Art

Neem - zioło i wielu leczniczych właściwościach

16.09.2016
Neem - zioło i wielu leczniczych właściwościach

Warto czerpać z natury i właściwości naturalnie występujących roślin. Wiedza na ich temat jest bardzo duża, a właściwości wielu z nich potwierdziły już badania naukowe. Warto docenić i odkrywać na nowo ich właściwości. Jednym z naturalnych leków jest dobrze znane w ajurwedzie drzewo neem.

 

To jedna z najbardziej znanych i cenionych roślin, która występuje w lasach tropikalnych Azji. Jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki środowiskowe i dlatego łatwo przyjmuje się w innych rejonach świata. Około 80% leków, a także kosmetyków w ajurwedzie opiera się na drzewie neem.

Roślina ma cenne właściwości i można wykorzystać ją w całości. Do spożywania nadają się nasiona, kora, liście, kwiaty a także włókna rośliny. To wyjątkowe właściwości sprawiają, że ma tak szerokie zastosowanie. Neem w kulturze indyjskiej jest traktowane z ogromnym szacunkiem.

 

Właściwości rośliny

Pestki przypominają oliwki i wytwarza się z nich cenny olej. Ma działanie silnie regenerujące i nawilżające. Znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu ran i blizn, jak i w działaniu pielęgnacyjnym. Pomaga pozbyć się przebarwień, pomaga zniwelować drobne zmarszczki i przywraca naturalny blask skóry. Słynie  działanie przeciwzmarszczkowego i chroni przed szkodliwym wpływem promieni UV. Działa także przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Szczególnie polecany jest do skóry trądzikowej, gdyż pomaga wyregulować wydzielanie sebum.

 

Jest także lekiem na łupież i problemy ze skalpem. Pielęgnuje skórę głowy, a stosowany regularnie pomaga pozbyć się problemu wypadających włosów. Jest bezpieczny i to właśnie jemu kobiety w Indiach zawdzięczają piękne i zadbane.

 

Lecznicze właściwości

Zawiera dużą ilość kwasów omega-3, a także kwasu linolowego oraz oleinowego. Działanie antyseptyczne sprawia, że idealnie nadaje się do stosowania jako środek odkażający i wspomagający gojenie ran.

 

Neen jest też często dadawny do środków dentystycznych- past i płynów, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym. Działa korzyatnie na zdrowie zębów i jamy ustnej.

Warto zapownać się z tym ziołem.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Terapia czaszkowo - krzyżowa

15.09.2016
Terapia czaszkowo - krzyżowa

Płyn mózgowo-rdzeniowy to bardzo ważny płyn w naszym organizmie. Odpowiada za wiele ważnych funkcji, między innymi za urzynanie prawidłowego cienienia śródczaszkowego. Kiedy jego przepływ nie jest prawidłowy mogą pojawić się silna bóle głowy, permanentne zmęczenie, a nawet stany depresyjne. Praktykowanie terapii czaszkowo- krzyżowej pozwoli przywrócić prawidłowy przepływ płynu i wrócić do zdrowia.

 

Leczenie przez dotyk

Dotyk ma kojące działanie, nic tak jak ludzkie dłonie nie jest w stanie wyczuć zmian w obrębie układu mięśniowo- kostnego. Osteopatia ma coraz więcej zwolenników, ta przeprowadzona w obrębia czaszki wymaga od terapeuty wielu lat pracy. Kości czaszki mimo że ściśle do siebie przylegają mogą wykonywać niewielkie ruchy względem siebie. Czaszka łączy się w kręgami, które tworzą kanał dla płynu mózgowo- rdzeniowego. W zdrowym organizmie dorosłego człowieka, każdego dnia powstaje około 500 ml płynu.

 

Chwyty terapeutyczne są bardzo precyzyjne i wymagają ogromnej świadomości terapeuty. Praca na kościach czaszki i kręgosłupa jest bardzo trudna, a nieumiejętnie przeprowadzona terapia może mieć tragiczne skutki.

 

Kiedy dochodzi do zaburzeń przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego?

