Art

Rzeżucha nie tylko do dekoracji

24.05.2016
Rzeżucha nie tylko do dekoracji

Rzeżucha to ważny element dekoracji na Wielkanocnym stole, jednak warto hodować te zdrowie kiełki przed cały rok i korzystać z ich właściwości zdrowotnych, a także kosmetycznych. Kiełki rzeżuchy zawierają mnóstwo cennych witamin. Zwłaszcza witaminę C i inne antyoksydanty. Ma ostry smak i zapach, najpopularniejsza w nas jest jadalne odmiana ogrodowa, którą bardzo łatwo wyhodować w kiełkownicy. Zima i początek wiosny to dobry czas na kiełkowanie nasion, ciężko wtedy o pełnowartościowe warzywa. Wspomogą one zbilansowaną dietę i pomogą wzmocnić organizm. 

Właściwości zdrowotne rzeżuchy

W medycynie ludowej wykorzystywano ją do leczenia owrzodzeń skóry, pozbywania się pasożytów z układu pokarmowego, a także leczono choroby nerek. Mała garstka tych kiełków do dane na kanapkę, do sałatki czy surówki może znacznie poprawić stan zdrowia. Dzięki dużej zawartości witaminy C zaleca się ją w okresie obniżonej odporności, to również dobry naturalny suplement dla palaczy, którzy mają bardzo niski poziom tej witaminy. Rzeżucha to także skarbnica innych witamin- A, B, K i PP, oraz minerałów- żelazo, wapń, chrom, jod i magnez. Zaleca się spożywanie jej w przypadku anemii, osteoporozie, chorób reumatycznych, chorobach układu krążenia, a także w okresie ciąży.

Poprawa wyglądu

Ostry smak rzeżucha zawdzięcza siarce, która jest dużym sprzymierzeńcem kobiecej urody. Pierwiastek tez jest głównym składnikiem preparatów wzmacniających włosy i paznokcie. Wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu. Sok z rzeżuchy stosowany zewnętrznie pomaga rozjaśnić przebarwienia, wspomaga leczenie trądziku i łagodzi skórę łojotokową. Dobrze działa także na wiele innych zmian dermatologicznych. Znając zalety jedzenie rzeżuchy warto kopić kiełkownicę i zacząć domową hodowlę. To bardzo proste. Nasiona wsyp do kiełkownicy i zalej szklanką wody. Następnie przelewaj wodą dwa razy dziennie i odlewaj wodę ze zbiornika na dnie kiełkownicy. Po kilku dniach kiełki będą gotowe do jedzenie. Możesz przechowywać je w lodówce przez 3-4 dni, a w tym czasie zacząć przygotowywać nową porcję.   Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Regularny trening na basenie

24.05.2016
Regularny trening na basenie

Pływanie to jeden z najbardziej popularnych sportów, dodatkowo jest zalecany prawie każdemu. Poprawia sprawność, kondycję, pomaga zachować sprawne stawy, ale tez poprawia samopoczucie. Regularne pływanie jest zalecane także osobom z nadwagę, jako wspomaganie odchudzania.

Jak w każdym przypadku decydując się na aktywność fizyczną trzeba być regularnym. Poświęć pływanie minimum 3 godziny w tygodniu, wtedy efekty przyjdą szybciej. Po około 3 miesiącach zauważysz znaczną poprawę wydolności i wentylacji płuc. Lepsze efekty daje jedynie regularne bieganie. Pływanie jest jednak znacznie lepsze dla stawów. Woda działa odciążająco, a osoba o wadze 69 kg, w wodzie waży tylko około 5-6 kilogramów. Dodatkowym plusem jest odciążenie stawów kręgosłupa, które w ciągu dnia są często napięte przez cały dzień. Najlepsze dla zmęczonych pleców jest pływanie na grzbiecie. Pomaga całkowicie zrelaksować się mięśniom i sprawia, że po treningu jesteśmy bardziej wypoczęci. Warto przeplatać techniki, pływanie jednym stylem całą godzinę nie jest wskazane.

