Art

Migowy dla bobasów. Etap rozwoju każdego człowieka - Część 2.

05.06.2014
Migowy dla bobasów. Etap rozwoju każdego człowieka - Część 2.

Od kiedy możliwe jest porozumiewanie się z dzieckiem? Czy jest to wykonalne zanim zacznie mówić? Czym jest Sign2Baby? Sprawdźmy!   W poprzedniej części wyjaśniliśmy czym jest Sign2Baby. To system komunikacji manualnej ze słyszącym niemowlęciem, zanim jeszcze zacznie ono mówić. Używane są do tego znaki migowe, które wprowadza się stopniowo. Ważne by pojawiały się rutynowo przy określonych czynnościach i sytuacjach. Dziś rozwiniemy nieco temat i damy parę podpowiedzi praktycznych.   Od kiedy zaczynamy miganie? Miganie możemy zacząć już do noworodka, jednak słaba jeszcze koordynacja ruchowa nie pozwoli tak małemu dziecku na wykorzystanie znaków. Najlepszym okresem 6 - 9 miesiąc życia dziecka. Pierwszym etapem jest obserwacja znaków, z czasem dziecko je rozpoznaje, a nawet zaczyna ich wyczekiwać oraz domagać się w określonych sytuacjach. Nastepnie dziecko samo zaczyna migać. Badania wykazały, a także rodzice wielu dzieci mogli się sami przekonać, że już 8 miesięczna pociecha jest w stanie komunikaować się za pomocą języka migowego. Jak to wygląda w praktyce? Są w sprzedaży wydawnictwa uczące, jak rozpocząć miganie. Jednak szczególnie warte polecenia są kursy dla rodziców z dziećmi. Oprócz nauki jest to niezwykle miło spędzony czas razem. W oparciu o zasadę Sign2Baby może stworzyć własny system znaków. Najważniejsze, aby był cyklicznie i rutynowo powtarzany w określonych sytuacjach oraz wspomagany mową. Możemy używać wielu określeń jednego znaku, by wzbogacić słownik malucha. Ważna jest również wytrwałość. Często bywa, że rodzice poddają się nie widząc efektu, podczas gdy jeden dzień potrafi stanowić dla dziecka przełom, po którym następuje tzw. wysyp znaków. Od tego momentu zaczną pojawiać się lawinowo.   Korzyści... Pierwsza to wspomniana już wcześniej, oczywiście komunikacja. U dzieci migających zaobserwowano szybszą naukę mowy. Badania potwierdziły, że posługiwanie się językiem migowym stymuluje rozwój intelektualny. Dzieci używające do komunikacji z rodzicami znaków, w testach na inteligencję osiągały wyższe wyniki. Bobomigi mogą być również bardzo przydatne w rodzinach wielojęzycznych. Znaki świetnie mogą tworzyć pomosty między słowami. Ponadto możemy w ten sposób, przyczynić się, do przybliżenia świata Głuchych i przełamiania barier.   Warto wspomnieć, że dzieci nie zawsze komunikują to, co jest akurat ważne, a tym samym praktyczne dla dorosłych, cale to co je facynuje. Oznacza to, że niekoniecznie oznajmią o tym, że chcą siusiu, ale może zamigają znak “ciepło” znajdując wygrzną przez słońce przestrzeń na dywanie.   Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Balneoterapia

04.06.2014
Balneoterapia

Balneoterapia to forma terapii stosowana w wielu ośrodkach rehabilitacyjnych, jest bardzo lubiana przez pacjentów i warto bardziej ją rozpowszechniać. Jest często spotykanym zabiegiem w ośrodkach SPA i odrowy biologicznej, często jednak występuje pod nazwą egzotycznie brzmiących zabiegów.

Jest to forma rehabilitacji, w której głównym środowiskiem leczniczym jest woda. Do balneoterapii zalicza się kąpiele wodne i borowinowe, masaże strumieniem wody, bicze wodne, okłady oraz kuracje pitne wodą mineralną z wysokim stężeniem naturalnych pierwiastków oraz inhalacje. Niektóre z form tych zabiegów były wykorzystywane już w starożytności. W Polsce ta dziedzina rehabilitacji rozwinęła się dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku.

