Art

Tulsi

25.09.2016
Tulsi

Tulsi jest odmianą bazylii, która rośnie dziko w tropikalnym klimacie. Ma purpurową barwę i liczne zdrowotne właściwości. W tradycji ajurwedyjskiej jest bardzo często podawana w formie herbaty. Ma działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne, dzięki temu jest naturalnym lekarstwem na wiele dolegliwości. To remedium na kaszel, katar, przeziębienie, gorączkę, problemy żołądkowe, choroby płuc, artretyzm, trądzik i wiele innych schorzeń.

Tulsi może być ziołową herbatką, która jest często nazywana „eliksirem życia”, ale można stosować ją też w domowych wypiekach, deserach czy w lemoniadach. Popularne są także lecznicze ziołowe nalewki, do których nadaje się też to zioło.

Właściwości tulsi:

  • Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, może pomóc przy bolesnych miesiączkach, skurczach astmatycznych czy skurczom przewodu pokarmowego.
  • Hamuje rozwój bakterii i grzybów w przypadku chorób skórnych, a także układu pokarmowego i oddechowego.
  • Obniża poziom cukru we krwi.
  • Zmniejsza wrażliwość ból, jest składaniem wielu maści o działanie znieczulającym.
  • Obniża poziom cholesterolu we krwi
  • Jest zalecana także przy wspomaganiu leczenia nowotworów i chorób reumatycznych.
  • Wspomaga proces trawienia.
  • Przeciwdziała próchnicy i nieprzyjemnego zapachowi z ust.

Nie należy przyjmować więcej niż 10 g ziół tulsi na dobę. Warto stosować ją w większej dwace doraźnie, a na co dzień przyjmować mniejsze dawki.

Jak przygotować napar?

1 łyżkę ziół zalewamy szklanką wrzątku i zostawiamy pod przykryciem na około 15 minut. Po tum czasie napar jest gotowy. Profilaktycznie warto pić napar raz dziennie, a w razie infekcji, przeziębienia czy innych schorzeń 2-3 raz dziennie.

Przeciwwskazania

Zioła mają liczne zdrowotne właściwości, jednak zawsze należy zapoznać się także w przeciwwskazaniami. Niektóre zioła nie mogą być łączona z konkretnymi lekami, więc zawsze trzeba skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem, jeśli mamy leki które bierzemy regularne.

Tulsi nie zaleca się przy niewydolności wątroby, niedoczynności tarczycy i przy zaburzeniach spermatogenezy u mężczyzn.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Tych produktów nie trzymaj w lodówce

24.09.2016
Tych produktów nie trzymaj w lodówce

Niektóre produkty spożywcze zupełnie nie nadają się do trzymanie w lodówce. Warto zapamiętać tą listę i mieć to na uwadze przy planowaniu przechowywania tych produktów. Dla niektórych może to być oczywiste, jednak wiele osób ciągle źle przechowuje niektóre składniki. Odpowiednia temperatura i miejsce przechowywania jest kluczowe dla zachowania świeżości i dobrego smaku na dłużej.

 

Chleb i wypieki

W lodówce takie produkty znacznie szybciej wysychają. Znacznie lepiej przechowywać je w chlebaku. Podobnie jak bułki, drożdżówki czy domowe ciasta. O wiele dłużej będą świeże kiedy zostaną poza lodówką.

 

Ziemniaki

Te warzywa nie lubię niskich temperatur. Przechowywane w lodówce tracą smak, ponieważ skrobia zamienia się w cukier pod wpływem niskich temperatur.

 

Pomidory

Przechowywane w lodówce przez dłuższy czas tracą smak i jędrność. Skórka staje się pofałdowana i nie zbyt atrakcyjna.

 

Cebula i czosnek

Cebula traci swój aromat w niskich temperaturach, a czosnek w lodówce sprawia, że wszystkie produkty przechodzą jego zapachem.

 

Świeże zioła

Potrzebują wody i ciepłej temperatury. Niska temperatura sprawia, że więdną i tracą smak. Znacznie lepiej trzymać je przy oknie w kuchni.

