Art

Masaże gorącymi kamieniami

02.04.2017
Masaże gorącymi kamieniami

Różnego rodzaju zabiegi w gabinetach odnowy biologicznej mają na celu regenerację organizmu, relaks i odprężenie oraz często działania lecznicze. Pomagają nie tylko zmęczonemu ciału ale, również bardzo dobrze działają na sferę naszej psychiki. Jednym z bardzo przyjemnych i pożytecznych zabiegów jest masaż gorącymi kamieniami.

Kamienie mają zaokrąglony kształt, dzięki czemu nie ranią, ani nie podrażniają skóry przy kontakcie z nią. Do gorącego masażu najczęściej stosuje się bazaltowe. Kamienie są koloru czarnego lub ciemnoszarego. Pochodzą z dna morskiego lub oceanicznego. Swój kształt zawdzięczają temu, że przez wiele lat zostały poddane działaniom fal oraz piasku, przez co stały się gładkie. Kamieni do masażu na gorąco jest 54 sztuk. Po podgrzaniu dość długo utrzymują ciepło.

Masaż odbywa się na obszarze całego ciała. Terapeuta lub masażysta poukłada kamienie w różnych jego częściach. Nie tylko na plecach i brzuchu, ale także na twarzy. Niektóre z mniejszych kamieni wkłada się pomiędzy palce stopy, a także dłoni. Większymi terapeuta  masuje ciało.

Poprzez działanie ciepła na skórę ułatwia się przepływ krwi w tętnicach i w całym układzie krwionośnym. Naczynia limfatyczne zostają pobudzone do efektywnego działania. Serce zaczyna lepiej pracować. Działanie kamieni wpływa na lepszą regenerację organizmu i usunięcie toksyn. Skóra zaczyna swobodniej oddychać. Jest bardziej elastyczna.

Masaże kamieniami są doskonałą formą odnowy po intensywnej aktywności ruchowej. Takie zabiegi można polecić sportowcom zarówno zawodowym jak i amatorom. Pobudzone w ten sposób mięśnie są gotowe do kolejnego treningu. Stają się bardziej elastyczne, a ich napięcie jest właściwe.

Kamienie smaruje się olejkami eterycznymi co wpływa na poprawę nastroju. Pacjent czuje się zrelaksowany i spokojny. Stres się zmniejsza, co pozytywnie wpływa na samopoczucie.         

Masaż gorącymi kamieniami można polecić osobom, które cierpią na nerwice, są po udarze, zmagają się z chorobami układu krążenia, reumatyzmem i schorzeniami neurologicznymi. Pomagają w rehabilitacji po urazach, a także przy walce z nadwagą. Są doskonałą formą terapii przy bólach kręgosłupa oraz stawów. Dobrze tez działają na bezsenność i ogólne złe samopoczucie psychiczne.

Masaże gorącymi kamieniami nie są zalecane osobom z wadami serca, chorobami nowotworowymi, kobietom w ciąży oraz podczas menstruacji. Nie powinno się też z nich korzystać przy wysokiej gorączce, ostrych stanach zapalnych, miażdżycy, a także jeśli ktoś cierpi na zakrzepy i tętniaki.   

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

peppko

08.04.2017

Hej, jest jakiś sklep internetowy gdzie można kupić takie kamienie? I ile kosztują? p

Art

Jak być aktywnym i nie dopuścić do kontuzji?

01.04.2017
Jak być aktywnym i nie dopuścić do kontuzji?

Urazy i dolegliwości nie dotyczą tylko tych osób, które uprawiają sport zawodowo. Każdy kto jest aktywny ruchowo powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jemu również mogą się przydarzyć mikrourazy oraz kontuzje. Warto więc wiedzieć jak im zapobiegać.

Rozgrzewka

Przed każdym treningiem należy zadbać o odpowiednie przygotowanie mięśni. Powinny być rozgrzane i gotowe na różnego rodzaju obciążenia. Dotyczy to zarówno sportów drużynowych, jak i indywidualnych. Nawet kiedy idziemy pograć w piłkę nożną, koszykówkę, czy siatkówkę, to zanim zaczniemy mecz najpierw przez kilka minut potruchtajmy, wykonajmy wymachy rak i nóg. Zwróćmy uwagę na rozgrzanie stawów skokowych, kolanowych, a także biodrowych. Tak samo przed przystąpieniem do ćwiczeń na siłowni należy najpierw porządnie rozruszać wszystkie partie mięśniowe. Bez rozgrzewki możemy doprowadzić do naciągnięcia lub zerwania mięśni, co spowoduje nawet kilkutygodniową pauzę od aktywności.

