przygotować każdy posiłek z korzyścią dla zdrowia. Są dobrą bazą śniadań, obiadów, a nawet deserów. Warto zrobić większy zapas kaszy na wiosnę.

  9. Nie marnuj jedzenia, kupuj mniej a częściej w ten sposób łatwiej zapanujesz nad zawartością lodówki i zaoszczędzisz.

  10. Stawiaj na różnorodność produktów, codziennie komponuj różne posiłki. Sięgaj po warzywa i owoce wymiennie, żeby dostarczyć sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze.


 

Warto wprowadzać zmiany stopniowo i obserwować wpływ zdrowego jedzenia na samopoczucie i poziom energii.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

03.04.2015
Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Z okazji zbliżających sie Świat Wielkanocnych przesyłamy dla wszystkich naszych przyjaciół garść refleksji związanych z tym pełnym zadumy, ale jakże radosnym czasem. Najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka, mokrego dyngusa, a także odpoczynku w rodzinnym gronie życzy redakcja HaloZdrowie.pl i RankingLekarzy.pl

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak załagodzić problem ciężkich nóg?

02.04.2015
Jak załagodzić problem ciężkich nóg?

Problem „ciężkich nóg” to dolegliwość dotycząca bardzo wielu osób, a w szczególności kobiet. Jest to związane z przewlekłą niewydolnością żylną , która może być dziedziczna. Dla wielu kobiet jest to również duży problem estetyczny. Przewlekła niewydolność żylna to schorzenie, w którym problem stanowi krew zalegająca w dużych naczyniach kończyn dolnych. Determinuje to głównie styl życia i może dotyczyć nawet do drugiej kobiety. Z pozoru niegroźne dolegliwości niosą za sobą niebezpieczne skutki. Najczęściej dotyczy osób, które spędzają większość czasu w ciągu dnia w pozycji stojącej. Na nasilenie objawów na również wpływ pogoda, zimą są łagodniejsze, nasilają się latem pod wpływem wyższych temperatur. Do głównych objawów można zaliczyć ociężałość kończyn, dolegliwości bólowe promieniujące wzdłuż kończyn lub umiejscowione najczęściej w łydkach. Ból pojawia się ze zmienną siłą i natężeniem w zależności od pory dnia i aktywności fizycznej. Początkowo występujący ból powinien być sygnałem ostrzegawczym i impulsem do podjęcia kroków zapobiegających dalszemu rozwojowi choroby. Z czasem zalegająca krew prowadzi do nadmiernego rozciągania naczyń, co można zauważyć w postaci nieestetycznych pajączków na skórze. Kończyny stają się coraz bardziej obrzęknięte, co może prowadzić nawet do ograniczenia ruchomości lub trudności z założeniem butów czy spodni na obrzęknięte kończyny. Najważniejszą profilaktyką niewydolności żylnej jest regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Ruch wspomaga pracę układu krążenia i zapobiega zaleganiu w naczyniach kończyn dolnych. Najlepszą formą aktywności są spacery na świeżym powietrzu, a także pływanie czy nordic walking. Pomocne może być też stosowanie specjalnych preparatów, które pomagają zmniejszyć obrzęki i zredukują stan zapalny. Najczęściej ich głównym składnikiem jest heparyna rozrzedzająca krew, która wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Dobrym rozwiązaniem są też specjalne rajstopy uciskowe, szczególnie dla osób, które mają stojącą pracę. Ważne jest podjęcie działań profilaktycznych, które mogą złagodzić objawy i przeciwdziałają powstawaniu trwałych zmian skórnych i obrzęków. Autorka: Daria Występek  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się