 

Miód/ syrop klonowy/ syrop daktylowy

Miód i wszystkie jego roślinne zamienniki nie wymagają przechowywania w lodówce. Mają bardzo długa datę ważności i zachowują świeżość w temperaturze pokojowej. Miód trzymany w lodówce szybciej się krystalizuje.

 

Kawa

Powinna być przechowywana w suchym miejscu i szczelnie zamkniętym pojemniku. Kawa trzymana w lodówce, podobnie jak soda oczyszczona działa jak pochłaniacz i neutralizator zapachu. Może się przydać kiedy będziesz chciał się pozbyć nieprzyjemnych zapachów z lodówki.

 

Arbuzy i melony

Co ciekawe nie powinno się przechowywać ich w lodówce przed rozkrojeniem. Tracą wtedy większość przeciwutleniaczy. 

 

Jabłka i cytrusy

Tracą soczystość i zapach. Podobnie jak cytrusy, które w lodówce tracą wodę i część swoich witamin.

 

Przyprawy

Podobnie jak kawa wietrzeją i tracą aromat w lodówce.

 

Oliwa i oleje

Pod wpływem zimna staję się gęstsze i bardziej mętne. Traci na tym ich wygląd i walory smakowe.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak wybrać najlepszy najzdrowszy gatunek herbat?

23.09.2016
Jak wybrać najlepszy najzdrowszy gatunek herbat?

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów świata. W zależności od rejonu pochodzenia i sposobu uprawy, a także dodatków różnią się od siebie smakiem i wartościami odżywczymi. Najczęściej spotyka się herbaty czarne, zielone, czerwone i białe. Które z nich są najkorzystniejsze dla zdrowia?

 

Herbata czarna

W Polsce ciągle ta herbata jest najbardziej popularna. Aby ją uzyskać liście herbaty poddawane są kilku procesom. Początkowo są zgniatane lub zwijane, dzięki czemu wydobywa się z nich sok. Następnym etapem jest pozbycie się naturalnej wilgotności i fermentacja. Na końcu liście są osuszane, a gotowe liście pakuje się o skrzyni lub kartonów. Klasyczna czarna herbata nie wymaga dodatków, ale część z czarnych herbat jest dodatkowo mieszana z ziołami lub aromatyzowana. Zajmują się tym kiperzy, którzy specjalizują się w smakach herbat.

 

Herbata zielona

To napój najbardziej popularny w Azji. Japończycy w ciągu dnia piją kilka filiżanek zielonej herbaty. Wpływa korzystnie na zdrowie. Liście zielonej herbaty są taktowane inaczej niż czarnej, jej aromat jest o wiele delikatniejszy. Świeżo zebrane liście są odparowywane, a następnie suszone w specjalnych piecach, gdzie są całkowicie pozbawione wilgotności. Dzięki temu zachowują związki bogate w witaminę C, a także chlorofil i minerały. Zielona herbata działa pobudzająco mino swojego delikatnego smaku. Działa energetyzująco, ale nie powoduje problemów z zaśnięciem jak kawa. Ma niską zawartość teiny i można pić ja kilka razy dziennie.

 

Herbata czerwona

Powstaje z tych samych liści co herbata zielona, jej liście poddawane są więdnięciu, łamaniu i fermentacji, o wiele krótszej niż w przypadku herbaty czarnej. Jej napar ma intensywny kolor i aromat. Często łączy się ją z owocami czy innymi ziołami, żeby przełamać smak. Czerwone herbaty są znane z właściwości pobudzających metabolizm. Jest często polecana osobom odchudzającym się. Może to być dobry naturalnym sporób na wspomaganie diety.

 

Herbata biała

Ma bardzo łagodny i delikatny smak. To jedna z najszlachetniejszych i najdroższych herbat, przed to nie jest tak łatwo dostępna. Pewnie dlatego ciągle nie jest tak popularna. Jej liście nie są ani zwijane, ani fermentowane. Często spotyka się ją pod nazwą „Silver”.

 

Kupując herbaty lepiej decydować się na wersje sypane, całe liście dają o wiele lepszy napar. Można je parzyć nawet 2-3 razy.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się