Art

Sprzymierzeńcy przyszłej mamy

18.05.2015
Sprzymierzeńcy przyszłej mamy

Ciąża to wspaniały czas. Są jednak sprawy, które wielu mamom spędzają sen z powiek. Choć dieta nie rozwiąże wszystkich tych problemów, to na pewno wiele z nich pomoże wyeliminować. Oto kilka dolegliwości, z którymi szybko można się rozprawić odpowiednio komponując codzienny jadłospis: -        Zawroty głowy, nudności, zgaga Nieregularne jedzenie i zbyt mała ilość przyjmowanych płynów może powodować obniżenie poziomu cukru we krwi. Skutkuje to uczuciem miękkości kolan oraz zawrotami głowy. Najlepszym lekarstwem na nudności jest woda z dodatkiem świeżego imbiru lub sok z brzozy. Czasem nudności są  intensywne i długotrwałe ( mogą trwać nawet cały dzień) i żaden z podanych sposobów nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Wybawieniem może być miętowa guma do żucia, która idealnie sprawdza się również, kiedy męczy zgaga. -        Skurcze mięśni nóg Dolegliwość niezwykle dokuczliwa i bolesna. Pojawia się najczęściej w drugim i trzecim trymestrze. W zminimalizowaniu skurczów powinno pomóc przyjmowanie odpowiedniej dawki wapnia i magnezu oraz przyjmowanie około 1,5 litra płynów na dobę. -        Problemy jamy ustnej O zęby i dziąsła w ciąży należy szczególnie dbać. Dokładne ich szczotkowanie i korzystanie z nici dentystycznej pomoże w walce o zdrowy i piękny uśmiech. W wyjątkowych sytuacjach zastępnikiem szczoteczki mogą być orzechy, ser lub guma do żucia bez cukru. -        Obrzęki Przypadłość ta dotyczy około 75% ciężarnych. Delikatna opuchlizna jest zdrowym objawem ciąży. Problemem stają się opuchnięte nogi i kostki uniemożliwiające stanie i poruszanie się. W takich przypadkach może pomóc picie większej ilości płynów. Takie działanie wspomaga wypłukiwanie zbędnych produktów przemiany materii. -        włosy pozbawione blasku Mimo, że kobieta w ciąży nie narzeka na gęstość włosów, ich jakość często wpływa negatywnie na dobre samopoczucie. W przywróceniu włosom ich pięknego blasku pomogą witaminy: A (sprawi, że włosy będą się ładnie układały), B (wspomoże ich wzrost i pogłębi barwę), C (ma działanie wzmacniające). Dodatkowo kwasy tłuszczowe omega-3 odżywią włosy i skórę głowy. -        problemy z cerą Sucha skóra potrzebuje nawodnienia, dlatego tak ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Gdy skóra się łuszczy, brak jej kwasu linolowego (głównego składnika nasion i orzechów) lub kwasów omega-3. Przebarwienia w ciąży to norma, lecz gdy na ciele pojawia się bardzo dużo plam, przyczyną może być niedobór kwasu foliowego. Znajduje się on w zielonych warzywach i pełnoziarnistym chlebie. Wypryski powodują hormony. Z pomocą w takiej sytuacji może przyjść witamina B6. Gdy skórze brakuje blasku, sięgnij po witaminę C, która uelastyczni i rozświetli twarz. Należy pamiętać, że przyjmowanie wszelkich witamin i leków w trakcie ciąży i karmienia piersią powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym. Nierozsądne przyjmowanie suplementów diety może być powodem daleko idących skutków dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Spagetti dla malucha

17.05.2015
Spagetti dla malucha

Pomidory to cenne źródło witamin oraz substancji odżywczych. Zawierają karoten, kwas foliowy, biotynę oraz witaminy B1, B2, B3, B6, K, C, E. Bogate w potas, sód, mangan, magnez, fosfor, wapń, żelazo, miedź oraz cynk. Pomagają w przemianie materii i działają wyciszająco ze względu na zawartość soli bromu. Dietetycy zalecają je dzieciom i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu.

Spaghetti dla malucha powstaje w kilka chwil. Potrzebne będą:

-        200 ml pasaty pomidorowej

-        2 marchewki

-        Pół cebuli

-        łyżka oliwy z oliwek

-        majeranek

-        1 porcja makaronu

Makaron ugotować w nieosolonej wodzie. Przełożyć na sitko i przelać zimną wodą w celu przerwania procesu gotowania.  Marchewkę należy obrać i zetrzeć na drobnej tarce. Cebulę pokroić w kosteczkę. Wszystko podsmażyć na oliwie. Gdy marchewka zmięknie należy dodać majeranek oraz pasatę i redukować do momentu uzyskania konsystencji gęstego sosu. Jeszcze ciepły ( lecz nie gorący sos) wymieszać z makaronem i podawać.

