Art

Symptomy niskiego poziomu potasu - jakie znaki daje organizm?

10.06.2015
Symptomy niskiego poziomu potasu - jakie znaki daje organizm?

Potas to jeden z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie, jego niedobór może wiązać się z wieloma komplikacjami. Jest konieczny w pracy każdej komórki, dlatego jego uzupełnianie jest konieczne każdego dnia. Oto kilka symptomów, które może powodować jego obniżony poziom :


  1. Ogólne zmęczenie.


To najczęstszy objaw niedoboru potasu. Jeśli zmęczenie pojawia się bez konkretnego powodu, właśnie on może być powodem osłabienia. Warto sprawdzać regularnie poziom pierwiastków we krwi, żeby w porę reagować na wszelkie wahania.

  1. Wysokie ciśnienie.


Potas pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie, dlatego jest zalecany osobom z nadciśnieniem i osobom starszym. Przy odpowiednio dobranej przez lekarza dawce ciśnienie może się ustabilizować. Istnieje wiele powodów podwyższonego ciśnienia, ale ten jest dość częsty.

  1. Kołatania serca.


To kolejny objaw jaki może dać niski poziom potasu. Kołatanie i nieregularny rytm serca to kolejne łatwo zauważalne objawy, które można wyeliminować lub załagodzić odpowiednią suplementacją.

Odpowiedni poziom potasu nie tylko zminimalizuje te objawy, ale też chroni przed chorobami serca, między innymi atakiem serca czy udarem.


  1. Osłabienie mięśni.


Odczuwalne osłabienie i bolesność mięśni bez wcześniejszego przetrenowania może być spowodowane brakiem wystarczającej ilości potasu w diecie. Jego uzupełnianie jest szczególnie ważne u sportowców i osób regularnie trenujących. Pomaga zregenerować się komórkom mięśniowym.

  1. Problemy z wypróżnianiem.


Mogą mieć to wiele przyczyn i nie należy ignorować tego problemu. Terapia potasem może być w wielu przypadkach rozwiązaniem problemu. Wraz ze zmianą nawyków żywieniowych na zdrowsze może przynieść bardzo dobre efekty.

  1. Zawroty głowy.


To jeden z najczęściej zgłaszanych objawów przy niedoborze potasu. Świadczy to o bardzo niskim poziomie pierwiastka i trzeba go szybko uzupełnić.

Najlepsze źródła potasu można znaleźć w pożywieniu,  warto sięgać po nie każdego dnia. Najbogatsze źródła potasu to suszone morele, awokado. Banany, suszone figi, seler, ziemniaki, pomidory, kiwi i grejpfruty. Ciało znacznie lepiej przyswaja minerały z naturalnych źródeł niż z syntetycznych suplementów. W ciągu dnia warto też sięgać po wysoko mineralizowaną wodę, która pomoże uzupełnić niedobory.

 

Autorka: Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się