Art

Zimowe sporty ekstremalne

27.02.2017
Zimowe sporty ekstremalne

Zima sama w sobie czasami potrafi być bardzo ekstremalną porą roku. Wysokie temperatury lub duże opady śniegu powodują, że uprawianie jakichkolwiek sportów w takich warunkach jest często bardzo trudne. Jednak znajdują się śmiałkowie, którzy z utęsknieniem czekają na tę porę roku, aby uprawiać jak najbardziej szalone sporty.

Icebiking

Zima wiele osób odstrasza od aktywności na rowerze. Ci, którzy się jednak na to zdecydują wybierają odśnieżone drogi lub przejezdne ścieżki przeznaczone tylko dla rowerzystów. Natomiast icebiking to dyscyplina, w której na jednośladzie jeździ się po lodzie i ośnieżonym podłożu. Oczywiście rowerzysta musi mieć specjalne ochraniacze na kolana, a rower opony z kolcami, bo o wypadek nie trudno.

Snowbike

Podczas uprawiania tego sportu czujemy się jak na rowerze, jednak zamiast kół szkieletu pojazdu zamocowane są specjalne narty. Takim wehikułem można bardzo szybko zjeżdżać ze stoku. Dla utrzymania równowagi zawodnik ma na nogach małe narty.

Skijoring z psami

Ta dyscyplina polega na tym, że narciarz jest ciągnięty przez jednego lub dwa psy. Jego zadaniem jest nadawanie kierunku oraz utrzymywanie odległości pomiędzy psem, tak żeby na niego nie wpaść.  

Speed Flying

To jest dopiero szalona dyscyplina związana z okresem zimowym! Najpierw należy wyskoczyć z samolotu lub śmigłowca. Skoczek ma na sobie narty, a w powietrzu utrzymuje go specjalnie skonstruowany spadochron. Po wylądowaniu zaczyna się ryzykowne szusowanie po ośnieżonych stokach.

Skialpinizm

Ta dyscyplina przeznaczona jest dla osób, które stronią od utartych i zwykle uczęszczanych górskich szlaków. Nie lubią oni tłoków na stokach i mało atrakcyjnych widoków. Dlatego decydują się na podchodzenie na nartach na strome i trudno dostępne szczyty górskie. Samo podejście jest męczące i ryzykowne, jednak widoki rekompensują trud. Później następuje zjazd w dół równie ekstremalny i dostarczający mocnych wrażeń co samo wejście.

Rajd na skuterze

Skuter śnieżny potrafi jechać z bardzo dużymi prędkościami. Pokonywanie nim nieznanych terenów, zasp oraz tras poza oficjalnymi szlakami może być bardzo niebezpieczne. Taka jazda to ekstremalne przeżycie.

 

Jarosław Cieśla 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Psy i frisbee

26.02.2017
Psy i frisbee

Frisbee to wykonany z tworzywa sztucznego dysk lub inaczej talerz, który służy do rzucania  na odległość. Posłanie go w konkretne miejsce oraz złapanie w locie wymaga treningów i precyzji. Można też bawić się tym dyskiem razem z psem. Jest to tak popularna rozrywka, że stała się sportem zwanym Dog Frisbee. W jego ramach wyróżnia się kilka dyscyplin.

Najbardziej popularne i widowiskowe zawody z udziałem psów i latającego dysku to freestyle. Właściciel czworonoga rzuca talerz w taki sposób, aby pies musiał go złapać w locie wykonując przy tym różne ewolucje. Może przeskakiwać nad swoim właścicielem oraz odbijać się od niego. Jest to bardzo spektakularne i odbywa się przy muzyce. Sędziowie oceniają technikę, precyzję i skuteczność wykonanych ewolucji przez psa.   

W Dog Frisbee liczy się również zgranie pana i jego czworonoga. Tak jest chociażby w tzw. minidistance, gdzie rozgrywka toczy się na podzielonym na strefy boisku. W ciągu 90 sekund człowiek wykonuje dowolną ilość rzutów, a pies musi aportować dysk. Każda strefa jest inaczej punktowana. Im dalsza odległość, tym więcej zdobytych punktów. Pies po złapaniu dysku przynosi go swojemu właścicielowi. Dodatkowe 0,5 pkt można zdobyć jeśli czworonóg chwyci dysk mając wszystkie cztery łapy w powietrzu. W tej konkurencji można też rozegrać tzw. super minidistance, czyli po prostu dwie rundy rzucania dyskiem po 90 sekund.

