Art

Wdzięczność lekka jak koliber.

13.01.2014
Wdzięczność lekka jak koliber.

Nieznośna ciężkość…?

Niedziela rano. Budzik zadzwonił o 9.00. Choć pracowałam wczoraj do późna, muszę wstać, bo przychodzą do nas na obiad przyjaciele. Przy garach spędziłam kilka godzin, ale w miarę wyszło. Gdy wyszli, trzeba było podjechać do taty, kiepsko się czuje i nie wybaczyłabym sobie, gdybym czegoś nie dopilnowała. Wieczorem parę maili, bo jutro od rana galopka. Za wiele z tej niedzieli dla siebie nie miałam…  

Ale można i tak: Lekkość bytu!

Niedziela rano. Budzik zadzwonił o 9.00. Fajnie byłoby jeszcze pospać, jednocześnie jak magnes ciągnie mnie kuchnia. Zjadłam ostatnio u koleżanki fantastyczną rybę w sosie imbirowo - miodowym. Jestem jej wdzięczna za podzielenie się ze mną przepisem, bo jest prosty (ma to dla mnie DUŻE znaczenie), a danie wygląda jak milion dolarów. Przychodzą do nas przyjaciele, cieszę się, bo nie widzieliśmy się tak na spokojnie, bez biegu, chyba ponad pół roku. Jestem sobie wdzięczna, że zaprosiłam ich do domu, bo gotuję sobie w koszuli nocnej, a dzięki (właśnie, dzięki mężu!) słuchawkom mogłam pogadać z kilkoma osobami. Po obiedzie pojechałam do taty. Kiepsko z nim było ostatniej wiosny, tak bardzo jestem wdzięczna losowi, że był z nami na Święta i że parę dni temu świętowaliśmy jego kolejne urodziny. Wdzięczność, lekka jak koliber, grzeje mi serce, za każdym razem, gdy o tym myślę. Przede mną parę maili do wysłania, fajnie być na swoim i móc przeplatać pracę życiem, a życie pracą. Czasy wiadomo, kryzysowe, o rany, dziękuję moim klientom, że mają dla mnie pracę. Ależ ta niedziela przyniosła mi prezentów!

Wybierz szczęście Brzmi za słodko?

Trochę się tego bałam, dzieląc się z Wami moją niedzielą. Ale zaryzykuję. I podeprę się autorytetem. Jak pisze Sonia Lubomirsky w książce „Wybierz szczęście”, truizmem jest twierdzenie, że to, jak myślisz – o sobie, o świecie i o innych ludziach, jest dla twojego szczęścia ważniejsze od twojej obiektywnej oceny sytuacji życiowej. Naukowo udowodniono, że poświęcenie swego czasu na wyrobienie nawyku doceniania tego, co mamy, gwarantuje wzrost odczuwania szczęścia. Wyrażanie wdzięczności to meta strategia budowania szczęścia. Wdzięczność można rozumieć na wiele sposobów – jako podziwianie, docenianie, dostrzeganie dobrych stron, dziękowanie sobie i sile wyższej, byciem obecnym „tu i teraz”. Szkoda, jeśli wdzięczność kojarzy nam się tylko z mówieniem dziękuję, gdy otrzymujemy prezent lub coś korzystnego dla nas. W najnowszych badaniach zwraca się uwagę na wielorakie korzyści płynące z okazywania wdzięczności. Ludzie na co dzień okazujący wdzięczność czują się szczęśliwsi, mają więcej energii i mówią, że częściej doświadczają pozytywnych emocji. Są bardziej pomocni, bardziej skłonni do empatii, są bardziej uduchowieni, mają mniej materialistyczne podejście i chętniej przebaczają, niż ludzie mający mniejszą inklinację do okazywania wdzięczności. Rzadziej miewają depresje, rzadziej bywają samotni, zawistni oraz zdenerwowani…

Praktykowanie wdzięczności 

Dziś proponujemy ćwiczenie dla osób, które lubią pisać. Jeśli pisanie sprawia Ci przyjemność, a przelewanie słów na papier idzie Ci lekko, prowadzenie dziennika wdzięczności może Ci przynieść wiele frajdy. Proponujemy dziennik podobny do tych, które prowadzili uczestnicy badań Soni Lubomirsky. Aby prowadzić dziennik:

1. Zaopatrz się w notes lub zeszyt.

2. Wybierz najlepszą dla siebie porę dnia, kiedy masz chwilę na refleksję. Może ranek, gdy chcesz dogrzać się w łóżku, albo parę chwil w autobusie w drodze do szkoły lub pracy, albo wieczorem, przed snem.

3. Co tydzień o wybranej porze zanotuj 3-5 rzeczy, za które jesteś wdzięczna/y, od zwykłych, codziennych spraw (mąż włożył naczynia do zmywarki, wyrosła rzeżucha, dziecko samo się ubrało) do niecodziennych (tej nocy było wyjątkowo piękne niebo, rozpoczęłaś/ąłeś studia). Badania pokazały, że najlepsze wyniki dało praktykowanie wdzięczności nie rzadziej niż raz w tygodniu. Daj sobie na to ćwiczenie kilka tygodni…  

Autorka: Ewa Tyralik, trenerka rozwoju osobistego, specjalistka ds. komunikacji i wizerunku, szefowa portalu Dojrzewalnia.pl; E-Magazyn Endorfina, Tekst pochodzi ze współpracującego serwisu: http://www.dojrzewalnia.pl/endorfina

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się