Art

Zdrowe nawyki na nowy rok

31.12.2016
Zdrowe nawyki na nowy rok

Nie warto czekać z wprowadzeniem zdrowych nawyków, jednak nowy rok to ciągle dla wielu osób dobry impuls do zmian. Warto stawiać sobie małe, realne cele i zrozumieć, że warto w porę zadbać o swoje zdrowie.

Cele nie powinny być zbyt trudne, ważne żeby dawały szybko zauważalne rezultaty, wtedy o wiele łatwiej będzie w ich wytrwać.

Oto trzy główne cele, na których warto się skupić:

 

Ograniczenie cukru

Całkowita rezygnacja z cukru nie jest łatwa, ale warto zwracać uwagę na etykietki i wybierać lepsze opcje na zdrowia. Cukier jest bardzo szkodliwy, a większość ludzi jest od niego uzależniona. Cukier jest w większości przetworzonych produktów spożywczych, na początku warto skupić się na wykluczeniu produktów które zawierają go najwięcej. Nie jedz gotowych słodyczy, batoników czy czekolad. Wybieraj domowe słodkości, do których dodasz ksylitol, stewie, albo posłodzisz je daktylami. Nie pije jest słodzonych napojów i dosładzanych soków, które nie ją zdrowe.

Naturalnym cukrem, który nam nie zaszkodzi jest ten zawarty w owocach, nie trzeba się go obawiać.

 

Jedz zdrowe tłuszcze

Orzechy, awokado czy pestki to zdecydowanie najlepsze źródła łuszczu w diecie. Ocenia się, że spożywanie około 50 g tym produktów z ciągu dnia zmniejsza śmiertelność. Szczególnie dobrze wpływają na układ sercowo- naczyniowy. Tłuszcze nie muszą być szkodliwe, trzeba wybierać je rozsądnie i dostosować o swoich potrzeb.

Orzechy czy awokado można podać na wiele sposobów, na słodko i wytrawnie. Warto poznać bliżej te produkty.

 

Więcej warzyw i owoców

Szczególnie zielona warzywa liściaste mają zbawienny wpław na nasze zdrowie. Coraz popularniejsze zielone koktajle powinny być częścią tygodniowego jadłospisu. Włączaj warzywa lub owoce do każdego posiłku, dzięki temu szybciej poczujesz sytość, a przy okazji dostarczysz sobie cennych składników odżywczych.

Większa ilość błonnika pomoże utrzymać szczupłą sylwetkę i lepsze zdrowie.

 

Picie wody

Przyjmowanie odpowiedniej ilości niesłodzonych napojów jest bardzo istotne. Zarówno latem jak i zimą powinno się wypijać około 1,5 litra wody lub herbat ziołowych, bez dodatku cukru. Ilość płynów powinna być większa kiedy dodatkowo uprawia się sport.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Co kiedy przedawkujesz kawę?

30.12.2016
Co kiedy przedawkujesz kawę?

Jedna kawa dziennie to nic złego, może być pita z przyjemności, dla smaku i pobudzenia. Gorzej jeśli na nią pojawiają się kolejne, coraz mocniejsze, albo słodsze. Niestety statystyki pokazują, że Polacy sięgają po nią za często. O ile w małych ilościach działa na organizm korzystnie, większe ilości nie są wskazana.

 

Kawa a serce

Normalny rytm serca mieści się między 60-80 uderzeń na minutę. Po trzeciej kawie wzrasta do 100, taki stan utrzymuje się przez 1-2 godziny. Spadek sprawia, że czujemy się ospali i sięgamy po kolejną kawę. Takie podtrzymywanie ciśnienia na wyższych obrotach może skończyć się bólem głowy, zawrotami, a przedłużany w nieskończoność może skończyć się silnymi bólami w klatce piersiowej.

Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z nadciśnieniem. Przy dodatkowo zwiększonym ciśnieniu spoczynkowym zbyt duża ilość kawy może skończyć się zawałem mięśnia sercowego.

