Art

Polub kasze

09.12.2014
Polub kasze

Kasze to nasze dobro narodowe i powinny gościć na naszym stole o wiele częściej. Może kojarzą się jedynie z daniem obiadowym, ale warto znaleźć ciekawe przepisy i zaserwować kasze też na śniadanie czy deser. Walory odżywcze są bardzo korzystne dla zdrowia, kasza jest też tania i łatwo dostępna.

Wybór mamy szeroki, najwięcej składników odżywczych najdziemy w kaszy gryczanej, jaglanej, owsianej i w pęczaku.

Kasze królowały na polskich stołach przez stulecia. Chłopi wyrabiali je na własne potrzeby. Już w średniowieczu znano kasze pszenną, żytnią, jęczmienną, perłową i jaglaną. Z gryki otrzymywano kasze paloną, niepaloną i krakowską. W XX wieku zaczęły znikać ze stołu, wypierane przez modne wówczas ziemniaki i produkty mączne. Na szczęście wraz z modą na zdrowe odżywianie wraca zainteresowanie kaszami. Dietetycy zachęcają, żeby włączyć je do codziennego jadłospisu.

Znajdziemy w nich o wiele więcej wartości odżywczych niż w ziemniakach, ryżu czy makaronie. Są one dobrym źródłem węglowodanów, które stanowią główne źródło energii. Zawierają też dużo błonnika, który reguluje pracę jelit, ułatwia trawienie i jest zalecany przy zaparciach. Najwięcej błonnika znajdziemy w kaszach gruboziarnistych, najmniej przetworzonych. Porcja 100 g gryczanej czy perłowej zawiera około 6 g błonnika, pęczaku – 5 g, manny – 2 g. Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej to około 25 gram.

Kasze zawierają znikomą ilość tłuszczu dlatego zalecane są przy dietach odchudzających. Stanowią świetne źródło witamin, szczególnie z grupy B, a także witaminy E, PP oraz kwasu foliowego, potasu, magnezu, krzemu, fosforu, cynku, miedzi oraz wapnia. Mają też sporą zawartość białka, jednak niewiele białek endogennych, dlatego powinno się je łączyć z roślinami strączkowymi lub produktami pochodzenia zwierzęcego.

Osoby, które nie mają problemów z trawieniem powinny wybierać kasze gruboziarniste, przy diecie lekkostrawnej lepiej sięgać po te drobniejsze.

Warto urozmaicać swój jadłospis i przyjemniej 3-4 w tygodniu zjeść posiłek z inną kaszą. W sklepach możemy znaleźć wiele zagranicznych, często egzotycznych zbóż, jednak najbardziej wartościowe dla nas jest to co rośnie lokalnie. Polskie kasze są też o wiele tańsze i można je dostać w każdym sklepie spożywczym. Nie warto iść na łatwiznę i kupować kaszy w woreczkach, są one toksyczne i ugotowana i nich kasza nie ma nic wspólnego ze zdrowiem.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Powięzi

08.12.2014
Powięzi

Układ ruchu kojarzy się głównie z szeregiem mięśni jednak w transferze siły, utrzymywaniu prawidłowej postawy czy sensoryce ważną rolę odgrywają powięzi. Po raz pierwszy opisano je już sto lat temu, jednak dopiero niedawno zainteresowanie nimi wzrosło. Są obecnie przedmiotem wielu badań na całym świecie.

Wiele kwestii nie jest jeszcze jasnych, zbadane fakty wciąż nasuwają kolejne pytania. Wiele dziedzin korzysta z nowych doniesień- medycyna, fizjoterapia, sport, fitness. Wiadomo, że istnieje zależność pomiędzy systemem powięzi, a układem nerwowo- mięśniowym, oraz że powięzi mają znaczącą rolę w:


  1. Utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.

  2. Powstawaniu bólu.

  3. Transferze siły.

  4. Wysyłaniu sygnałów do układu nerwowego .

  5. Wspomaganiu pracy układu naczyniowego i limfatycznego.


 

Co to oznacza w praktyce?

Powięzi mają duży wpływ na dolegliwości bólowe mięśni, a co za tym idzie złe samopoczucie wielu pacjentów. Źródło bólu często nie jest jego ogniskiem i zwraca się na to uwagę szczególnie terapii powięziowej. Do jej przeprowadzenia niezbędna jest znajomość anatomii człowieka. Wtedy można przeprowadzić skuteczną dla pacjenta terapię.

