Art

Ostroga piętowa

25.08.2014
Ostroga piętowa

Zaczyna się najczęściej o bólu pięty w czasie chodzenia, następnie przechodzi w ból przewlekły i nie ustępuje nawet w czasie gdy siedzisz lub leżysz. Taki ból może świadczyć o ostrodze piętowej, która powstaje w wyniku przewlekłego stanu zapalnego okolicy kości piętowej. Występuje głównie u osób starszych, u których z wiekiem stopy mogą ulegać różnym deformacjom. Ostrogi mogą też wystąpić u osób uprawiających niektóre dyscypliny sportu, między innymi bieganie, siatkówka i tenis.

Ból najczęściej dotyczy całej pięty lub jedynie jej środkowej części, wywołuje go ostroga piętowa i ostroga Haglunda.

 

Jakie są przyczyny rozwoju ostrogi piętowej?

 

Utworzenie się ostrogi piętowej najczęściej poprzedza  stan zapalny w miejscu, gdzie kość piętowa łączy się z rozcięgnem piętowym, czyli strukturą, która napina się przy każdym naszym kroku. Stan zapalny może wystąpić na skutek noszenia niewygodnych butów, urazu lub przeciążenia, którego przyczyną jest często nadwaga. Zbyt duża masa ciała powoduje, że podłużny łuk stopy mocno się spłaszcza, przez co rozcięgno piętowe naciąga się jeszcze bardziej. Stan zapalny sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne i na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl zwana ostrogą. W bardzo podobny sposób tworzy się ostroga Haglunda. Choroba wynika z nieprawidłowego kształtu kości piętowej w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa. Jej górna część jest nadmiernie zaostrzona i z takim defektem najczęściej się rodzimy. Kiedy nosimy za małe buty lub pantofle z twardego tworzywa, drażnimy tę okolicę. Wywołuje to stan zapalny i ból pięty.

 

Jak radzić sobie z ostrogą?


 

Kiedy pojawia się ból nie warto czekać aż przejdzie on w stan przewlekły, warto reagować od razu. Na początku może wystarczyć zmiana obuwia i ewentualnie wkładki ortopedyczne. Kolejnym etapem jest stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych z zastosowaniem zimna- krioterapia. Można schładzać bolącą okolicę samodzielnie w domu z użyciem żelowych okładów lub lodu. Zaleca się także inne zabiegi- ultradźwięki, laser i jonoforeza.

Istotną częścią profilaktyki jest też dbanie o prawidłową masę ciała. Zaleca się także umiarkowaną aktywność fizyczną, która przywróci sprawność. Brak ruchu to najgorsze co możemy sobie zapewnić, wystarczą energiczne spacery kilka razy w tygodniu. Wygodne i płaskie buty będą najlepsze dla osób, które dotknął problem ostróg piętowych.

 

Ostroga piętowa do dokuczliwy ból, jednak stosując się do tych kilku prostych zasad

może uda się  zmniejszyć ból, w z czasem całkowicie go wyeliminować.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się