Początki mogą być ciężkie, zwłaszcza jeśli dawno nie pływałeś, albo dopiero się uczysz. Warto jednak być wytrwałym. Pierwsze treningi powinny być spokojne i dostosowane do możliwości. Zbyt intensywny start może jedynie zniechęcić do dalszych ćwiczeń. Wyznacz dni, w które będziesz chodzić na basen i trzymaj się planu. Dodatkowo poświęć kilkanaście minut w ciągu dnia na rozciąganie. Pozwoli to poprawić sprawność i zwiększy elastyczność mięśni, dzięki czemu zachować pełna ruchomość w stawach.

Przychodząc na basen zacznij od spokojnego rozpływania. Następnie zrób sobie krótka przerwę i zwiększ tempo, dzięki temu mieście i układ oddechowy będą mogły przygotować się do bardziej intensywnego wysiłku. Po kilku tygodniach treningi będą już o wiele przyjemniejsze, zniknie zmęczenie i nie będzie potrzeba wielu przerw pomiędzy kolejnymi długościami basenu. Na koniec odpocznij i przepłyń kilka basenów na plecach, żeby się wyciszyć.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Badania kontrolne dla mężczyzn

23.05.2016
Badania kontrolne dla mężczyzn

Mężczyźni w zdecydowanej większości unikają wizyt u lekarza i niechętnie przyznają się do swoich dolegliwości. Czekanie na ostatnia chwilę nigdy nie wróży nic dobrego, nie warto czekać aż wydarzy się coś złego. Badania kontrolne powinny być rutyną i nie należy ich ignorować. Choroby, które najczęściej dotykają mężczyzn to choroby układu krążenia oraz nowotwory. W obu przypadkach najważniejsza jest profilaktyka, która często może zapobiec lub złagodzić przebieg choroby. Jakie badania powinni wykonywać mężczyźni?

Badanie krwi

To podstawa oceny stanu zdrowia, nieprawidłowe wyniki mogą być wskazówką do wykonania kolejnych badań. Może sygnalizować stany zapalne i wiele innych chorób narządów wewnętrznych. Morfologie warto wykona co najmniej raz w roku.

Poziom cukru

Cukrzyca to poważna choroba cywilizacyjna, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać poziom cukru przynajmniej raz w roku.

EKG

To proste i nieinwazyjne badanie, które zajmuje kilka minut. Można dzięki niemu wykryć choroby mięśnia sercowego, niektóre waty serca, a także ślady zawału. Zaleca się wykonywanie tego badania raz w roku.

Lipidogram

Jest bardzo ważnym badaniem na liście, pokazuje poziom cholesterolu oraz jego frakcji trójglicerydów. Dzięki niemu można ocenić i w porę wyeliminować zagrożenia miażdżycą, a dzięki temu zapobiec zawałom i chorobie wieńcowej. Warto wykonywać je raz w roku.

PSA

To badanie pozwalające wykryć raka prostaty. To jedno z większych zagrożeń dla mężczyzn, ten nowotwór jest jednym z najczęściej występujących. Badanie nie jest często wykonywane przez panów, a warto wybrać się na nie co najmniej raz na dwa lata.

Stomatolog

Dbanie o higienę jamy ustnej, to ważny element dbania o zdrowie. Stany zapalne mogą przenikać do całego organizmu i powodować wiele problemów zdrowotnych. Na wizytę kontrolną do stomatologa warto wybrać się nawet co pół roku.

Okulista

Badanie wzroku oceni ostrość widzenia i inne ważna parametry. Jest to szczególnie istotne u osób pracujących przy komputerze, oraz u kierowców. Ocena dna oka pozwala tez na diagnozę kilku chorób, między innymi cukrzycy i nadciśnienia.   Daria Występek    

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się