Punkty przyznaje się też w tzw. dogdartbee. Ta konkurencja polega na rzucie dyskiem w taki sposób, aby pies złapał go w konkretnej strefie. Pole łapania ma wygląd tarczy i jest podzielone na obszary w kształcie wielkich kół. Po rzucie czworonóg również przynosi talerz właścicielowi.

W Dog Frisbee ocenia się także najdłuższy rzut. Ta dyscyplina określana jest jako longdistance. Pies musi wykazać się szybkością, żeby złapać dysk nim upadnie na ziemię. Tutaj emocje sięgają zenitu ze względu na to, że naraz startują aż cztery ekipy.
Jest też konkurencja w łapaniu talerza na czas. Właściciel czworonoga wykonuje dwa rzuty, każdy na odległość dwudziestu metrów. Pies musi chwycić dysk w jak najkrótszym czasie. Ta dyscyplina nazywa się timetrial.

 

Jarosław Cieśla

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dlaczego niemowlę nie chce spać?

25.02.2017
Dlaczego niemowlę nie chce spać?

Noworodek potrzebuje ok. 16 - 20 godzin snu. Oczywiście bywają wyjątki od tej reguły. Są dzieci, które bardzo dobrze funkcjonują i rozwijają się śpiąc mniej niż inne. Jednak czasami niemowlę nie chce zasypiać z konkretnych przyczyn.

Pełna pielucha
Małe dzieci reagują płaczem, gdy coś im przeszkadza. Kiedy maluch ma mokro, wtedy po prostu czuje dyskomfort. Zanim położysz go spać, sprawdź czy ma suchą pieluchę. Jeśli tak, to trzeba będzie go natychmiast przewinąć.

Głód
Chęć jedzenia jest najczęstszym powodem płaczu. Dziecko musi wtedy być karmione nawet w nocy. Maluch nie je dużo, ale za to często ze względu na niewielką pojemność jego żołądka. Dzieci karmione piersią budzą się częściej, niż te które jedzą z butelki.

Niewygoda
Czasami prześcieradło, śpioszki, czy niedokładnie rozścielone posłanie może uwierać dziecko w  jakąś część ciała. Zdarza się, że zaśnie na grzechotce albo pluszaku, gdy ktoś z domowników zostawił te zabawki w łóżeczku bawiąc się z noworodkiem. Czasami bywa też, że dziecko jest ubrane zbyt ciepło lub w mieszkaniu panuje za wysoka temperatura. To także może spowodować, że trudno jest mu zasnąć.

Wysypka
Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna. Bardzo łatwo mogą pojawić się na niej odparzenia lub wysypka. Czasami plamy lub tzw. pokrzywka oznaczają uczulenie na jakieś pokarmy. Oczywiście w takim przypadku najlepiej jest iść z dzieckiem do lekarza. Należy też pamiętać, aby używać pieluch, które bardzo dobrze chłoną wilgoć, co zapobiega odparzeniom. Można też stosować kremy. Najważniejsze jednak, żeby dokładnie myć pupę dziecka po tym jak się wypróżniło i po zmianie pieluchy.

Kolka
Najczęściej jeśli dziecko płacze i nie jest głodne, ani nie ma mokro, wtedy prawdopodobnie ma kolkę. Można to wywnioskować po jego twardym brzuszku. Dziecko podkurcza też nogi i głośno płacze. Należy wtedy podawać mu specjalne herbatki, które ukoją ból, albo zrobić mu ciepły okład na brzuszku. Zazwyczaj po niedługim czasie maluch się uspokoi i zaśnie.

Choroba
Dziecko płacze i nie chce spać, kiedy zaczyna chorować. Najczęściej objawia się to wieczorem, a maluch zaczyna marudzić i popłakiwać. Zazwyczaj też wtedy gorączkuje. W takim przypadku nie należy go zbytnio okrywać. Jeśli temperatura jego ciała w nocy dojdzie do 40 st. C, wtedy trzeba wezwać pediatrę.  

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

geni

25.04.2017

Córcia zasypia tylko z tatą:P gorzej jak mąż w delegacji :(

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się