Woda jest bardzo korzystnym środowiskiem do rehabilitacji, chorzy czują się w niej pewniej, stawy są odciążone. Co ważne w wodzie serce nie jest narażone na duży wysiłek, ilość uderzeń na minutę często spada w czasie zabiegów, jest to bardzo ważne dla osób z chorobami serca związanymi głównie ze wzmożoną pracą tego narządu. Jest to forma rehabilitacji bez ograniczeń wiekowych. W czołówce schorzeń, którymi zajmuje się balneoterapia są choroby stawów, bóle stawów, mięśni oraz kości, a także choroby zwyrodnieniowe. Woda odciąża chore i bolesne struktury umożliwiając pracę w większym zakresie ruchu. Po krótkiej kąpieli często można zmniejszyć dawki przyjmowanych leków przeciwbólowych. Ćwiczenia w wodzie poprawiają ogólną wydolność organizmu, przyspieszają metabolizm i wspomagają eliminację toksyn z organizmu. W zależności od tego jakiej wody użyjemy do kąpieli możemy osiągnąć różne rezultaty terapeutyczne. Najczęściej wykorzystywane są zabiegi z użyciem solanek, wód siarczkowo- siarkowodorowych oraz wód kwasowęglowych.

Kolejną formą balneoterapii są natryski i bicze wodne, które z kolei stymulują pracę układu krążenia. Stymulują krążenie krwi i pomagają obniżyć nadmierne napięcie mięśniowe. Taki zabieg także działa przeciwbólowo.

Inhalacje są szczególnie polecane osobom borykającym się z przewlekłymi stanami zapalnymi błony śluzowej czy zapaleniem zatok. Łagodzą także objawy związane z chorobami układu oddechowego. Często są zalecane osobom palącym papierosy.

Balneoterapia jest bardzo szeroką dziedziną rehabilitacji i warto zapoznać się z nią bliżej. Może przynieść ulgę w wielu schorzeniach.

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Seler naciowy.

03.06.2014
Seler naciowy.

Seler naciowy to niezwykle smaczne, kruche i świeże warzywo, często niedoceniane w codziennej diecie. Nie tylko ułatwia nam porzucenie złych nawyków żywieniowych jeśli chodzi o przekąski między posiłkami, ale na dodatek, zawiera dużo składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W 10 gramach naci selera naciowego znajduje się tylko 4 do 5 kalorii, dużo wody, a witaminy C dwukrotnie więcej niż w cytrusach. Ponadto seler zawiera też witaminę B, E, kwas foliowy i witaminę PP. Znajdziemy w nim także składniki mineralne: fosfor, wapń, potas, cynk, magnez i żelazo. Dieta zawierająca seler naciowy oczyszcza organizm z toksyn i pobudza przemianę materii. Jego właściwości oczyszczające organizm z m.in. kwasu moczowego pozwalają zapobiegać chorobom i bólom stawów. Ułatwia on także trawienie i wspomaga produkcję żółci, ale jednocześnie dba o to, by nie zastała się ona w woreczki żółciowym i nie tworzyły się kamienie. Osoby które cierpią na nadciśnienie tętnicze też powinny spożywać seler, gdyż działa on oczyszczająco, pomaga trawić tłuszcze i redukuje stres, co pomaga niwelować przyczyny nadciśnienia. Dzięki sokom z selera możemy zadbać o skórę, włosy i cerę. Zawiera on witaminy E, C oraz przeciwutleniacze, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami i nowotworami.

 

 

 

KOKTAJL Z SELERA NACIOWEGO, ANANASA I GRUSZKI

Składniki na 1 porcję:

2 łodygi selera naciowego

2 grube plastry ananasa

pół gruszki

 

Do blendera wrzucamy pokrojone łodygi selera, obrane plastry ananasa, i nieobraną połowę gruszki (dzięki czemu zachowujemy błonnik ukryty w skórce, który nadaje uczucie sytości). Zalewamy składniki szklanką wody i blendujemy.

Smacznego! ;)

 

 

NATALIA PANCEWICZ

Pomysłodawczyni i współwłaścicielka BITE HEART- projekt freakowo żywieniowy,

pasjonatka zdrowej diety, gotowania i nowinek pokarmowych, managerka gastronomii

www.facebook.com/BiteHeartfood

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się