Art

Wypadanie włosów i łysienie

03.05.2015
Wypadanie włosów i łysienie

Wypadanie włosów co codzienność, dziennie możemy tracić od 50 do 100 włosów i jest to normalne. Najwięcej gubimy ich w czasie czesania, a także snu. Kiedy obserwujemy większą ilość wypadających włosów warto zastanowić się nad przyczyną i nie ignorować tego objawu. Szybkie podjęcia działania może uchronić przed utratą nadmiernej ilości włosów.

Dla wielu osób to nie jedynie problem estetyczny, wypadnie włosów może też świadczyć o problemach zdrowotnych, których nie należy lekceważyć. Nadmierna utrata włosów może dotyczyć zarówno mężczyzn jak i kobiet, występuje niezależnie od wieku, nawet u nastolatków. Przyczyn jest wiele, część wynika z zaniedbań, a na niektóre nie mamy wpływu.

Najczęstszym powodem są problemy hormonalne, uwarunkowania genetyczne, zaburzenia psychiczne, choroby przewlekłe, przyjmowane leki, niedobry niektórych witamin, a także niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy.

Warto bliżej przyjrzeć się kilku aspektom i  dowiedzieć się jak i czy można im zaradzić. Łysienie i wypadanie włosów może być dużym problemem szczególnie dla młodych osób.

Genetyka- dziedziczenie skłonności do łysienia  nie musi zdeterminować tej cechy. Jeśli w rodzinie występuje taki problem warto wcześniej udać się do lekarza i wprowadzić odpowiednie leczenia oraz pielęgnację, która zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu włosów i przyspieszy wzrost nowych, a także wzmocni włosy.

Zaburzenia hormonalne- leczenie tego typu zaburzeń zwykle trwa długo, ale jest skuteczne. Zaburzenia najczęściej dotyczą przekroczenia poziomu męskiego hormonu androgenu, który niekorzystnie wpływa na stan skóry i włosów. Przy odpowiednim leczeniu i stałej kontroli poziomu tego hormonu można zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów.

Choroby- szczególnie chodzi o choroby skóry jak łojotokowe zapalenie skóry, grzybica i łuszczyca. Wszystkie można wyleczyć.

Leki- wiele powszechnie stosowanych leków może nasilić wypadanie włosów, dlatego nie należy przyjmować ich często. Jeśli wiemy, że problem wypadania włosów jest dla nas szczególnie dotkliwy warto zapytać lekarza o bezpieczniejsze zamienniki. Leki, które szczególnie nasilają wypadanie włosów to antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe oraz immunosupresyjne.

Dieta- złam niezbilansowana dieta wpływa na wygląd i zdrowie naszego ciała. Niedobór wielu witamin i minerałów, a szczególnie żelaza może prowadzić do anemii i sprzyjać nasilaniu problemu wypadania włosów.

Stres- przewlekłe zdenerwowanie i zwiększona ilość stresu negatywnie wpływają na stan włosów, utrudniają też porost włosów.

Znając przyczyny łatwiej zaradzić temu problemowi. Nie zawsze jesteśmy bezradni, najważniejsze jest wczesne rozpoznanie problemu i wdrożenie działania, które nam pomoże.

 

Autor: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Czarnuszka

02.05.2015
Czarnuszka

Czarnuszka siewna jest bardzo aromatyczną i smaczną przyprawą, wzbogaca smak potraw i dodatkowo ma działanie lecznicze. Pochodzi z terenów Europy i Azji, czarnuszkę uprawia się także w Polsce. Czarnuszka ma wyraźny, trochę pikantny i lekko gorzki smak. Jest też nazywana czarnym kminkiem.

Jako przyprawa jest używana głównie do pieczywa i przetworów warzywnych.
Dobrze sprawdza się z wieloma potrawami, jest dobrym dodatkiem do zup, sałatek czy past do kanapek. Można stosować prażone ziarna czarnuszki, które mają bardziej intensywny smak. Zielonymi ziarnami czarnuszki można też zastąpić pieprz.

Właściwości lecznicze czarnuszki

Nasiona czarnuszki w około 40% składają się z tłuszczu, zawierają także saponinę, witaminą E oraz beta-karoten. Mają działanie lecznicze szczególnie przeciwbólowe, rozkurczające, moczopędne i żółciopędne. Oczyszczają nerki i drogi moczowe, korzystnie wpływają na pracę wątroby, wspomagają oczyszczanie organizmu i poprawiają apetyt.
Czarnuszki nie powinny spożywać  jedynie kobiety w ciąży. Jest za to zalecana kobietom po porodzie, przy kłopotach laktacyjnych.