Im lepszy transfer i rozkład siły tym większe obciążenia może wytrzymać organizm. Dzięki temu łatwiej uniknąć kontuzji. Prawie 90% ruchów polega na rozciąganiu i skracaniu mięśnia, jest to aspekt powięziowy ruchu. Przy odpowiednim treningu możemy znacznie poprawić siłę i osiągane wyniki. Regularne treningi są też bardzo ważne dla naszego ciała. Dzięki nim kształtuje się właściwe czucie ciała oraz świadomość ruchu. Pozwala to znacznie poprawić nasze zdolności motoryczne, a z czasem też wydolność organizmu. Jesteśmy stworzeniu do ruchu i powinien być on dla nas komfortowy. Bezruch jest patologią i nie powinno się do tego dopuszczać. Kiedy nie ćwiczymy stan organizmu zostaje zakłócony i przechodzi w najniższy stan funkcjonowania.

Powięzi są także istotne w terapii bólów kręgosłupa. Często nie są one powodowane jedynie słabymi mięśniami grzbietu i brzucha. Wiążą się ze zwłókniałymi i zgrubiałymi warstwami powięzi. Mięśnie należy wzmacniać, jednak zapominając o powięziach ograniczamy pracę mięśni. Po prawidłowo przeprowadzonej terapii mięśnie odzyskują możliwość pracy w pełnym zakresie ruchu.

Układ naczyniowy jest mocno związany z systemem powięzi, dzięki temu oba układy mogą pracować na odpowiednim poziomie. Każde naczynie limfatyczne oplecione jest powięzią. Każde zwłóknienie czy zgrubienie może powodować utrudnienie przepływu limfy, co z kolei prowadzi do obrzęków. Z drugiej strony obrzęki mogą wystąpić też kiedy powięź jest zdrowa, w wyniku zaburzonej pracy limfangionu.

Bez wątpienia powięzi to bardzo ciekawy temat i warto bardziej się z nim zapoznać. Mogą mieć one wpływ na rozwój nowych terapii oraz zagadnień ważnych szczególnie dla kinezjologii. Im więcej informacji mają lekarze i fizjoterapeuci tym lepiej mogą pomagać pacjentom przy leczeniu ich dolegliwości.

 

Autorka: Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dlaczego warto jeść brokuły?

06.12.2014
Dlaczego warto jeść brokuły?

Wiecie, że brokuł jest też nazywany kapustą szparagową i jest jednym z najzdrowszych warzyw na świecie? Jego nazwa pochodzi od włoskiego słowa broccoli, co oznaczało dawniej młody, delikatny pęd roślin kapustnych. Brokuły najprawdopodobniej pochodzą z Cypru. We Włoszech były uprawiane już w starożytności. W Polsce są znane od XVIII wieku. Warto, żeby stały się ważnym elementem naszej diety, gdyż jest bogaty w składniki odżywcze, minerały i witaminy. Wspomagają one prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zapobiegają miedzy innymi chorobom układu krążenia, a nawet nowotworom. To prawdziwy „król warzyw”.   Brokuł ma dużą zawartość białka i błonnika, a włączenie do jadłospisu zaledwie 150 gram tego warzywa pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę A, B1 oraz C. Zawiera także wiele cennych pierwiastków korzystnie wpływających na zdrowie organizmu, są to między innymi magnez, fosfor, wapń, żelazo i potas. Sulforafan znajdujący się w tym warzywie pobudza produkcję enzymów, które chronią naczynia krwionośne, zmniejszając ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Regularne spożywanie brokułów znacznie obniża ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, szczególnie płuc i układu trawiennego. Z uwagi na wysoką zawartość potasu przy jednoczesnej niskiej zawartości sodu, warzywo jest polecane osobom z chorobami serca i nerek. Może być też spożywany przez cukrzyków, bez większych ograniczeń z uwagi na niski poziom węglowodanów. Brokuł jest zalecany w procesie oczyszczania organizmu z toksyn i dietach odchudzających. Jest bardzo sycący i zawiera niewiele kalorii.   Brokuł jest bardzo smaczny, warto też wiedzieć, że do jedzenia poza różami nadają się również jego łodygi. Należy jednak przyrządzać go tak, aby podczas obróbki termicznej nie stracił swoich dobroczynnych właściwości. Jednym z najzdrowszych sposobów przyrządzenia jest gotowanie na parze. Ważne żeby nie rozgotować warzywa, powinien być ugotowany al dente czyli lekko twardy i chrupiący. Żeby uzyskać taki efekt powinno gotować się go krótko- 5-7 minut. Przy krótkim czasie gotowania zachowuje więcej wartości odżywczych. Ugotowany brokuł może być dodatkiem do obiadu, albo bazą do zupy, sałatki czy innych dań. Surowe brokuły są najzdrowsze, zawierają też najwięcej chlorofilu. W surowej postaci warto dodawać je do soków owocowo warzywnych.   Autorka: Daria Występek  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się