Art

Terapia czaszkowo - krzyżowa

15.09.2016
Terapia czaszkowo - krzyżowa

Płyn mózgowo-rdzeniowy to bardzo ważny płyn w naszym organizmie. Odpowiada za wiele ważnych funkcji, między innymi za urzynanie prawidłowego cienienia śródczaszkowego. Kiedy jego przepływ nie jest prawidłowy mogą pojawić się silna bóle głowy, permanentne zmęczenie, a nawet stany depresyjne. Praktykowanie terapii czaszkowo- krzyżowej pozwoli przywrócić prawidłowy przepływ płynu i wrócić do zdrowia.

 

Leczenie przez dotyk

Dotyk ma kojące działanie, nic tak jak ludzkie dłonie nie jest w stanie wyczuć zmian w obrębie układu mięśniowo- kostnego. Osteopatia ma coraz więcej zwolenników, ta przeprowadzona w obrębia czaszki wymaga od terapeuty wielu lat pracy. Kości czaszki mimo że ściśle do siebie przylegają mogą wykonywać niewielkie ruchy względem siebie. Czaszka łączy się w kręgami, które tworzą kanał dla płynu mózgowo- rdzeniowego. W zdrowym organizmie dorosłego człowieka, każdego dnia powstaje około 500 ml płynu.

 

Chwyty terapeutyczne są bardzo precyzyjne i wymagają ogromnej świadomości terapeuty. Praca na kościach czaszki i kręgosłupa jest bardzo trudna, a nieumiejętnie przeprowadzona terapia może mieć tragiczne skutki.

 

Kiedy dochodzi do zaburzeń przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego?

Prawidłowy przepływ i odpowiednie pulsowanie płynu mózgowo-rdzeniowego w ciele gwarantuje dobry stan zdrowia. Kiedy może dojść to zaburzeń? Między innymi w wyniku wypadków, urazów, operacji, które prowadzą do powstawania zrostów, blizn czy złego ustawienia struktur kostnych.

 

Na czym polega terapia?

Praca terapeuty obejmuje całe ciało i zaczyna się od opracowania stóp. Następnie terapeuta przechodzi przed nogi, stawy biodrowe, brzuch i klatkę piersiową, aż dochodzi do głowy. Dotyk przynosi ukojenie i może powodować pojawienie się silnych emocji, po terapii można niemal natychmiast odczuć ukojenie. Oczywiście czasem potrzeba kilku sesji terapeutycznych, w zależności od natężenia zaburzeń. Kilka sesji terapeutycznych kieruje organizm na dobrą drogę do samoleczenia.

 

Techniki terapeutyczne dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta. Po terapii ciało jest pobudzone jeszcze przez 48 godzin. Mimo, że pacjent leży w czasie terapii może odczuwać po niej fizyczne zmęczenie. Mają na to wpływ także emocje, które uwalniają się z czasie pracy z pacjentem.

To dobra metoda dla osób chorujących na wiele schorzeń. Badania pokazują, że jest to skuteczna metoda wspomagająca leczenie depresji.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Lecznicza moc drzew

14.09.2016
Lecznicza moc drzew

Wiele osób przypisuje drzewom uzdrawiające właściwości. Niemiecki botanik Manfred Himmel zbadał ich właściwości. Jest jednym z najbardziej znanych znawców tematu i jego odkrycia cieszą się ogromnym zainteresowaniem.  Warto przebywać w pobliżu, ale też stosować napary z liści czy kory drzew. Przytulanie do drzew to nie zabobon, warto spróbować w czasie jesiennych spacerów. Już samo przebywanie w lesie ma na nas zbawienne działanie.

Jakie drzewa mogą nas uleczyć?

 

Brzoza

Jest uznawana za drzewo życia i jest symbolem odrodzenia. Dodaje energii, zapobiega depresji i orzeźwia umysł. Ponadto łagodzi dolegliwości skórne i egzemę, warto robić okłady z naparów z tego drzewa. Powtarzana regularnie przynoszą dużą ulgę, Sok z brzozy usprawnia działanie pęcherza moczowego i nerek. Jest zalecany także w przypadku stanów zapalnych. Najlepszy jest sok zbierany prosto z drzewa, ten z sklepach nie jest tak wartościowy.

 

Buk

Odstresowuje i potrafi przejąć dolegliwości bólowe, szczególnie bóle głowy i migreny. Usprawnia pracę umysłu i pomaga się wyciszyć. Dobrze wpływa na empatię.