Chętnych zapraszam do samodzielnego przygotowania pasaty. Jedyne czego potrzebujemy to 3-4 dojrzałe pomidory. Należy obrać je ze skórki i pokroić w kosteczkę. Tak przygotowane wrzucamy na patelnię z odrobiną oliwy z oliwek i około 3/4 szklanki wody. Rozgotowujemy na małym ogniu do momentu powstania gęstego sosu. Na tym etapie można dodać również majeranek. Tak przygotowany sos wykorzystamy np. do domowej pizzy.

Danie przeznaczone dla dzieci powyżej 8 miesiąca życia. Przygotowując spaghetti dla maluchów karmionych łyżeczką wskazane jest rozdrobnienie makaronu na małe kawałeczki. Można również zrezygnować z cebuli i majeranku. Dla starszych koneserów jedzących już samodzielnie kawałki makaronu wielkości świderków będą bardzo pomocne w trakcie chwytania.

Należy pamiętać, że niedojrzałe, zielone pomidory zawierają solaninę, która jest trująca. Znajduje się ona również w łodygach i liściach, dlatego po zbiorze warzyw należy starannie umyć ręce. Substancja ta nie ginie podczas gotowania, lecz wyłącznie w procesie dojrzewania.

Pyszny, zdrowy i ekspresowy w przygotowaniu posiłek dla całej rodziny. Maluchom daje uciechę z samodzielnego jedzenia, rodzicom radość z apetytu dziecka. Smacznego!

Autor: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Płukanie nosa

16.05.2015
Płukanie nosa

To metoda stosowana głównie przez osoby praktykujące jogę. Nosi nazwę Neti i polega na przepłukiwaniu nosa roztworem ciepłej wody z solą. Jest zlecana nie tylko joginom, ale też osobom borykającymi się z chorobami nosa, zapaleniami zatok, a także alergikom. Może łagodzić lub zapobiegać chrapaniu. Ułatwia oddychanie, oczyszcza i nawilżana drogi oddechowe oraz błony śluzowe. W czasie zabiegu usuwane są z nosa bakterie i wirusy, a także kurz, pyłki i flegma. Dzięki temu jest dobrą metodą zapobiegawczą przeziębieniom, infekcjom dróg oddechowych, a także łagodzi dolegliwości wynikające z zanieczyszczenia środowiska.

W wielu krajach praktyka płukania nosa od wieków należała do metod zapobiegających przeziębieniom. Została wyparta przez inne metody i aerozole do nosa, które pojawiły się w XX wieku. Płukanie nosa głównie dzięki osobom praktykującym jogę znowu staje się popularne. To całkowicie naturalna metoda, która jest zarazem skuteczna. Nie wymaga ciągłego zakupu aptecznych preparatów do udrażniania nosa, co jest ogromną zaletą.

Suche powietrze wysusza błony śluzowe co zaburza pracę rzęsek chroniących przed dostawaniem się zanieczyszczeń do dróg oddechowych. Może to powodować obrzęk, a to z kolei prowadzić do niegroźności nosa.

Regularne płukanie nosa ułatwia oddychanie przez nos, dlatego jest często praktykowane przez joginów, u których oddychanie jest ważną częścią praktyki jogi. Metoda Neti działa także rozluźniająco na mięśnie twarzy, głownie obszar wokół oczu i czoła. Wiele osób po regularnym płukaniu nosa zauważa wyostrzenie węchu. Dzieje się tak dzięki większej ilości powietrza wpływającego przez drogi oddechowe i lepszemu odtlenieniu organizmu. Płukanie nosa wpływa korzystnie na ogólny stan zdrowia.

Jak wygląda płukanie nosa?

Potrzebny jest do tego specjalny kubek z dziubkiem, który ułatwi dostęp do nosa. Kupiony raz wystarczy na wiele lat użytkowania. Po zmieszaniu ciepłej wody z solą w odpowiednich proporcjach, otrzymujemy roztwór do wykonania zabiegu. To bardzo prosty w obsłudze i skuteczny sposób na oczyszczenie nawet mocno zatkanego  nosa. Szybko przynosi ulgę i ułatwia oddychanie.

Profilaktycznie warto powtarzać tą czynność codziennie. Nie zajmuje wiele czasu, a niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Neti można stosować zarówno u dorosłych jak i dzieci, jest też zalecany kobietom w ciąży.

Warto wprowadzić tą praktykę do codziennej higieny.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się