Art

W jakim wieku dziecko może zacząć uprawiać sport?

18.06.2017
W jakim wieku dziecko może zacząć uprawiać sport?

W dużej mierze to od rodziców zależy jaką formą aktywności fizyczną zainteresuje się ich dziecko. Niektórzy chcą, by ich potomek wybrał karierę sportową, natomiast inni ruch uważają za przyczynek do lepszej formy i zdrowia w dorosłym życiu.

Przyjemnie jest patrzeć jak rodzice razem ze swoją pociechą grają w piłkę, biegają, jeżdżą na rowerze, pływają i spędzają mnóstwo czasu na świeżym powietrzu. Jeśli dorośli trenują regularnie, to młody człowiek ma skąd czerpać pozytywne wzorce. Wiadomo przecież, że czym skorupka za młodu…

Po 3 roku życia mięsnie i kości są coraz mocniejsze, więc można już aplikować dziecku jak najwięcej ruchu. Jednak powinny to być raczej formy zabawowe, a nie normalny trening sportowy. Dziecko ma w sobie wiele energii i warto tak do 7 roku życia organizować mu taką rozrywkę, żeby mięśnie się wzmacniały, a aparat ruchu był jak najbardziej pobudzany. Pamiętać jednak należy, żeby nie katować swojej pociechy żmudnymi i nudnymi treningami, gdyż po prostu może się zniechęcić do wysiłku. Dziecko powinno czuć radość z aktywności fizycznej.

Wiadomo, że w niektórych krajach ,,wychowywanie" mistrza sportowego odbywało się już w najmłodszych latach życia dziecka. Zdarzało się, ze maluchy często pozostawały w specjalnych obozach i na treningach spędzały po kilka godzin dziennie. Nie jest to jednak najlepsza metoda, gdyż takie dzieci nie są szczęśliwe. Poza tym mocno eksploatowany organizm w dorosłym życiu może po prostu niedomagać.

Dziecko może uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach sportowych w młodym wieku, jednak należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim zajęcia nie powinny być zbyt obciążające dla tkanek, gdyż nasza pociecha ciągle jeszcze rośnie. Nie można też  dopuścić do zniekształceń sylwetki. Zajęcia powinny skupiać się na kształtowaniu koordynacji ruchowej, zwinności i oczywiście mają być prowadzone w formie zabawy. Na treningi wytrzymałościowe przyjdzie czas po ok. 13 roku życia. Natomiast w jeszcze późniejszym okresie można zacząć ćwiczenia siłowe stosowane w takich sportach jak kulturystyka, czy podnoszenie ciężarów.

Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka. Jego tkanki mięśniowej oraz predyspozycji wrodzonych. To trener danej dyscypliny sportowej musi wiedzieć jakie ćwiczenia aplikować swojemu podopiecznemu, aby były one dla niego bezpieczne.

 

Jarosław Cieśla       

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

7 właściwości nasion chia

17.06.2017
7 właściwości nasion chia

Nasiona chia inaczej nazywane szałwią hiszpańską od dawna znane są jako doskonały środek na regenerację, poprawę samopoczucia oraz doskonałą kondycję. Wpływają na lepszą pracę układu trawiennego oraz mają zbawienny wpływ na serce.  

1. Na utrzymanie właściwej wagi

W składzie nasion chia znajduje się błonnik. Wpływa on korzystnie na to, aby zrzucić zbędne kilogramy. Tak samo jak białko, które minimalizuje uczucie apetytu. Dzięki temu możemy powstrzymać się przed podjadaniem.

2. Na wydolność

Nasiona chia powodują, zatrzymanie wody w organizmie. Ma to kolosalne znaczenie podczas upałów, a także dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. Dzięki temu organizm nie jest osłabiony i zawodnik dłużej może utrzymać zakładane tempo.

3. Na lepszą pracę mózgu

Nasiona chia to bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Wpływają one korzystnie na komórki mózgowe. Przede wszystkim poprawiają koncentrację, przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie.    

