Art

Wyprawka do domu część 2

10.01.2015
Wyprawka do domu część 2

Młodzi rodzice, nim dziecko przyjdzie na świat, są bombardowani informacjami dotyczącymi tego, co trzeba kupić i bez czego nie można funkcjonować. Najlepiej podejść do tematu spokojnie i nie dać się ponieść emocjom. Oto kilka słów o tym, w co warto się zaopatrzyć.

W poprzedniej części skupiliśmy się na właściwej odzieży.

Istotnym elementem wyprawki są tzw. „artykuły pierwszej potrzeby” związane z funkcjonowaniem malucha w domu. Oto kilka wskazówek w tym temacie.

Kosmetyki i artykuły higieniczne:

-      mydło lub płyn do kąpieli (najlepiej emolient)

-      krem pielęgnacyjny pomagający uniknąć podrażnień (zawierający wit A+E)

-      krem na odparzenia (np. Linomag, który cieszy się bardzo dużym powodzeniem u mam)

-      miękka szczoteczka do włosków

-      nożyczki do obcinania paznokci z zaokrąglonymi końcami (najlepiej cienkie i ostre)

-      płatki kosmetyczne małe i duże (przydatne do obmywania twarzy dziecka i okolic oczu)

-      miseczka na wodę do obmywania twarzy malucha

-      aspirator lub gumowa gruszka do oczyszczania noska

-      proszek do prania przeznaczony dla niemowląt

-      chusteczki pielęgnacyjne nawilżone Stosować w ostateczności ponieważ po dłuższym czasie użytkowania pupa malucha przesyca się substancjami w nich zawartymi i wywołuje uczulenie lub podrażnienie

-      zestaw do przemywania pępka (Polecany przez położne Octenisept oraz jednorazowe jałowe gaziki)

-      sól fizjologiczna do przemywania oczu lub czyszczenia noska

-      termometr do mierzenia temperatury dziecka (elektryczny, jeśli nic złego się nie dzieje, rtęciowy najbardziej wiarygodny)
Inne:

-      2 ręczniki kąpielowe (najlepiej z kapturkiem)

-      wanienka (bardzo wygodna jest wanienka ze stelażem)

-      termometr do sprawdzania temperatury wody (można używać elektrycznego z funkcją pomiaru temperatury ciała i otoczenia)

-      pieluchy tetrowe ( min. 10 szt)

-      pieluszki jednorazowe

-      2-3 pieluchy flanelowe (doskonale sprawdzają się również przy osuszaniu malucha po kąpieli)

-      wózek

-      fotelik samochodowy ( należy zwrócić uwagę na to czy materiał się tworzy zgrubień, które mogą uwierać malucha i może być to powodem płaczu)

-      łóżeczko

-      przewijak (w małych mieszkaniach bardzo dobrze sprawdzają się te nakładane na łóżeczko)

-      materacyk (najlepiej bambusowy lub kokosowy dość twardy)

-      kołderka, poduszka (wybierz takie, które można prać w pralce) na początku wystarczy pielucha flanelowa podłożona pod główkę niemowlaka. Zbyt wczesne wprowadzanie poduszki powoduje wady zgryzu u dzieci (wysuwanie się dolnej szczęki)

-      2-3 zmiany bawełnianej pościeli i 3-4 prześcieradła (ewentualnie oddychający podkład pod prześcieradło)

-      kocyk, rożek (wielu uważa go za zupełnie nieprzydatny inni uważają za niezbędny i korzystają z niego dopóki maluch z niego nie wyrośnie. Dzieci lubią być owijane. Bardzo dobrze sprawdza się w szpitalu po porodzie

-      1-2 butelki i smoczki w razie konieczności wprowadzenia mleka modyfikowanego

-      3-4 śliniaczki

-      podgrzewacz do butelek (nie trzeba kupować od razu, gdyż nie wiadomo, czy będzie potrzebny)

-      termos (styropianowe opakowania na butelki nie sprawdzają się tak dobrze jak zwykły termos, najlepiej szklany, który utrzymuje stałą temperaturę do kilku godzin)

-      szczotka do mycia butelek

-      smoczek uspokajacz, jeśli chcesz go wprowadzić do użytku

-      laktator (dla mamy)

-      poduszka rogal do karmienia (bardzo przydatna)

-      wkładki laktacyjne dla mamy

-      podkłady poporodowe

Przedstawione wytyczne mają jedynie pomóc w skompletowaniu własnej wyprawki. Mamy często dyskutują na temat przydatności wielu rzeczy, które wypróbowały przy pielęgnacji maluszka. Dla jednych niezbędne może okazać się zupełnie niepotrzebne dla innych. Pamiętajmy, aby do zakupów podchodzić z głową i te najmniej potrzebne odłożyć do momentu narodzin dziecka. Pomoże to uniknąć nieudanych zakupów.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak wybrać odpowiednią dla siebie jogę?

09.01.2015
Jak wybrać odpowiednią dla siebie jogę?

Joga jest popularną formą ćwiczeń, jednak widząc w grafiku różne odmiany można mieć problem z wybraniem czegoś dla siebie. Joga ma za zadnie poprawić elastyczność i rozciągnąć mięśnie, a także zbalansować napięcie mięśniowe. Regularna praktyka pozytywnie wpływa też na psychikę i pomaga się wyciszyć. Joga jest zdecydowanie polecana każdemu, a spośród wachlarza różnych stylów jogi można wybrać formę najlepszą dla siebie.

