Art

Joga i relaks – część 2.

05.08.2014
Joga i relaks – część 2.

Z Clementine Zielińską certyfikowanym instruktorem jogi i technik oddechowych Fundacji Art of Living rozmawiała Magdalena Pawluk. "W zdrowym ciele zdrowy duch" -  zdrowe i piękne ciało jest marzeniem niemal każdego człowieka. Jednak różne problemy i stres, utrudniają nam zachowanie spokoju ducha i znalezienie czasu tylko dla siebie. Rozmowa o tym, jak połączyć pielęgnację ciała i ducha. Ciąg dalszy - część 1 do przeczytania tutaj.

Co sprawia, że joga jest uważana również za metodę relaksacyjną?

By wytłumaczyć to w najprostszy sposób, bez wdrażania w poszczególne ścieżki, typy i rodzaje jogi, warto przyjrzeć sie prostej tendencji, której każdy z nas podlega. Zauważamy to, co stanowi kontrast do tego, co poznaliśmy wcześniej. Bez nocy nie rozpoznawalibyśmy dnia i tak samo relaks osiągamy poprzez uwolnienie od stresu, czy napięć. To czym zajmuje sie hatha joga, to najprościej mówiąc, napinanie mięśni i rozluźnianie ich, wysiłek i relaks. Ze względu na powiązanie naszego umysłu z ciałem, ćwiczenia fizyczne mogą również odprężyć właśnie umysł. Wiedzieli o tym nie tylko starożytni jogini, gdzieś daleko w Indiach, ale również nasi pradziadowie głosząc: „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Zwróćmy uwagę na nasz stan psychiczny, kiedy jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej. Wigor wprost emanuje od nas. Co z kolei dzieje sie z nami, kiedy jesteśmy chorzy, np. przeziębieni. Naturalna jest utrata ochoty na zabawę, pogorszenie humoru, etc. Zatem, jeśli zadbamy o odpowiednią kondycję fizyczną, wpłyniemy tym samym na stan swojego umysłu. Tu jednak warto wspomnieć o roli oddechu, który poprzez umysł jest bezpośrednio związany z emocjami. Kiedy jesteśmy zdenerwowani nasz oddech staje sie skrócony, płytki, często urywany, a kiedy jesteśmy odprężeni jest długi, spokojny, głęboki. To w bardzo prosty sposób pokazuje nam te zależności. Skoro emocje wpływają na oddech, pracując z nim możemy wyciszyć umysł i nie dać porwać się emocjom. Dobrze jest spojrzeć na jogę z trochę szerszej perspektywy, nie tylko jak na orientalna gimnastykę i decydując się na zajęcia wybrać takie, które oprócz rozwoju fizycznego przyniosą odprężenie i relaks na subtelniejszych poziomach, dzięki wykorzystaniu odpowiednich technik oddechowych. Takie można zdobyć udając się na jeden z wielu kursów prowadzonych przez ogólnoświatową Fundację Art of Living.

W jaki sposób joga może pomóc w walce ze stresem?

Ja bym raczej zastąpiła wyrażenie "walka ze stresem" określeniem "zachowanie spokoju". Joga pozwala zachować wewnętrzną równowagę pomimo niekorzystnych warunków zewnętrznych. Tu nikt nie walczy, a jedynie zachowuje harmonię umysłu. W dzisiejszym świecie nie brak wojen o pokój. A czy to nie jest największy paradoks? Czy możemy dać innym coś, czego sami nie posiadamy? Jeśli sami zadbamy o spokój w naszym umyśle, przełoży się to na nasze relacje w pracy oraz z najbliższymi. Jeśli poświęcimy choć trochę czasu na to, by przyjrzeć się i uświadomić temu, co czujemy, na chwilę zwolnimy i odprężymy sie, z pewnością przyniesie to wymierne korzyści na wielu płaszczyznach naszego życia.

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0