Art

Kinesio taping

13.05.2014
Kinesio taping

Taping (z ang. - wymawiamy "tejping") staje się coraz bardziej popularny głównie za sprawą sportowców, u których często można zobaczyć kolorowe taśmy przyklejone w okolicach stawów. Coraz więcej terapeutów stosuje tą metodę, jest to nieinwazyjny sposób terapii, którego działanie zostało potwierdzone naukowo. W Polsce metoda jest popularna od niedawna, ale została wynaleziona już w latach osiemdziesiątych w Japonii przez dr Kenzo Kase.

Kolorowe taśmy, nie tylko ładnie wyglądają, ale maja tez liczne właściwości lecznicze. Pobudzają układ nerwowy i przywracają równowagą mięśniową. Świetnie sprawdzają się z wieloma innymi terapiami i mogą być uzupełnieniem między innymi krioterapii, laseroterapii, ciepłolecznictwa, terapii manualnej czy akupunktury. Przewagą kinesio tapingu jest to, że po aplikacji działają przez całą dobę i są dobrze tolerowane przez pacjentów. Taśma jest zazwyczaj aplikowana na 3-5 dni. Plaster zachowuje właściwości lecznicze przez około 120 godzin, po tym czasie należy  odkleić plaster lub zmienić na kolejny w razie potrzeby.

Jest wiele jednostek chorobowych, w których kinesio taping znajduje zastosowanie. Są to między innymi: zespoły bólowe stawów kręgosłupa i stawów, stany po urazach ( stłuczenia, skręcenia, naderwania), stany przeciążeniowe stawów i mięśni, ochrona stawów, działanie przeciwbólowe, korekcja postawy, zmniejszenie zastojów i obrzęków limfatycznych.

Taśmy ograniczają powstawanie wtórnych kontuzji, dlatego są tak chętnie stosowane u sportowców.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania plastrów są ostre infekcje, tętniaki, złośliwe nowotwory, niezrośnięte złamania, ostra faza reumatyzmu, zakrzepice żył, razy otwarte i stany zapalne w obszarze aplikacji.

Jak to działa?

Działanie taśmy tłumaczy się teorią bramki kontrolnej, która udowadnia, że stymulacja włókien nerwowych może złagodzić lub zablokować ból. Dzieje się tak poprzez przesycenia impulsami z dotykowych zakończeń nerwowych, dzięki temu odczuwanie bodźców bólowych może być zmniejszone lub zablokowane.

Jest wiele technik przyklejania taśm, ważny jest stopień napięcia i kształt nadany taśmie. Niezbędna jest dokładna znajomość anatomii i przebiegu mięśni oraz ścięgien. Bez odpowiedniej wiedzy przyklejanie taśm nie ma sensu. Plastry są dostępne w różnych kolorach, ale działaniem niczym nie różnią się od siebie.

Warto wspomóc terapię plastrami i wybrać terapeutę, który ma odpowiednie kursy.

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się