Art

5 powodów by docenić masaż

06.02.2014
5 powodów by docenić masaż

Masaż traktujemy często jako sposób nagrodzenia się i czekamy z nim  na specjalne okazje- urodziny czy urlop. Korzyści terapeutyczne wynikające z masażu są jednak znacznie większe niż tylko powierzchowne dobre samopoczucie. Lista korzyści jest bardzo długa, oto kilka z nich:

•           Masaż pomaga lepiej spać. Dzięki temu, że zmniejsza napięcie mięśni pomaga w zaśnięciu, ale i w utrzymaniu ciągłości snu. Masaż jest związany ze zwiększonym działaniem fal delta w mózgu, które są odpowiedzialne za głębszy i bardziej spokojny sen.

•           Masaż pomaga łagodzić ból przewlekły. Ból jest sygnałem od naszego organizmu, którego nigdy nie powinniśmy ignorować. W wielu wypadkach masaż może przynieść ulgę, dotyczy to głównie przewlekłych bólów pleców, ramion i szyi. Masaż to o wiele zdrowsza forma zwalczania dolegliwości bólowych niż leki syntetyczne, które jedynie przynoszą ulgę.

•           Masaż pomaga w leczeniu depresji. Regularny masaż uwalnia od napięcia spowodowanego stresem i niepokojem. Dotyk w czasie masażu pomaga zmniejszyć poziom kortyzolu- hormonu stresu. Dzięki temu masaż leczniczy reguluje poziom hormonu, wpływa to na poprawę samopoczucia i ogólny stan psychiczny.

•           Masaż pomaga zwiększyć odporność. Kiedy jesteśmy zestresowani i niespokojni cały czas nasza odporność spada. Organizm nie jest przygotowany  do obrony przed patogenami, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Masaż leczniczy zmienia znacząco poziom limfocytów, odgrywających istotną rolę w reakcjach odpornościowych. Nawet lekki, delikatny dotyk może wspomóc system limfatyczny do uwolnienia bakterii i wirusów z naszego ciała.

•           Masaż pobudza krążenie krwi. Lepsze ukrwienie mięśni powoduje, że substancje ożywcze są szybciej wchłaniane. Zwiększone  pobieranie tlenu przyspiesza przemianę tlenową w mięśniach, co sprzyja oczyszczaniu się organizmu z toksyn. Serce i płuca zwiększają swoją wydolność.

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj swój komentarz