Prawidłowy przepływ i odpowiednie pulsowanie płynu mózgowo-rdzeniowego w ciele gwarantuje dobry stan zdrowia. Kiedy może dojść to zaburzeń? Między innymi w wyniku wypadków, urazów, operacji, które prowadzą do powstawania zrostów, blizn czy złego ustawienia struktur kostnych.

 

Na czym polega terapia?

Praca terapeuty obejmuje całe ciało i zaczyna się od opracowania stóp. Następnie terapeuta przechodzi przed nogi, stawy biodrowe, brzuch i klatkę piersiową, aż dochodzi do głowy. Dotyk przynosi ukojenie i może powodować pojawienie się silnych emocji, po terapii można niemal natychmiast odczuć ukojenie. Oczywiście czasem potrzeba kilku sesji terapeutycznych, w zależności od natężenia zaburzeń. Kilka sesji terapeutycznych kieruje organizm na dobrą drogę do samoleczenia.

 

Techniki terapeutyczne dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta. Po terapii ciało jest pobudzone jeszcze przez 48 godzin. Mimo, że pacjent leży w czasie terapii może odczuwać po niej fizyczne zmęczenie. Mają na to wpływ także emocje, które uwalniają się z czasie pracy z pacjentem.

To dobra metoda dla osób chorujących na wiele schorzeń. Badania pokazują, że jest to skuteczna metoda wspomagająca leczenie depresji.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Lecznicza moc drzew

14.09.2016
Lecznicza moc drzew

Wiele osób przypisuje drzewom uzdrawiające właściwości. Niemiecki botanik Manfred Himmel zbadał ich właściwości. Jest jednym z najbardziej znanych znawców tematu i jego odkrycia cieszą się ogromnym zainteresowaniem.  Warto przebywać w pobliżu, ale też stosować napary z liści czy kory drzew. Przytulanie do drzew to nie zabobon, warto spróbować w czasie jesiennych spacerów. Już samo przebywanie w lesie ma na nas zbawienne działanie.

Jakie drzewa mogą nas uleczyć?

 

Brzoza

Jest uznawana za drzewo życia i jest symbolem odrodzenia. Dodaje energii, zapobiega depresji i orzeźwia umysł. Ponadto łagodzi dolegliwości skórne i egzemę, warto robić okłady z naparów z tego drzewa. Powtarzana regularnie przynoszą dużą ulgę, Sok z brzozy usprawnia działanie pęcherza moczowego i nerek. Jest zalecany także w przypadku stanów zapalnych. Najlepszy jest sok zbierany prosto z drzewa, ten z sklepach nie jest tak wartościowy.

 

Buk

Odstresowuje i potrafi przejąć dolegliwości bólowe, szczególnie bóle głowy i migreny. Usprawnia pracę umysłu i pomaga się wyciszyć. Dobrze wpływa na empatię.

 

Sosna

Wzmacnia odporność, przyspiesza leczenie osłabień i przeziębienia. Oczyszcza drogi oddechowe i pomaga leczyć kaszel. Olejek pozyskiwany z sosny jest często zalecany do domowych inhalacji. Wiosną warto zrobić domowy syrop z pędów sosny, które jest świetnym i skutecznym domowym lekarstwem.

 

Świerk

Ma podobne właściwości ja sosna. Dodaje energii, a poza tym wspomaga trawienie i usprawnia krążenie krwi. Działa wzmacniająco na organizm.

 

Jodła

Ma działanie lecznicze, odkażające i przyspiesza gojenie ran. Jak inna drzewa iglaste jest też dobrym remedium na przeziębienia i choroby układu oddechowego.

 

Dąb

To drzewo jest symbolem długowieczności i energii. Pobudza do myślenia, poprawia pamięć i poprawia pracę mózgu. Wywary z liści i kory są zalecane w przypadku dolegliwości skórnych. 

 

Warto znać właściwości roślin i korzystać z nich w pierwszej kolejności kiedy zauważamy ból głowy czy alergie skórne. Naturalne sposoby nie mają wielu efektów ubocznych i są bezpieczne. Także osoby nastawione sceptycznie powinny sprawdzić ich działanie na sobie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się