Art

Krav maga - sztuka walki i samoobrony

04.10.2015
Krav maga - sztuka walki i samoobrony

Krav maga to system samoobrony, wywodzący się z Izraela. Początkowo utajniony i wykorzystywany jedynie przez armię, z czasem zaczął być wykorzystywany przez służby mundurowe, a także przystosowywany do potrzeb samoobrony.

Krav maga nie jest typowym sportem czy sztuką walki. Przez wielu uważana jest za bezwzględna i brutalną dyscyplinę. Jednak kiedy służy wyłącznie obronie przed aktami agresji i przemocy ze strony potencjalnego przeciwnika, może być wykorzystana w dobry sposób. Krav maga przygotowuje w zakresie umiejętności walki, obrony życia własnego i innych. Uczy głównie wyczuwania i unikania zagrożeń oraz samoobrony dostępnymi w danym momencie przedmiotami, a także obrony przed atakami uzbrojonymi i nieuzbrojonymi napastnikami.

Główne cele krav magi

Przede wszystkim ważne jest jak najszybsze obezwładnienie przeciwnika, obrona i ucieczka, a jeśli nie ma innej możliwości, atak. Atakować i bronić się należy szybko, skutecznie i przy wykonaniu jak najmniejszej ilości ruchów. Opiera się prostych i skutecznych ruchach, są to głównie uderzenia, kopnięcia, chwytanie czy podduszenia. W ramach samoobrony można zadawać ciosy wszystkimi dostępnymi narzędziami i przedmiotami codziennego użytku znajdującymi się na wyciągniecie ręki. Celem ataku są zazwyczaj czułe miejsca ciała, np. oczy, krtań, brzuch, krocze.

Opanowanie tego systemu wymaga dobrego przygotowania fizycznego. Krav maga nie dysponuje wyjątkowymi technikami walki. Trenowanie wzmacnia nie tylko mięśnie, ale też  pewność siebie i uczy zachowania zimnej krwi w sytuacjach zagrożenia. Pozwala poznać różnego typu niebezpieczeństwa i możliwości ataku. Wzmacnia mięśnie całego ciała, zwiększa siłę, a także wytrzymałość do ciężkiego wysiłku i treningu. Bardzo istotne jest też opanowanie emocji w sytuacji zagrożenia, szybka analiza sytuacji i podejmowanie szybkich działań. Systematyczna praca prowadzi do większego spokoju i lepszej sprawności. Opanowanie podstaw samoobrony jest ważne zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, warto wybrać odpowiedni dla siebie system ćwiczeń.


Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się