Art

Topinambur i pasternak

09.05.2014
Topinambur i pasternak

Kiedyś te dwa warzywa stanowiły podstawę w kuchni staropolskiej  i wraz z kaszami zapewniały pełnowartościowe posiłki. Po latach zapomnienia znowu wracają do łask i stają się coraz bardziej dostępne. O ile pasternak, który kojarzy się w pietruszką i  jest bardziej znany, o tyle nazwa topinambur brzmi trochę egzotycznie i nie kojarzy się z rodzimym warzywem.

Topinambur


Inaczej nazywany jest słonecznikiem bulwiastym, uprawiany był w Polsce już w osiemnastym wieku. Bardzo popularne warzywo, po jakimś czasie zostało wyparte przez ziemniaka. Topinambur ma lekko orzechowy, słodkawy smak, czasem porównywany do karczocha. Ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Można zastąpić nim ziemniaki, dodawać do sałatek, zup i wielu innych potraw.

Jest bogaty w potas, żelazo, witaminę C oraz B1. Posiada niski indeks glikemiczny, jest więc odpowiedni dla cukrzyków. Na jego bazie przygotowywane są liczne suplementy dla diabetyków.

Dzięki zawartości koloidalnej krzemionki poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci. Warto rozejrzeć się i sięgnąć po topinambur przy kolejnych zakupach. Słonecznik bulwiasty jest łatwy i niewymagający, nie ma wielkich wymagań i jest odporny na skrajne warunki pogodowe. Można spróbować wyhodować go w domowym ogródku.

Pasternak


Pochodzi z rodziny roślin selerowatych. Wyglądem bardzo przypomina pietruszkę, jednak jest od niej większy i ma gładszą skórkę. Podobnie jak topinambur już w osiemnastym wieku był jednym z podstawowych warzyw na polskich stołach.

Jego korzeń ma dobry słodki smak i działa pozytywnie  na nasze zdrowie. Od kilku lat można spotkać go coraz częściej na bazarkach, jednak ciągle często jest mylony z pietruszką. Poza walorami smakowymi pasternak pomaga uregulować trawienie i pracę układu pokarmowego. Działa moczopędnie, a także pomaga z odtruwaniu organizmu.

Ma wysoką zawartość potasu i magnezu, fosforu, wapnia oraz witaminy E. Ma działanie odkwaszające. Na jego bazie można przygotować wiele różnych potraw- sałaki, surówki, zupy, pasty do chleba czy pasztety. Najczęściej spożywa się po obróbce termicznej, co wydobywa z niego aromatyczny zapach.

Ciekawie jest urozmaicać swój jadłospis i sięgać po rodzime produkty. Topinambur i pasternak to nie jedyne zapomniane warzywa, warto popytać rodziców czy dziadków czym się kiedyś zajadali.

 

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się