Rozciąganie

Na koniec treningu ważne jest, aby zawsze wykonywać tzw. schłodzenie, czyli kilka wolniejszych i mniej obciążających ćwiczeń. Pozwolą one organizmowi na dojście do równowagi po intensywnym treningu. Następnie należy przeprowadzić ćwiczenia rozciągające, gdyż mięśnie są spięte po wysiłku. Poza tym przy okazji damy odpocząć naszemu ciału. Rozciąganie wpływa na uelastycznienie mięśni oraz zwiększa ruchomość stawów. Dzięki temu możemy łatwiej znieść tzw. zakwasy, a nasze ciało łatwiej przygotuje się do kolejnego treningu.

Nie przesadzać z wysiłkiem  

Ważną kwestią w amatorskim uprawianiu sportu, czy też byciu aktywnym ruchowo jest to, żeby nie nadwyrężać organizmu. Warto w ciągu tygodnia zrobić sobie dwa lub trzy dni przerwy od ćwiczeń. Nasze ciało musi się przecież odpowiednio zregenerować. Mięśnie powinny odpocząć, po to żeby na kolejnym treningu mogły wykonać swoje zadanie i intensywną pracę. Często amatorzy rzucają się w wir aktywności i nie poświęcają czasu na regenerację. To błąd, bo może spowodować, że się przeciążymy. W wyniku tego dojdzie do dolegliwości, a być może i przewlekłej kontuzji. Dbajmy o nasz organizm, a on odpłaci nam zdrowiem i dobrymi wynikami na zawodach.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

onyx

09.04.2017

ja stosuje metode 1:1, dzień treningu i dzień odpoczynku, dla mnie OK

Art

Co poprawia metabolizm?

31.03.2017
Co poprawia metabolizm?

Metabolizm to inaczej przemiana materii, czyli różne procesy biochemiczne zachodzące w organizmie. Pozwalają one na prawidłowe zarządzanie energią oraz substancjami, które pochodzą z produktów żywnościowych. Wszystko po to, żebyśmy mogli żyć, prawidłowo się rozwijać i właściwie funkcjonować.    

Nasz metabolizm zależy przede wszystkim od genów. Jeśli jest wolny, wtedy dana osoba będzie przybierała na wadze. Przy szybkim nie ma problemu z otyłością. Można sporo jeść i nie katować się ćwiczeniami fizycznymi, a i tak sylwetka jest szczupła. Osoby mające problem z wolnym metabolizmem, nie powinny się jednak tym smucić, gdyż są sposoby na jego przyspieszenie.

Przede wszystkim warto pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych, gdyż to właśnie one są odpowiedzialne za przybieranie na wadze. Nie stosujmy ,,diet cud", ale zacznijmy przyglądać się uważniej temu co spożywamy. Jeśli osoba o wolnej przemianie materii je zbyt dużo, a do tego dojada między posiłkami, to nic dziwnego, że jej organizm potrzebuje dużo czasu na spalenie większej ilości kalorii. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć ich dostarczanie. Lepiej spożywać posiłki w regularnych odstępach czasu np. co 3 godziny. Chodzi o to, aby nie czuć głodu, a jednocześnie się nie przejadać. Niech na talerzu królują warzywa. Odrzućmy tłuste mięsne pokarmy oraz produkty w składzie z cukrem. Zdrowiej też będzie zrezygnować z pożywienia typu fast food oraz słodzonych napojów gazowanych. Jeśli skontaktujemy się z dietetykiem, który zleci nam wykonanie odpowiednich badań, wtedy będzie wiadomo jakich składników brakuje w naszym organizmie. Ich brak może też być przyczyną zaburzeń.

Ruch to zdrowie i dlatego należy być aktywnym fizycznie. Można ćwiczyć na siłowni, biegać, jeździć na rowerze, pływać, chodzić na zajęcia fitness lub crossfit, uprawiać sporty drużynowe  lub po prostu często chodzić na długie spacery. Jeśli wysiłek jest intensywny, to wystarczy trenować 3-4 razy w tygodniu ok. jednej godziny. W innym przypadku warto być aktywnym codziennie przez co najmniej 45 minut. Ten czas pozwoli na efektywne spalenie tkanki tłuszczowej.  

      

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

gizmo

21.04.2017

Ja mam genetyczne obciążenie :( rodzice są otyli:( ile bym nie ćwiczył to waga idzie w góre

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się