 

Sosna

Wzmacnia odporność, przyspiesza leczenie osłabień i przeziębienia. Oczyszcza drogi oddechowe i pomaga leczyć kaszel. Olejek pozyskiwany z sosny jest często zalecany do domowych inhalacji. Wiosną warto zrobić domowy syrop z pędów sosny, które jest świetnym i skutecznym domowym lekarstwem.

 

Świerk

Ma podobne właściwości ja sosna. Dodaje energii, a poza tym wspomaga trawienie i usprawnia krążenie krwi. Działa wzmacniająco na organizm.

 

Jodła

Ma działanie lecznicze, odkażające i przyspiesza gojenie ran. Jak inna drzewa iglaste jest też dobrym remedium na przeziębienia i choroby układu oddechowego.

 

Dąb

To drzewo jest symbolem długowieczności i energii. Pobudza do myślenia, poprawia pamięć i poprawia pracę mózgu. Wywary z liści i kory są zalecane w przypadku dolegliwości skórnych. 

 

Warto znać właściwości roślin i korzystać z nich w pierwszej kolejności kiedy zauważamy ból głowy czy alergie skórne. Naturalne sposoby nie mają wielu efektów ubocznych i są bezpieczne. Także osoby nastawione sceptycznie powinny sprawdzić ich działanie na sobie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Błędy najczęściej popełaniane przez biegaczy

13.09.2016
Błędy najczęściej popełaniane przez biegaczy

Bieganie staje się coraz popularniejsze. Z miesiąca na miesiąc przybywa biegaczy, a biegu uliczne cieszę się ogromnym powodzeniem. Bieganie to bardzo dobry sport, który poprawia wydolność i pomaga utrzymać ciało w formie. Daje dużo satysfakcji i zadowolenia z siebie. Regularne treningi z czasem stają się zdrowym uzależnieniem, a ciało domaga się odpowiedniej dawki ruchu.

Wiele osób powiela błędy, które mogą przyczyniać się do kontuzji, albo po dłuższym czasie zniechęcić do biegania. Sprawdź co warto zmienić, żeby cieszyć się bieganiem jak najdłużej.

Zmiana podłoża

Ciągłe bieganie po asfalcie na dłuższą metę obciąża stawy i zmieszają efektywność biegu. Warto urozmaicać trasy i biegać po zróżnicowanym terenie. Dzięki miękkiemu podłożu dasz odpocząć stawom i zmniejszysz ryzyko wystąpienia kontuzji. Leśne ścieżki pomogą też wyostrzyć koncentrację i sprawią że bardziej skupisz się w nowym terenie.

Biegaj systematycznie

Brak regularności treningów to ogromny problem. Kiedy bieganie będzie rutyną o wiele łatwiej będzie ci polepszać swoje wyniki. Twoje minimum powinno wynosić 3 treningi tygodniowo. W ten sposób ciało będzie gotowe do stopniowego zwiększania ilości pokonywanych kilometrów. Nawet krótki trening jest lepszy od zostania w domu.

Rozgrzej mięśnie przed biegiem

Pomijanie ćwiczeń rozgrzewających do duży błąd, brak przygotowania naraża ciało na kontuzje. Poświęć 5 minut na przygotowanie ciała do wysiłku. Wykonaj kilka krążeń ramion, stawów skokowych i zacznij bieg spokojnym truchtem. Dzięki temu przygotujesz mięśnie i dasz im czas do przystosowania się do ruchu.

Dieta

Dieta biegacza powinna być zdrowa i bogata w składniki odżywcze. Dzięki temu organizm będzie mógł szybciej si,e regenerować. Po treningu kluczowe jest uzupełnienie zapasu glikogenu mięśniowego. Najlepiej do tego nadają się dojrzałe banany lub świeże daktyle. Możesz też postawić na inne świeża lub suszone owoce. W przypadku tych drugich zwróć uwagę na skład, nie powinny zawierać szkodliwej dla zdrowia siarki.

Rozciągnij się po biegu

Stretching jest bardzo ważną częścią treningu. Należy rozciągać się zaraz po treningu. Zapobiega to przykurczom mięśniowym, bieganie działa wzmacniająco na mięśnie, ale też z czasem może je skracać. Brak rozciągania może być tez przyczyną uporczywych skurczów, a nawet kontuzji. Warto poświęcić 10 minut na dokładne rozciągnięcie mięśni, a raz w tygodniu poświęcić na to więcej czasu.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się