Czarnuszka jest naturalnym antybiotykiem, który można stosować przy osłabieniu organizmu, przeziębieniach czy grypie. W tym celu najlepiej przygotować ją w odpowiedni sposób- zmielić czarnuszkę w młynku do kawy lub rozbić w moździerzu i zmieszać ją z miodem. Taką mieszankę można przyjmować kilka razy dziennie po 1 łyżeczce dla wzmocnienia organizmu. Można przygotować większą ilość i przechowywać w słoiku, w ciemnym miejscu.

Dobrym sposobem na osłabienie odporności jest tez wywar z czarnuszki. Łyżkę nasion należy zagotować w szklance wody, kiedy ostygnie przecedzić i odstawić do ostygnięcia, po czym wypić letni napój. Najkorzystniej przygotowywać taki wywar dwa razy w ciągu dnia.

Olej z czarnuszki

Ma w składzie cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy i linolenowy. Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, zachowuje wszystkie substancje aktywne. Wykazuje tez działanie przeciwnowotworowe. Jego właściwości antywrzodowe zostały potwierdzone naukowo, jest zalecany także przy nieżycie żołądka, grypie żołądka, refluksie, a także wrzodach dwunastnicy. Warto stosować go w kuchni, ale i w pielęgnacji skóry. Pomaga leczyć stany zapalne skóry. Łagodzi objawy schorzeń alergicznych, takich jak egzema czy atopowe zapalenie skóry.
Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Masaż bambusami

01.05.2015
Masaż bambusami

Masaż pałeczkami bambusowymi to masaż tkanek głębokich, działający głównie relaksacyjnie na tkanki. Skutecznie wpływa na rozluźnianie nadmiernie napiętych mięśni i przynosi ulgę. To dobry sposób na rozładowanie napięcia mięśniowego, na które często skarżą się osoby zestresowane. Masaż bambusami może być dobrą alternatywą dla klasycznego masażu relaksacyjnego.

Jak wygląda masaż bambusami?

Wykonuje się go wcześniej ogrzanymi pałeczkami bambusowymi. Mają one różną wielkość i grubość. Na pokrytym olejkiem ciele bambusy gładko się przesuwają, dzięki temu „wałkują” i rolują mięśnie przynosząc rozluźnienie. Taki masaż usprawnia krążenie krwi, rozluźnia mięśnie i niweluje ból.

Masaż obejmuje całe ciało. Rozpoczyna się masażem stóp, następnie kończyny dolne, okolicę grzbietu i karku. Różne rozmiary pałeczek bambusowych stosowane są do różnych grup mięśniowych. Na początku masażysta używa pałeczek o większej średnicy, żeby przygotować rozgrzać i przygotować większe partie ciała. Następnie przechodzi do kolejnych części ciała i sięga po bambusy o mniejszym przekroju, a także miotełki bambusowe.

Masaż pałeczkami bambusowymi może być wykonywany jako główny zabieg, jednak można łączyć go z innymi formami terapii np. drenażem limfatycznym, masażem tajskim czy praktyką medycyny chińskiej.

Zabieg trwa od 45-60 minut. Efekt rozluźniający utrzymuje się nawet do kilkunastu dni. Może przynieść znaczną ulgę osobom, które mają problemy z bolesnością mięśni głównie pleców i karku, a także z migrenami i zapaleniami stawów.

Masaż dotlenia mięśnie i pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Przeciwwskazaniami do tego zabiegu są świeże rany i blizny, ryzyko wystąpienia krwotoku, stany zapalne skóry, nowotwory, a także ciąża.

Bambusy nie powodują uczuleń, ani nie podrażniają skóry pacjenta. Bambus ma właściwości bakteriobójcze, jest bardzo lekki i wytrzymały, dzięki czemu jest dobrym przyrządem do masażu. Dzięki nim można dotrzeć do mięśni głębokich i skutecznie je rozluźnić. Masaż jest bardzo przyjemny w odczuciach, lekko ciepłe pałeczki potęgują uczucie rozluźnienia. Dla jednych może to być zbędny gadżet, ale jeśli ktoś regularnie korzysta z masaży odmiana może być przyjemna. Dobrze poczuć na swojej skórze działanie i ocenić samemu.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się