Art

Masaż lodem

25.11.2014
Masaż lodem

Pozytywne oddziaływanie zimna na organizm człowieka znano już w starożytności. Pierwsi lekarze wykorzystywali terapię zimnem do leczenia różnych schorzeń i urazów, ale również w celach estetycznych. Obecnie zimne temperatury wykorzystywane są szeroko w medycynie, rehabilitacji oraz kosmetologii.

 

W celach medycznych częściej wykorzystuje się krioterapię ogólnoustrojową (kriokomora) lub miejscową np. w postaci ciekłego azotu.

Masaż lodem nadaje się fantastycznie do wykorzystania samodzielnie w domu, zarówno w celach leczniczych, jak i upiększająco-relaksacyjnych. Staje się teraz bardzo popularny w gabinetach masażu i odnowy biologicznej. Trzeba jednak pamiętać, żeby przed skorzystaniem z takiego zabiegu wykluczyć ewentualne przeciwwskazania – nie jest on bowiem bezpieczny dla wszystkich.
Wpływ zimna na organizm człowieka zależny jest od tego, czy działamy zimnem tylko miejscowo czy na cały ustrój i jak długo trwa ekspozycja. Masaż lodem to zabieg o charakterze miejscowym, a więc będzie wywoływał reakcję lokalną w obrębie masowanych tkanek.

Reakcja organizmu na taki zimny bodziec składa się z dwóch faz. W pierwszej fazie dochodzi do schłodzenia tkanek, zwężenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia przepływu krwi. W drugim etapie naczynia krwionośne rozszerzają się, przepływ krwi jest wzmożony i dochodzi do poprawy ukrwienia. Dzięki zastosowaniu masażu lodem metabolizm tkanek jest zwiększony i szybciej usuwane są z nich związki toksyczne. Ponadto zimno hartuje, zwiększa odporność, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo oraz powoduje obniżenie wzmożonego napięcia mięśni.

Jest wiele wskazań do zastosowania tego typu masażu. Masaż lodem w celach zdrowotnych stosujemy w leczeniu urazów takich jak zwichnięcia, skręcenia stawów, czy przeciążenia mięśni. W takich wypadkach działa przeciwbólowo, a także dzięki obkurczeniu naczyń krwionośnych zapobiega obrzękom i zasinieniu skóry. Często jest też zalecany dla uśmierzenia bólu np. zęba, czy bólu reumatoidalnego.

 

W kosmetyce masaż lodem stosuje się najczęściej w terapii cellulitu oraz jako uzupełnienie różnych zabiegów na twarz. Można stwierdzić, że lód działa pozytywnie na naszą skórę, a więc usuwa z niej toksyny, zmniejsza obrzęki, poprawia jej elastyczność, ukrwienie i odmładza.

 

Istnieją jednak przeciwwskazania, kto nie powinien korzystać z takich zabiegów?

Jeżeli występują jakiekolwiek schorzenia układu krążenia, a szczególnie choroby serca i naczyń obwodowych to przed zastosowaniem masażu lodem powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Nie powinniśmy stosować lodu przy niektórych schorzeniach skórnych, a także nadwrażliwości na zimno. W razie wątpliwości zawsze przed zabiegiem warto skonsultować się z lekarzem.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się