Art

Ból kolan przy bieganiu - co zrobić?

29.06.2016
Ból kolan przy bieganiu - co zrobić?

Ból kolan w trakcie treningu biegowego lub po nim, jest sygnałem, którego nie należy ignorować. Może być to zwiastun poważniejszych  problemów, więc kiedy tylko się pojawi zacznij działać. Bolesność w okolicy stawu kolanowego, powinna być szybko zgłoszona do lekarza. W tym wypadu najważniejszy jest czas reakcji i podjęcie działań. Ból może być następstwem kilku najczęściej występujących sytuacji, niekoniecznie związanych z bieganiem:

Długotrwałe siedzenie i bezruch, w czasie którego cały czas uciskana jest chrząstka stawowa. Powoduje to zaburzenia w jej ukrwieniu i może powodować dolegliwości bólowe.

Nierównomierne obciążanie stawów.

Brak równowagi mięśniowej i mała siła, może prowadzić do wzmożonego podparcia w stawie rzepkowo- udowym. W konsekwencji bardzie obciążona strona zaczyna dodać dolegliwości bólowe. Wzmacniając odpowiednie mięśnie można wyeliminować ten problem.

Cechy osobniczo zależne np. budowa kolan, także mogą być przyczyną dolegliwości bólowych. Często mogą być to drobne wady postawy, których nigdy nie skorygowano.

Ból kolan może być także spowodowany często popełnianymi błędami w czasie treningów. Rozpoczynając warto pamiętać o stopniowym wydłużani dystansu czy intensywności. Zbyt szybkie treningi na początku przygody z bieganiem mogą powodować liczne kontuzje. Kolejnym problemem może być bieganie po twardym podłożu, nie każdy może biegać po asfalcie. Warto sprawdzić czy bardziej miękkie nawierzchnie nie eliminują bólu w stawach. Bardzo ważną kwestią jest zadbanie o dobre buty treningowe. Powinny mieć dobrą amortyzację i uwzględniać budowę stopy. W sklepach dla biegaczy można odpowiednio dobrać obuwie i poradzić się specjalistów. Przykładaj się do rozgrzewki, która przygotuje ciało do wysiłku, a po treningu zawsze pamiętaj o rozciąganiu, to bardzo istotny element. Pamiętaj także od co najmniej jednym dniu wolnym od treningów. Organizm potrzebuje regeneracji.

Pierwsza pomoc na dolegliwości bólowe

Wizyta u lekarza nie powinna być odwlekana w czasie, jednak kiedy pojawi się ból działaj od razu. Zrób chłodny okład z lodu i odpocznij. Nie ma lepszej metody na zmniejszenie dolegliwości. Możesz też kupić opaskę na kolano, która ustabilizuje rzepkę. Trenuj z głową i bądź czujny na sygnały jakie wysyła ciało.   Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się