Vinyasa

To dynamiczna joga, w której często zmienia się pozycje. Znacznie podnosi poziom tętna, po godzinie można zmęczyć się jak przy wysiłku kardio. Jest dobra dla osób, które lubią wysiłek fizyczny i nie chcą powtarzać ciągle tych samych assan. Nauczyciele jogi Vinyasa często zmieniają zajęcia, prowadzą je bardzo różnorodnie.

 

Hatha

Oprócz wykonywania assan dużą uwagę przykłada się w niej do oddechu i medytacji. Połączenie tych elementów pomaga rozluźnić ciało, ale też oczyścić umysł i lepiej się zrelaksować. Wykonywanie assan w połączeniu z cyklami oddechowymi pomaga pozbyć się zanieczyszczeń z ciała. To idealny rodzaj zajęć dla osób, które szukają wyciszenia.

 

Ashtanga

To jeden z najbardziej wymagających rodzajów jogi, jest też nazywana power jogą. Jest najbardziej popularna na Zachodzie. Charakteryzuje się płynnymi przejściami pomiędzy pozycjami oraz energetyzującym oddechem. Stanowi efektywny i wszechstronny trening. Spodoba się osobom, które lubią bardziej intensywne zajęcia.

 

Power Vinyasa

Synchronizuje assany z technikami oddechowymi, dzięki czemu z głębokich warstwach ciała wytwarza się ciepło. Ograny zostają oczyszczone i wzmocnione. Na zajęciach ćwiczy się różnorodne sekwencje ruchów. Jest to idealny rodzaj ćwiczeń dla osób lubiących bardziej wymagające i urozmaicone ćwiczenia.

 

Iyengar

To wymyślona w latach 70-tych joga, która jest wykonywana z udziałem pomocy takich jak koce, wałki, ławki, pasy i bloki. Dzięki temu jaga może być wykonywana przez ludzi w każdym wieku i w każdej kondycji fizycznej. Praktykować mogą ją osoby, które z powodów choroby czy ograniczeń ruchomości nie mogą samodzielnie wykonywać ćwiczeń. Iyengar joga często jest polecana jako forma terapii.

 

 

 

Birkam

Nazywana jest także hot jogą, składa się na nią 26 assan, które nie ulegają zmianie. Ćwiczy się ją w pomieszczeniu o temperaturze 35-40 stopni Celsjusza, co pomaga zintensyfikować efekty ćwiczeń. Jest polecana osobom odchudzającym się i chcącym oczyścić organizm. W czasie ćwiczeń ważne jest nawadnianie organizmu.

 

Niezależnie od tego jaki rodzaj jogi wybieracie pamiętajcie, żeby czerpać z niej przyjemność. Joga odejmuje lat i jest dobrym sposobem na utrzymanie ciała w zdrowiu.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Body ART- dlaczego warto spróbować?

08.01.2015
Body ART- dlaczego warto spróbować?

Body art w dokładnym tłumaczeniu oznacza sztukę ciała. To przede wszystkim kierunek w sztuce, gdzie aktorzy wykorzystują własne ciało oraz emocje do samopoznania. Sztuka ta traktuje ciało i umysł jako jedność. BodyART to nowy kierunek fitnessu zapoczątkowany przez Roberta Steinbachera, bardzo uznanego prezentera fitness na całym świecie. To precyzyjnie i wszechstronnie opracowana metoda treningu, jest odpowiednia dla większości osób. Trenuje całe ciało, nie skupia się na poszczególnych partiach mięśni. Pomaga osiągnąć pełną harmonię ciała i umysłu, relaksuje, pomaga się wyciszyć. Istotnym elementem jest nauka prawidłowego oddechu. BodyART łączy w sobie elementy yogi, fizjoterapii, a także techniki relaksacji oraz oddechu.

Wszystkie ruchy i pozycje trenują różne mięśnie ciała jednocześnie, oddziałując na przylegające i połączone z nimi organy. Koncepcja BodyART sprowadza się głównie do harmonii oraz jedności ciała i umysłu poprzez aktywność fizyczną.

 

Jak wygląda trening BodyART?

 

Na zajęciach ćwiczy się na boso lub w skarpetach, podobnie jak na jodze. Mata jest jedynym koniecznym elementem treningu, poza nią nie potrzebujemy dodatkowego sprzętu do ćwiczeń.

Ćwiczenia wykonywane są w wolnym tempie, co pozwala świadomie wykonać każdy ruch, ważne jest skupienie się na technice wykonywanych ćwiczeń. Gwałtowane szybkie ruchy często zawierają wiele ruchów, które łatwo zauważyć i wyeliminować zwalniając tempo. Taki trening jest odpowiedni dla każdej grupy wiekowej, z każdym treningiem widoczny jest progres. BodyART wpływa pozytywnie na wiele aspektów naszego ciała:

- poprawia kondycję i sprawność,

- zwiększa świadomość ciała,

- pomaga skorygować nieprawidłową postawę,

- poprawia koordynację ruchową,

- kształtuje siłę i elastyczność,

- wzmacnia mięśnie głębokie,

- odpręża,

- wyszczupla i wydłuża mięśnie,

- rozwija ciało równomiernie.
Treningi dodają energii i sprawiają że chcemy być jeszcze sprawniejsi i silniejsi. Zawsze odbywają się przy odpowiednio dobranej kojącej muzyce. Szybko można zapomnieć o codziennych problemach i skupić się na kształtowaniu własnego ciała.
Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się