 

Przemiana materii

Kawa podkręca przemianę materii i pobudza wydzielanie kwasów żołądkowych. Jedzenie nie zostaje z żołądku zbyt długo, szybko przechodzi przez cały układ pokarmowy. Nie jest to pozytywne zjawisko, ponieważ nie wszystkie składniki odżywcze mają możliwość się wchłonąć. Jest to szczególnie istotne w przypadku żelaza i magnezu, te pierwiastki są zazwyczaj na bardzo niskim poziomie u kawoszy.

 

Problemy z żołądkiem

Zwiększona ilość kwasu żołądkowego po wypiciu większej ilości kawy może z czasem prowadzić do zgaga, a nawet refluksu. To bardzo nieprzyjemna dolegliwość związana z cofaniem się treści pokarmowej z żołądka. Duża ilość kwasów żołądkowych może wywoływać także skurcze i silne bóle żołądka.

 

Chroń zęby

Nie chodzi o kolor zębów, bo jak się okazuje o wiele groźniejsza dla szkliwa jest teina zawarta w czarnej herbacie. Słodka kawa wypijana kilka razy dziennie zdecydowanie zwiększa ryzyko próchnicy, cukry zawarte są także w mleku, warto o tym pamiętać.

 

Nie należy demonizować kawy, ale warto wiedzieć jakie skutki może mieć wypijanie jej zbyt często. Jedna- dwie filiżanki w ciągu dnia sprawią, że poprawimy swoją koncentrację i dostaniemy zastrzyk energii. Potem zdecydowanie lepiej sięgać po herbaty ziołowe.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Świnka

29.12.2016
Świnka

Świnka to jedna z chorób wieku dziecięcego, jednak jeśli w dzieciństwie nie przejdziemy choroby może wystąpić ona także w dorosłym wieku. U dzieci choroba na łagodny przebieg, jednak nie należy jej ignorować. Jak ją rozpoznać?

 

Świnka jest chorobą wirusową, oznacza zapalenie ślinianek przyusznych. Może też zając inne narządy, szczególnie u chłopców istnieje ryzyko wystąpienia zapalenia opon mózgowych.

 

Jak przebiega choroba?

Najczęściej dotyka dzieci w wieku 5-9 lat. Szczególnie łatwo zarażają się nią chłopcy i dziewczynki, jednak u chłopców częściej występują powikłania. W wieku dziecięcym chorobę przechodzi się o wiele łagodniej. U dorosłych choroba przebiega znacznie ostrzej, a objawy są uciążliwe.

Chorobę wywołuje paramyskowirus RNA, który przenoszony jest przez ślinę. Można zarazić się nim drogą kropelkową. Choroba trwa około 7- 1o dni. Okres wylegania trwa nawet 2-3 tygodnie. Chory może roznosić chorobę kilka dni przed wystąpieniem objawów, w czasie choroby i kilka dni po jej ustąpieniu.

 

Jakie są objawy świnki?

Około 1/3 przypadków przebiega bezobjawowo. Do głównych objawów zaliczamy- podwyższoną temperaturę, osłabienie, ból głowy oraz zapalenie ślinianek. Nazwa choroby jest związana z wyglądem chorych, opuchnięte ślinianki sprawiają, że twarzy jest opuchnięta. Pojawia się bolesność przy przełykaniu, a także nadwrażliwość na kwaśny smak  oraz zmniejszone wydzielenie śliny.

O ile u dzieci świnka nie jest groźną chorobą, u dorosłych często przebiega z większym nasileniem. U mężczyzn może wiązać się z zapaleniem jąder. W przypadku kobiet szczególnie niebezpieczna jest w okresie ciąży, kiedy może skończyć się poronieniem.

 

Jak leczyć świnkę?

Jak inne choroby wirusowe wymaga zastosowania leczenie objawowego. Należy podawać leki, które przeciwdziałają bólowi, gorączce i stanom zapalnym. Obrzęknięte ślinianki mogę potrzebować ciepłych okładów. Ze względu na występującą bolesność przełyku warto zadbać o łagodny smak potraw. W czasie choroby warto przyjmować posiłki w formie płynnej- koktajle, kupy krem, dania jednogarnkowe.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się