4. Na stres

Zawarte w nasionach chia substancje bardzo korzystnie wpływają na poprawę nastroju. Kojąco działają na układ nerwowy, dzięki czemu szybciej się uspokajamy. Zaleca się przyjmowanie nasion chia np. w postaci napoju dla osób zmagających się ze stanami depresyjnymi.  

5. Na zdrowe serce

Regularne spożywanie nasion chia może zapobiec powstaniu miażdżycy. To dzięki występującym w ich składzie kwasom omega-3 oraz błonnikowi. Składniki te pozwalają również na lepszą pracę, funkcjonowanie i zapobieganie chorobom serca.

6. Regulacja poziomu cukru we krwi

Błonnik zawarty w nasionach chia powoduje, że cukry proste są wolniej przyswajane. Dzięki temu regulacja cukru we krwi będzie właściwa. Ma to duże znaczenie dla osób zmagających się z cukrzycą. Spożywanie nasion chia wpłynie na poprawę ich zdrowia.    

7. Na lepsze samopoczucie

Nasiona chia można spożywać sporządzając z nich koktajle, napoje, budynie oraz dodawać do ciast. Zawarte w nich substancje powodują, że organizm zostaje oczyszczany z toksyn. Dlatego dobrze jest spożywać nasiona chia np. po imprezach alkoholowych. Mają też doskonałe właściwości regeneracyjne, dobrze sprawdzają się przy przemęczeniach. 

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dobroczynne skutki hipoterapii

13.06.2017
Dobroczynne skutki hipoterapii

Człowiek lubi przebywać wśród zwierząt. Zresztą ta sympatia jest odwzajemniona. Wiele gatunków zwierząt jest wręcz uzależnionych od człowieka. My ludzie często też nie wyobrażamy sobie egzystowania bez naszych ,,braci mniejszych". Zwierzęta nie tylko są pupilkami do głaskania i zabawy, ale również wykonują pewne prace np. w gospodarstwie  rolnym, a  także mogą być wykorzystywane w różnego rodzaju terapiach.

Jedną z form rehabilitacji, która ma na celu poprawę motoryki, ale także działa na psychikę jest hipoterapia. Są to po prostu zajęcia prowadzone z końmi. W takiej terapii mogą uczestniczyć zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Ta terapia bardzo dobrze sprawdza się u niepełnosprawnych ruchowo oraz umysłowo.      

Zajęcia odbywają się z udziałem łagodnych i spokojnych koni. Pacjent siedzi w siodle na zwierzęciu, które jest prowadzone przez doświadczonego przewodnika. W Polsce najczęściej korzysta się z koni rasy huculskiej.

Z hipoterapii powinny korzystać osoby z problemami ortopedycznymi. Celem takich zajęć w ich przypadku jest wpływ na właściwe uregulowanie napięcia związanego z mięśniami. Liczy się również korygowanie wad postawy, zwłaszcza u dzieci. Leczeniu poddaje się także pacjentów ze skrzywieniem kręgosłupa o kącie do 20 stopni oraz z wadami kończyn.   

Podczas hipoterapii wpływa się na poprawę równowagi i ćwiczenie koordynacji ruchowej. Zwierzę i człowiek muszą znaleźć wspólny rytm. Dzięki temu rodzi się między nimi więź. Osoba poddana takiej terapii wycisza się, uspokaja i jednocześnie obniża swój poziom stresu. Chód na koniu odbywa się w kontakcie z przyrodą, co wpływa relaksująco na daną osobę.

Hipoterapia jest zalecana osobom z zaburzeniami psychicznymi. Miarowy chód na koniu uspokaja, a pozytywna energia zwierzęcia wpływa kojąco. Dzieciom z porażeniem mózgowym oraz osobom z uszkodzeniami mózgu i innymi schorzeniami neurologicznymi również zaleca się korzystanie z kontaktu z koniem.   

Hipoterapii nie powinny stosować osoby, które czują wręcz paniczny lęk przed zwierzętami. Nie jest ona też wskazana dla pacjentów z niestabilnością kręgów szyjnych. Oczywiście alergicy i osoby uczulone na zapach i sierść konia również nie będą tolerować takiej terapii.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się