Art

Suplementy syntetyczne, a naturalne? Tabletka, czy dieta?

18.04.2014
Suplementy syntetyczne, a naturalne? Tabletka, czy dieta?

Witaminy i minerały w tabletce są tymi, po które sięga się coraz częściej. Czy wynika to z ich ogólnej dostępności, wygody, czy może skuteczności? Często z pierwszych dwóch oraz  konieczności wspomożenia organizmu. Stres, którego działaniu jesteśmy poddani codziennie oraz liczne niekorzystne warunki, w których przypadło nam żyć niestety powodują zubożenie naszego organizmu w te wszystkie cenne wartości niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oraz zachowania zdrowia.

Dodatkowo należy wiedzieć, że organizm ludzki nie jest w stanie wytwarzać samodzielnie witamin, ani minerałów, co oznacza, iż musimy ich sobie dostarczyć poprzez prawidłową dietę. Jaki sposób na  uzupełnienie niedoborów będzie najlepszy, dieta czy łatwa w przyjęciu tabletka?

Wiadomo, że jeśli wystąpiły w naszym organizmie duże niedobory witamin i minerałów zazwyczaj szybko sięgamy po suplementy, które często w szybkim tempie pomagają nam podnieść ich poziom. Lecz, by utrzymać zdrowie, okazuje się, że zbilansowana dieta jest niezastąpiona! W ciągu ostatnich kilku lat wielu naukowców, w tym Amerykański Instytut Badań nad Rakiem  oraz niezależnych grup przeprowadziło szereg badań i obserwacji nad działaniem suplementów. Niestety wiele z nich wykazało bardzo niską ich przyswajalności, a często nawet zupełny brak. Co więcej badania wykazały również liczne zagrożenia związane z ich przyjmowaniem. Sztuczne witaminy zwykle są krystaliczną nieorganiczną substancją obcą dla organizmu. Skutkiem ich przyjmowania często są przeciążane organy odpowiadające za filtrowanie i oczyszczanie naszego systemu, takie jak nerki i wątroba. Kolejnym efektem niepożądanym jest naruszenie równowagi i proporcji składników mineralnych w organizmie. Pamiętajmy, że wszystko co spożywamy ma wpływ na całą gospodarkę. Co mówią naukowcy o przyczynach takiego działania? Przede wszystkim zauważają, że syntetycznie wyprodukowana witamina jest może identyczna pod względem wzoru chemicznego z tą naturalną, jednak brakuje jej wielu właściwości i związków, które nauka dopiero odkrywa. Jest zatem o wiele uboższa. Co istotne naturalne witaminy oraz minerały spożywane w jedzeniu występują w obecności pełnej gamy innych związków, które wspomagają przyswajanie przez organizm, syntetyczne niestety nie. Wniosek jest prosty jeśli chcemy zachować zdrowie i dobre samopoczucie powinniśmy zatroszczyć się o zbilansowaną i zasobną w witaminy i minerały dietę. Z pewnością pomogą nam przekąski ze świeżych owoców, wyciskane z nich soki oraz sałatki warzywne. Są smaczne, a ich cenne wartości wciąż okazują się być nam nie do końca zbadane.

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz